Gerede YeniGün Gazetesi
1 parmak bal mı çalındı?
14 Ağustos 2013 22:05
Font1 Font2 Font3 Font4
1 parmak bal mı çalındı?

Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (GUBYO) geçtiğimiz yıl Bankacılık ve Finans Bölümü’nün açılmasıyla eğitim-öğretimine başladı. Son anda ek kontenjan kılavuzuna yetiştirilen bölümde geçtiğimiz yıl 101 öğrenci 4 yıllık lisans eğitim gördü.

Ancak bu yıl açılması düşünülen ve öğrenci alımı yapılması planlanan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nün kılavuzlarda yer almayacağı, bu sene açılmamasının planlandığı bilgisine ulaşıldı.

Özellikle arazi kamulaştırmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle binanın yapım aşamasında yaşanan gecikme bölümlerin açılmamasına neden olurken, bu sene bölüm açılıp açılmayacağına ilişkin AİBÜ Rektörlüğü ve GUBYO yönetimi bir açıklama yapmadı. Bacasız fabrika olarak nitelendirilen ve ilçe ekonomisine katkı sağlayan GUBYO’da bu yılın neden bölüm açılmadan geçirileceği kamuoyunda tartışmalara neden olurken vatandaşlar, Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu yönetiminin bölüm açılması noktasında “zayıf kaldıklarını” iddia etti.

Mengen’de de aynısı var

5 bin merkez nüfusuna sahip Mengen ilçesindeki yüksekokulda 4 yıllık eğitimin verildiği 1 bölüm mevcut. Bunu örnek gösteren ilçe halkı, Mengen ile Gerede’nin arasında büyük nüfus farkı olduğu gibi bu hususta da Gerede’nin önemli bir farkının olması gerektiğini düşünüyor.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa