Gerede YeniGün Gazetesi
Gerede YeniGün Gazetesi
 • Sayılı belediyede var, onu da aldı!
  Sayılı belediyede var, onu da aldı!
 • Çalışmalar alt yolda sürüyor
  Çalışmalar alt yolda sürüyor
 • Başkan vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor
  Başkan vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyo
 • BBP İlçe Başkanı hayatını kaybetti
  BBP İlçe Başkanı hayatını kaybetti
 • BAŞKAN, DAVALIK OLAN SU İLE İLGİLİ İLK KEZ KONUŞTU;
  BAŞKAN, DAVALIK OLAN SU İLE İLGİLİ İLK KEZ KONUŞTU
 • 52 MİLYON TL’LİK DEV İHALE BİTTİ
  52 MİLYON TL’LİK DEV İHALE BİTTİ
 • Yenimahalle halkından Başkan’a alışılagelmişin dışında teşekkür!
  Yenimahalle halkından Başkan’a alışılagelmiş
 • Tabakhanede asfalta zarar veren 2 esnafa yasal işlem yapıldı
  Tabakhanede asfalta zarar veren 2 esnafa yasal işl
 • Deri OSB ve Karma OSB’nin suyu Tekke Dere Barajı’ndan verilecek
  Deri OSB ve Karma OSB’nin suyu Tekke Dere Ba
 • Yaylalarda parsel satışları başlıyor
  Yaylalarda parsel satışları başlıyor
50’ye ulaştı
22 Haziran 2020 19:17
Font1 Font2 Font3 Font4
50’ye ulaştı

30 yıldır hayali kurulan Gerede Deri OSB’de inşaat ruhsatı alan firma sayısı 50’ye ulaştı. 50 firmadan neredeyse yarısı üretime başladı. Diğer firmaların fabrika inşaatları yükselmeye devam ediyor. Taşınma beklentinin üzerinde gerçekleşiyor.

30 yıl önce taşınma adımları atılan Deri OSB’de geçen yıl bir çok firma üretime başlamıştı. Taşınmanın başladığı ilk zamanlar taşınacak fabrika sayısının 12 ile 20 arasında sınırlanacağı konuşulsa da sayı 50’ye çıktı. İstanbul Tuzla’da üretim yapan çok sayıda firmanın da Deri OSB’ye yatırım yapmak için inşaat ruhsatı aldıkları bilgisine ulaşıldı. Taşınan sayısının düşük seviyelerde kalacağı iddia edilen Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, çok değil 2 yıl içersinde deri işletmelerinin gözdesi haline geldi. Gerekli prosedürleri tamamlayan firmalara ruhsat verme işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Gün geçtikçe büyüyen Deri OSB, deri işlentisiyle alakalı bazı sektörleri de yanında kazandırmaya başladı. 2 adet jelatin fabrikası da bu gelişmelerle beraber kuruluyor. Taşınma işlemlerinin ise beklentinin üzerinde gerçekleştiği belirtiliyor.

Gerede’nin bel kemiği konumunda olan ve istihdama şüphesiz en büyük katkıyı sağlayan dericilerin şu zor dönemde bile yatırım için kolları sıvaması takdirle karşılanıyor. Taşınmanın tamamen bitmesiyle şehir merkezinden alt kat işlenti suyunun kanala verilmesi yasaklanacak. Merkezde kalan tabakhaneler üst işlenti yapılmasına bir süre daha müsaade edilecek. Çok modern bir hale bürünen Deri OSB, aynı zamanda dericilerimizin vizyonunu da değiştirecek. Bu yıl inşaat ruhsatı alan firmaların fabrika inşaatlarını tamamlamasıyla birlikte Deri OSB’ye şehir merkezindeki fabrikaların büyük çoğunluğu geçiş yapmış olacak.

İnsanın başı dönüyor

Deri OSB’nin son hali ise insanın adeta başını döndürüyor. Çok modern yapılan fabrikalar adeta “burası neresi?” dedirtiyor. Dericiler için çok büyük bir alana kurulan Deri OSB’nin içersinde üretim yapılmasına karşın kokunun olmayışı da oldukça dikkat çekiyor. Buna en büyük etken ise fabrikalar yapılırken alt işlenti suyunun verildiği kanalların düzgün inşa edilmesi olarak gösteriliyor.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa