Gerede YeniGün Gazetesi
Allar, kentsel dönüşümle ilgili Yenigün’e konuştu;
2 Aralık 2014 12:00
Font1 Font2 Font3 Font4
Allar, kentsel dönüşümle ilgili Yenigün’e konuştu;

YERİNDE DÖNÜŞÜM OLACAK

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın büyük önem verdiği Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Bakanlar Kurulunun imzası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 20 Kasım Perşembe günü Resmi Gazetede yayımlandı.

Konuyla ilgili Yenigün’e özel açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Allar, Demirciler Mahallesi tamamen yıkıldığında ailelerin nerede konaklayacağı, kentsel dönüşümün nasıl olacağı gibi kafalarda oluşan soru işaretlerine açıklık getirdi. Allar, “Halkımızı mağdur etmeden, yerinde dönüşüm yapacağız. Dönüşüm etap etap olacak.”dedi.

“Hayal, olamaz” deniyordu

Açıklamasında AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’ye ayrı bir parantez açan Allar, “Ankara’da bu projenin onaylanması için Milletvekilimiz Fehmi Küpçü ile günlerce uykusuz kaldığımız günler oldu. Milletvekilimizle birlikte kapıları araladık ve düne kadar “hayal, olamaz” denilen bir projeyi inancımızı yitirmeden çalışarak bugünlere getirmeyi başardık.”diye konuştu.

YERİNDE DÖNÜŞÜM OLACAK

Göreve geldiği günden beri Ankara’nın yollarını arşınlayan, Ankara’daki bürokratları incelemelerde bulunmak üzere Gerede’de misafir eden Belediye Başkanı Mustafa Allar, hazırlanan riskli alan dosyasını en son Kurban Bayramı arifesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye imzalatmıştı. İmza, Bakanlar Kuruluna sunularak yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi.

Halk mağdur olmayacak

Belediye Başkanı Mustafa Allar, konu ile ilgili Yenigün’e özel açıklamalarda bulundu. Demirciler Mahallesi sakinlerinin kafasında oluşan soru işaretlerine açıklık getiren Allar, “Halkımızı mağdur etmeden, yerinde dönüşüm sağlayacağız. Yani dönüşüm etap etap olacak. Projeyi adım adım takip edeceğiz ve süreci kamuoyuyla paylaşacağız.”dedi.

Trafiğe kapalı cadde

Demirciler Mahallesi’nde trafiğe kapalı cadde olacağını kaydeden Allar, “Gerede’nin çehresini değiştirecek, modernleştirecek, trafiğini düzenleyecek, trafiğe kapalı ve açık geniş caddelerinin olacağı bir şehir oluşturacağız. En önemlisi ise ilçemizi herhangi bir depreme dayanıklı bir yapıya kavuşturacağız. Önce insan diyoruz, can ve mal güvenliği diyoruz. Tedbir almak bizden, takdir Allah’tan. Rabbim’den Gerede’mize ve ülkemize herhangi bir afet yaşatmamasını diliyorum. Ancak yöneticiler olarak bizler deprem hattı üzerinde yaşıyorsak tedbirimizi almak zorundayız.”dedi.

Günlerce uykusuz kaldık

“Bu projenin onaylanmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlar Kurulumuza ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum”diyen Allar, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’ye ayrı bir parantez açarak, “Ankara’da bu projenin onaylanması için Milletvekilimiz Fehmi Küpçü ile günlerce uykusuz kaldığımız günler oldu. Milletvekilimizle birlikte kapıları araladık ve düne kadar “hayal, olamaz” denilen bir projeyi inancımızı yitirmeden çalışarak bugünlere getirmeyi başardık. Gerede’mize hayırlı olsun. Vurulan ilk kazma ile Gerede’nin Türkiye’nin incisi olan bir ilçe olacağı günlere doğru yol alacağız.”dedi.

Bakanlar kurulu kararı

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayınlanan kararı şu şekilde: “Karar Sayısı: 2014/6961. Bolu İli, Gerede İlçesi, Demirciler Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın riskli alan ilan edilmesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 16/10/2014 tarihli ve 8108 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/10/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa