Gerede YeniGün Gazetesi
Ayılar köyleri bastı!

Koçumlar, Akçabey, Ulaşlar, Macarlar, Elveren, Karacadağ ve Çayörengüney köylerindeki avı kovanlarına dadanan ayılar 39 kovanı telef etti. Arıcılar geçtiğimiz yılı aldıkları tedbirlerle zararsız atlatırken bu yıl alınan tedbirler de fayda etmedi.

Gerede köylerinde şu sıralar ayı korkusu yaşanıyor. Özellikle arı kovanlarına gelen ayılar, yiyecek bulduktan sonra ormanın yolunu tutuyor.

Köye inen ayıları canlı gören şahitler ayıların gizlice köye indiklerini, 3 ayıdan birinin kovanın başında gözetleme yaptığını, diğer 2 ayının ise arı kovanlarını parçalayarak yaklaşık 10 dakika sonra kovanların bulunduğu alandan uzaklaştıklarını, tedbir alınmasına rağmen fayda etmediğini dile getirdiler. Bilindiği üzere, arıcılar ayı baskınlarına karşın geçtiğimiz yıl ışık sistemi ve radyo gibi tedbirlere başvurmuşlardı. Hasarların büyük olduğu köylerde tüfekle ayı nöbeti tutulmaya başlandı. Köylüler havaya ateş ederek ayıları korkutmayı umuyorlar.

Tedbirler işe yaramadı

Ayıların en çok Nisan ve Kasım aylarında gözüktüğünü ifade eden Arıcılar Birliği Gerede Temsilcisi Mehmet Şimşek, “3 yıl önce arıcılarla bir araya gelerek bu hususta bir takım kararlar aldık ve ayıların arılara zarar vermemesi için kovanların etrafını tellerle çevirdik. Ayılar buna rağmen telleri dağıtarak kovanları telef etti. Geçtiğimiz yıl ise arıcılarımız ayıları kovanlardan korumak için ışık sistemi ve radyo bağlantısı gibi tedbirler aldılar. Geçtiğimiz yıl bu sistem işe yaramıştı ama şimdi görülüyor ki hayvanlar ses ve ışığa duyarlı hale gelmişler. Arıcılar olarak yeniden değişik tedbirler almamız gerekiyor. Ayıların kanun gereği vurulması büyük cezai müeyyideler getiriyor. 1 ayının vurulmasının cezası neredeyse 20 bin lira. Ancak ne olursa olsun canlıya kıymak gibi bir düşünce aklımızın ucundan geçmiyor. Biz yine bazı tedbirler alarak yaşanan bu zararların önüne geçmeye çalışacağız.”dedi.

Zarar büyük

Ayılar son bir hafta içersinde 7 köye indi. Koçumlar, Akçabey, Ulaşlar, Macarlar, Elveren, Karacadağ ve Çayörengüney köylerindeki arı kovanlarını telef eden ayılar en büyük zararı Koçumlar Köyü’ndeki arı işletmecilerine verdi.

Koçumlar Köyü’ne 2 kez iniş yapan ayılar 20 kovanı, yine Macarlar Köyü’ne de 2 kez iniş yapan ayılar 9 kovanı telef ettiler. Ayılar 1 kez indikleri Akçabey Köyü’nde 3, Elveren Köyü’nde 2, Ulaşlar, Karacadağ ve Çayörengüney köylerinde ise 1’er kovana zarar verdiler. Toplamda 39 kovanı telef eden ayıların arı işletmecilerine verdiği maddi zarar da bu yıl geçtiğimiz yıllara göre büyük oldu.


Koçumlar, Akçabey, Ulaşlar, Macarlar, Elveren, Karacadağ ve Çayörengüney köylerindeki avı kovanlarına dadanan ayılar 39 kovanı telef etti. Arıcılar geçtiğimiz yılı aldıkları tedbirlerle zararsız atlatırken bu yıl alınan tedbirler de fayda etmedi. Gerede köylerinde şu sıralar ayı korkusu yaşanıyor. Özellikle arı kovanlarına gelen ayılar, yiyecek bulduktan sonra ormanın yolunu tutuyor. Köye inen ayıları canlı gören şahitler […]


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Benzer Galeriler