Gerede YeniGün Gazetesi
Aşçılar yılın en iyisi oldu
28 Mart 2014 10:20
Font1 Font2 Font3 Font4
Aşçılar yılın en iyisi oldu

Bolu’da düzenlenen 1.Ulusal Yemek Yarışması ve Aşçılık Şampiyonasına katılan Gerede Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi yılın en iyi meslek lisesi seçildi ve ödüller alarak ilçeye döndü.

Bolu 1.Ulusal Yemek Yarışması ve Aşçılık Şampiyonası, Aşçılar Pastacılar Federasyonuna bağlı Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği (YEPAD), Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa olarak geçtiğimiz günlerde Bolu Belediye Meydanı’nda gerçekleşti.

Yarışmaya katılan Gerede Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, girdiği tüm branşlarda ödüller alarak ilçemize döndü. Katılım başvurusu yapan 700 kişiden 250’si, yer sıkıntısı nedeniyle yarışmaya kabul edilemedi. Havanın Güneşli olması ve yarışmanın belediye meydanında olması yarışmaya olan ilgiyi artırdı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yarışmanın ilk kez Bolu ilinde yapıldığını, bundan sonra bunu geleneksel hale getirmek için çalışma yapacaklarını dile getirdi.

Açılış konuşmasını aşçı ceketi giyerek yapan başkan Yılmaz, yarışmacı gençlere öğütler verdi ve övgüler yağdırdı. Ayrıca, mutfak dostu Elik Korkmazel ve Emine Beder de belediyenin davetlisi olarak yarışmaya katıldı. AŞPAFED’in olmazsa olmazlarından olan her yarışmada uygulanan gözlemci öğretmen kuralı Bolu yarışmasında da uygulandı. Tüm öğretmenler jüri ile beraber yarışmaları tek tek kontrol ettiler.

Yarışmanın En İyi Meslek Lisesi Birincisi, Gerede Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, ikincisi Yeniçağa Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, üçüncüsü ise, Mengen Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi oldu. En iyi Üniversite Yarışmasında ise, birinci, Mengen Meslek Yüksekokulu, İkincisi Muğla İçmeler MYO, Üçüncüsü ise Beykent Üniversitesi oldu. En İyi Hijyen Kupası, yarışmada en derli toplu ve düzenli çalışan ekip olduğu için, jürinin ortak kararı ile Yeniçağa Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ne, En Dost Canlısı Kupası ise, yine üniversiteler yarışmasında dost canlısı tutumları ve pozitif düşünce mantalitesine sahip oldukları için, 9 Eylül Üniversitesi’ne, Jüri Özel ödülü ise Bolu Umut Işığı Engelliler Gençlik Kulübü’ne verildi.

Gala yemeği, Bolu Gölcük mevkii Gazelle Otel’de 500 kişilik katılımla gerçekleşti. Galada sunulan yemeklerin lezzeti özellikle AŞPAFED Yönetim Kurulu ve davetlilerin beğenisini kazandı. Yetkililer, yarışmaya katılan Bolu Umut Işığı Engelliler Gençlik Kulübü aşçılarına da teşekkür etti.

AŞPAFED ve YEPAD tarafından Bolu’da birincisi düzenlenen Ulusal 1. Aşçılık Yarışmasında Gerede Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi “Yılın En İyi Lisesi” oldu.

Yarışmalara dört kategoride katılan Gerede Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Tavuk kategorisinde katılan Emre Çetinaslan Gümüş Madalya, Yöresel yemek kategorisinde katılan Muzaffer Doğangün Gümüş ve Selin Demir Altın madalya kazandılar. Yılın En İyi Lisesi yarışmasında mücadele eden Gerede Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ekibi Abdullah Aslankabaklı, Serhat Karaman, Enas Özkan ve Selin Demir tüm yarışmaların en iyi puanını alarak (95 puan) Yılın En İyi Meslek Lisesi oldular.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa