Gerede YeniGün Gazetesi
Bacağının kesilmesini istiyordu
18 Şubat 2014 15:42
Font1 Font2 Font3 Font4
Bacağının kesilmesini istiyordu

30 yıl sonra çileden kurtuldu

Gerede’de yaşayan ve 30 yıl önce tramva sonrası sol ayağında halk arasında ‘Fil hastalığı’ olarak bilinen “Lenf Ödem” oluşan 64 yaşındaki Şahin Ömür Aydın, gördüğü tedavi sonrasında bacağından 19 litre sıvı boşaltılarak sağlığına kavuştu. Şahin Ömür Aydın, bir dönem bacağını kestirmeyi bile düşündüğünü anlattı.  

Yaklaşık 30 yıl önce bacağındaki ödemin etkisiyle sol bacağı büyümeye başlayan ve yürümekte güçlük çeken ev hanımı Şahin Ömür Aydın, İzmit’te özel bir hastane ‘Romatem’ de Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ayşe Özgül Aytekin ve Fizyoterapist İbrahim Bababyiğit tarafıdan ‘Manuel Lenf Drenajı’ yöntemi uygulandı. Hastanın bacağındaki 19 litre sıvı boşaltıldı. Gerekli ev egzersiz programları verilen Aydın’ın ödeminde ciddi bir azalma olduğu ve yaklaşık 45 santimetre inceldiği gözlendi.

Kesilmesini istedim

Tedavinin ardından artık yürüyebildiğini söyleyen Şahin Ömür Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Yaklaşık 30 yıl önce hafif bir şişme vardı. 15 yıl önce de iyice ayağım büyümeye başladı ve neredeyse yürüyemeyecek duruma geldim. Bacağımın kesilmesini istedim. Köyde tesadüfen hastalığımı öğrenen fizyoterapist İbrahim Babayiğit benim İzmit’te tedavi edebileceğimi söyledi. Burada başlayan tedavilerin ardından artık yürüyebilecek duruma geldim. Çok mutluyum, artık günlük işlerimi yapabiliyorum.

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ayşe Aytekin, “Lenfödem doğuştan yada herhangi bir yaşta sebebi bilinmeyen bir şekilde başlayabilir. Bunun dışında cerrahi müdahaleler sonrası radyasyona maruz kalma yada enfeksiyon veya travma sonrası da lenfödem gelişebilir. Hastamız bize getirildiğinde yürüyemiyordu. Bacağından 19 litre sıvı aldık ve yaptığımız manuel lenf drenaj masajı ve çeşitli fizik tedavi uygulamaları sonrasında artık hastamız yürüyebilecek duruma geldi.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa