Gerede YeniGün Gazetesi
Allar, Baygın’ı işaret etti!
17 Eylül 2013 14:12
Font1 Font2 Font3 Font4
Allar, Baygın’ı işaret etti!

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar Yenigün’ün sorularını yanıtladı. Hazırlanan sorulara önemli cevaplar veren Allar, en kritik soru olan “Belediye Başkanı profili çizebilir misiniz?” sorusuna; “Ancak Belediye Başkanımız Ömer Baygın üzerinden profil çizebilirim diye düşünüyorum. Toprağın üstü varsa altı da var anlayışıyla hareket eden Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun diyorum.Hem halkın rızasını hem de Allah’ın rızasını güden bir belediye başkanım olmasını can-ı gönülden isterim.”diye cevap verdi.

“Belediye Başkan adayı Gerede’nin havasını soluyan, Gerede’de yaşayan ve ilçeyi daha çok yakından tanıyan bir isim mi olmalı yoksa Ankara’da bürokrasi içersinde yada Gerede dışında yaşayan biri mi olmalı?” sorusuna da önemli bir cevap veren Allar, “Biz Gerede’de yaşayan olsun istiyoruz. Gerede’yi bilen, Ankara’da köprüyü oluşturacak, genel idare ile yerel idareyi bütünleştirecek bir profil olması gerekir.”dedi.

Bu çok özel röportajda seçimi AK Parti’nin kazanamaması durumunda Gerede’nin ne kaybedeceğine yönelik sorulan soruya ise “En basit örneğiyle çok uzaklara değil yanı başımıza, Yeniçağa’ya gidelim. Oradaki insanlarla hasbıhal edildikten sonra bu sorunun cevabı net bir şekilde ortaya çıkacaktır.” Diye cevap veren Allar, partideki aday adayı olacak isimlere yönelik sorulan soruya da “Aday adayları olabilir ama aday tek olacak. Önemli olan dik ve omurgalı duruşun aday belli olduktan sonra da devam etmesi. İsimlere takılmadan, diğer aday adaylarımızın ‘ben partinin emrindeyim, bize ne zaman bir görev düşüyorsa sizlerle beraber yolumuza devam edeceğiz’ duruşunu sergilemelerinin adaylıktan daha çok önemli olduğunu düşünüyorum.”dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Allar ile gerçekleşen özel röportaj şöyle:

-2014’de seçim var. Kurulduğu tarihten bugüne dek Gerede’de seçim kaybetmemiş AK Parti var. Seçime hazırlık var mı, yol haritası ne olacak, AK Parti seçime hazır mı?

-Mustafa ALLAR: “Öncelikle yeni yayın hayatına başlayan Yenigün Gazetemizin ilçemize hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

AK Parti’de seçimin bittiği gün yeni bir seçimin başladığı gündür. Seçim hesabı yaparak bir hazırlık içine bugüne dek girmedik. 2009 yerel seçimleri öncesi bir seçim beyannamemiz vardı. Bu beyannamede 18 vaatte bulunduk. Bu 18 vaadin 14’ünü hayata geçirdik, 4 projeyi hayata geçiremedik. Halkımıza vaatte bulunmadığımız 43 yeni proje üzerinde çalışıldı. Bu projelerin birçoğu hayata geçti. Yani halkımıza 18 proje vaadinde bulunuldu 61 proje üzerinde çalışıldı. Gerede Belediyesi bu projelerin 57’sinde mesafe almıştır, 4 projede ise başarılı olunamamıştır. Başarılı olamadığımız 4 proje ise Arasta Projesi, mevcut belediye binasının yıkımı, Kent Park Projesi ve Kiliseli Han’ın restorasyonudur. Belediye binası yapımı tamamlandığında yıkılacak, diğer projelerin yapılmama nedenleri ise bizim dışımızda olan bazı nedenlerden ötürüdür. Kısaca tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. Vatandaşımıza karşı yüzümüz ak bir şekilde seçime giriyoruz.

Bazen şöyle bir geçmişe dönmek gerekiyor. Özellikle koalisyon hükümetleri döneminde ülke nasıl yönetiliyordu hatırlayalım. Ülkenin üzerindeki kara bulutlar gündüzleri geceye çeviriyordu, yarınımızı düşünemiyor, büyük endişeler insanların yakasını bir türlü bırakmıyordu. Milletin içinde tezahür eden duygu AK Parti’yi kurmuştur. Aslında o karanlık dönemde kurtuluş için AK Parti’nin sadece tabelası ve ismi gerekliydi. Milletin yarınlarının ne olduğu belli olmayan bir dönemde AK Parti kuruldu. Nereden nereye geldik bakmak gerekiyor. Gerede’de de aynı şekilde neredeydik, nereye gidiyoruz diye bakmamız lazım. Bugün 2015 yılında Deri Sanayi’nin Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasından bahsediyoruz. Evet, bugün Gerede’ye olimpik, içinde fitness salonu olan bir yüzme havuzu yapılacağından ve ihalesinin önümüzdeki günlerde yapılacağından bahsediyoruz. Bugün 4 yıllık eğitimin verildiği bir yüksekokulumuzdan bahsediyoruz. Kültür Merkezi’nden bahsediyoruz, Demirciler Mahallesi’nin Kentsel Dönüşümü’nden bahsediyoruz ve daha bir çok önemli yatırım. Bunlar dev yatırımlar. Düşünün kriz dönemini, biri çıkıp ben bu hizmetleri Gerede’de yapacağım deseydi ‘dalga mı geçiyorsun?’ cevabını alırdı. Bunlar hep AK Parti ile oldu, oluyor.

Bugün geçmiş iktidarlardan hiçbiri Gerede’deki köy yollarını AK Parti döneminde olduğu gibi yapamadı. Hatta tüm iktidarların yaptığı yoldan bizler daha fazla köylerimize yol, su, kanalizasyon yaptık. Hatırlayalım, eskiden bir kepçe geçerdi, sezon biterdi. Şimdi evlerdeki çeşmelerden su içiliyor, bir çok yaylamızda elektrik var. Bizde durmak yok, yola devam. Çiftçilerimize verilen destekler hiç azımsana bilir mi? Hayal bile edemediklerimiz bugün gerçek hale gelmeye başladı. 52 yıllık IMF ile olan bağ koptu, borçlar ödendi, hortumlar kesildi bunlar böyle olmaya başladı. Bugün gelinen nokta ile daha çok yolumuz var.

-Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Gerede’ye kazandırıldığından bahsettiniz. Neden bu yıl bölüm açılmadı, acaba AİBÜ Rektörlüğü Gerede’ye ikinci planda mı bakıyor?   

-Mustafa ALLAR: “AİBÜ Rektörlüğü’nün Gerede’ye ikinci planda baktıklarını düşünmüyorum. Olaya şöyle bakmak lazım; 10 yıl boyunca “fakülte” için Ankara’nın yollarında bekledik. Bir takım yönetmeliklerle karşı karşıya kaldık. Bir önceki Milletvekilimiz Yüksel Coşkunyürek ve Belediye Başkanımız Ömer Baygın ile bizzat Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’a kadar Gerede’nin beklentisi iletildi. Yüksekokulun kurulum aşamasında Milletvekilimiz Fehmi Küpçü ve yine Belediye Başkanımız Ömer Baygın ile birlikte hareket ettik, kamulaştırma sorununun ortadan kalkması, binanın yapım ihalesine çıkılması, Bankacılık ve Finans Bölümü’nün açılması Gerede’miz açısından çok önemliydi. Bunu önemli bir kazanım olarak görüyoruz. Gerede’ye karşı bir art niyet olduğunu düşünmüyorum ancak şunu söyleyebilirim; kampus ağırlıklı, merkez ağırlıklı bir çalışmanın olduğu da gözlerden kaçmıyor. Bolu Merkeze dönük çalışmaların daha yoğun olduğunu görüyoruz. Bizler AİBÜ Rektörlüğü ile gerçekleştirdiğimiz her görüşmede “Bolu ilçeleriyle bütündür, kalkınma kırsaldan başlar” diyoruz. Bugün Ankara ve İstanbul’un tam ortasında yer alan Gerede’nin AİBÜ Rektörlüğü’nün önünü açması gerektiğini düşünüyorum.”

-Belediye Başkanı Profili çizebilir misiniz?

-Mustafa ALLAR: “Özellikle 3 dönemdir Gerede’deki halkımızın teveccühünü kazanmış bir belediye başkanımız var. Şu an kendisine gerek kişilik olarak, gerekse donanım ve tecrübe olarak seçildiği günden bugüne değin Gerede’nin değişim ve dönüşümüne verdiği katkılardan dolayı son derece teşekkür etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Şahsım olarak 10 yıl teşkilatımın değişik kademelerinde görev yaptım. Bugüne dek seçilmişlerimizle teşkilat arasında çok uyumlu bir süreç yaşadık. Başarılı olunduysa bu uyum ile bir şeyler sağlandı diye düşünüyorum.  Kolay değil, Belediye Başkanımız 3 dönemdir halkımıza hizmet ediyor. Bu 14 yıllık süre zarfında bazı vatandaşlarımızın talepleri yerine gelmemiş olabilir, bunun yanında haksız talepler gelmiş olabilir. Belediye Başkanımızın haksız talepler karşısında insanları kayırma gibi veya birilerini kayırma gibi bir tavır sergilemediğini ve sergilemeyeceğini vurgulamak isterim. Kırılanlar, kızanlar, darılanlar olabilir. Bu profilde ben Gerede’ye ciddi hizmetlerin yapıldığını ama bu hizmetlerin tanıtımını doğru yapamadığımızı düşünüyorum. Hizmet var ama hizmetin tanıtımını doğru bir şekilde yapamadığımızı daha doğrusu itiraf etmek istiyorum. Gerede’de nasıl bir belediye başkanı profili çizebilirim? Ancak Belediye Başkanımız Ömer Baygın üzerinden profil çizebilirim diye düşünüyorum. Bazı vatandaşlarımızda 40 yıldır Gerede aynı Gerede düşüncesi var. Şu doğalgaz nimeti bölgede bizden başka hangi ilçede var? 2007 yılından bu yana yollarımızla ilgili sıkıntılar konuşuluyor. Bizim Belediye Başkanımız neden yolları yapmadı? Çünkü gerekçesi vardı. Milletin parasını çöpe atmamak adına, bunun bir vebal olduğunu, insanların gözünü boyayarak bir şeyler yapmanın vebal olduğunu düşünerek hareket etti bizim başkanımız. Belki yollar 2007 yılında yapılsaydı o dönem insanlarımız nezdinde hoş karşılanacaktı ama bir çok baskıya rağmen başkanımız doğru olanı yaptı. 2007 yılından 2012 yılına dek asfalt yapılmadı ama şimdi yollarımız bir daha kazılmaksızın asfaltlanmaya, kaldırım hamleleri yapılmaya başlandı ve belirli mesafeler kat edildi. Doğalgaz hattı döşendikçe yollarımız da yapılmaya devam edecek. “Toprağın üstü varsa altı da var” anlayışıyla hareket eden Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun diyorum. Bu noktadahem halkın rızasını hem de Allah’ın rızasını güden bir belediye başkanım olmasını can-ı gönülden isterim.”

-Seçim sonuçlarına ilişkin bir tahmininiz var mı? Sonuç ne olur sizce?

-Mustafa ALLAR: “Bir önceki seçimde %84’e yakım bir oy aldık. Biz bu dönemde de rabbimizin isteğiyle, vatandaşlarımızın teveccühüyle bu seçimleri kanacağımızı, bir sıkıntının olmayacağını düşünüyoruz.”

-Seçimi AK Parti’nin kazanamaması durumunda Gerede ne kaybeder, nelerden mahrum kalır?

-Mustafa ALLAR: “Öncelikle bizler vatandaşımıza güveniyoruz. Böyle bir olasılığın ise Gerede için bir handikap olacağını düşünüyorum. En basit örneğiyle çok uzakları değil yanı başımıza, Yeniçağa’ya gidelim. Oradaki insanlarla hasbıhal edildikten sonra bu sorunun cevabı net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Genel idare ile yerel idare arasındaki farkları bu dönem Yeniçağa yaşadı. Yeniçağa halkı çok daha iyi bilir diye düşünüyorum.”

-AK Parti’den sizin de isminizin yer aldığı çok sayıda ismin Belediye Başkan aday adaylığı noktasında adı geçiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?  

-Mustafa ALLAR: “Partimiz, iktidar partisi. Aday adaylarının çok olmasından doğal başka hiçbir şey olamaz. AK Parti gibi Türkiye’yi kucaklayan, millet aşkına yola çıkan bir siyasi partide aday adaylarının çok oluşu partimizin zenginliğini gösterir. AK Parti’de aday adaylarının az olması düşünülemez bile. Biz tüm aday adaylarına saygı duyuyoruz, bu bir hizmet yarışıdır. O insanlar da bu bölgenin insanlarıdır, memleketini seven, sayan ve en önemlisi ‘hizmet etmek istiyorum’ diyen ve bize gönül veren insanlardır. Ben şimdiden aday adaylarımızın hepsine teşekkür ediyorum, saygı duyuyorum. Memleketimiz için hayırlısı ne ise o olsun. Bu noktada hizmet edecek arkadaşlarımıza tek şunu söylemek istiyorum; aday adayları olabilir ama aday tek olacak. Önemli olan dik ve omurgalı duruşun aday belli olduktan sonra da devam etmesi. İsimlere takılmadan, diğer aday adaylarımızın ‘ben partinin emrindeyim, bize ne zaman bir görev düşüyorsa sizlerle beraber yolumuza devam edeceğiz’ duruşunu sergilemelerinin adaylıktan daha çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

-Belediye Başkan adayı Gerede’nin havasını soluyan, Gerede’de yaşayan ve ilçeyi daha çok yakından tanıyan bir isim mi olmalı yoksa Ankara’da bürokrasi içersinde yada Gerede dışında yaşayan biri mi olmalı?

-Mustafa ALLAR: “Bunu ayrıştırmamız doğru olmaz. Belediye Başkanı olacak kişi hem Gerede’yi iyi tanıyacak hem de Ankara bürokrasisini iyi bilecek. Eksiği olmaz bu işin. Gerede’yi tanımayan birisi Belediye Başkan Adayı olabilir mi? Olamaz. Halkla gönül bağının çok iyi kurulması gerekiyor. Ankara’daki işleri çok iyi çeviremezse bu da eksik olur. O da olacak. Halkın da beklentisi bu. Biz Gerede’de yaşayan istiyoruz. Gerede’yi bilen, Ankara’da o köprüyü oluşturacak, genel idare ile yerel idareyi bütünleştirecek bir profil olması gerekir diye düşünüyorum.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa