Gerede YeniGün Gazetesi
Başkan ilk kez açıkladı:
17 Eylül 2013 14:09
Font1 Font2 Font3 Font4
Başkan ilk kez açıkladı:

Yazıköy, Afatlar ve Çoğullu Köylerinde termal su aranıyor

Karacadağ’a Fizik Tedavi Hastanesi!

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, termal su arama çalışmalarındaki gelişmeleri gerçekleştirdiğimiz röportajda anlattı. Yine ilk kez kamuoyuna önemli bir gelişmeyi “Yenigün” aracılığıyla aktaran Baygın, Yazıköy, Afatlar ve Çoğullu Köyü hudutlarında termal su için bir çalışma yürüttüklerini kaydetti. Bu alanda bir takım gelişmelerin olduğundan bahseden Baygın, “Yakın zamanda mutlu bir haber alabiliriz.”dedi.

Gündeme getirdiğimiz Karacadağ Köyü’ndeki termal su ile ilgili de bilgi veren Baygın, Karacadağ Köyü’ndeki suyun Gerede’ye aktarılmasının maliyetli olduğunu dolayısıyla bu alanda suyun merkezinde bir çalışma yürüteceklerini söyledi. Baygın ayrıca Karacadağ Köyü’ne Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi kurulabileceğinin sinyalini verdi. Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ile termal su çalışmalarına ilişkin gerçekleştirdiğimiz röportajın tüm ayrıntıları haberimizin detayında…

-Karacadağ Köyü’nde kendiliğinden toprağın yüzeyine çıkan termal su için düşünceleriniz nedir? Buradaki termal su için Gerede Belediyesi bir çalışma yürütecek mi?

Karacadağ Köyü’ndeki termal su çıkartmış olduğumuz arama ruhsatındaki 4800 hektar alanı kapsayan bölge içersinde. Burada termal su aranması için yasal olarak ruhsatımızı aldık. Karacadağ Köyü’ndeki arazi şartları nedeniyle önce Salur ve Aktaş Köyleri’nde termal su aradık. Salur Köyü’nde yaptığımız yatırımın karşılığını alamadık. 2010 yılından beri termal su arama çalışmalarımız devam ediyor. Karacadağ Köyü’nde ilk etüt çalışmaları yapıldı. Raporlar doğrultusunda jeofizik etütler yapılacak. Jeofizik etütlerin sonunda bir rapor elimize ulaşacak. Olumlu bir sonuç çıkması halinde burada sondaj çalışmalarına başlayacağız.”

-Salur Köyü’nde yapılan sondajdan iyi bir sonuç alınmaması termal su için düşünülen projeleri rafa mı kaldırdı?

Ömer BAYGIN: “Kesinlikle termal suda ümitler son aşamaya gelinceye dek çalışmalar devam edecek. Suyu bulana dek çalışacağız. Ümitliyiz, Salur Köyü’nden termal suyun çıkmaması ümidimizi kırmadı. Bu konu belki bir ara gündemden düştü ancak bizim gündemimizden kesinlikle düşmedi. Sadece Salur, Aktaş ve Karacadağ Köyleri’nde termal su aramıyoruz. Bu bilgiyi ilk kez kamuoyu ile paylaşmak isterim; şu anda Yazıköy, Afatlar ve Çoğullu Köyü hudutlarında da bir çalışma yürütüyoruz. Bir takım gelişmeler var. Şehir merkezine bu bahsettiğim bölge yakın olduğu için termal suyu Gerede’ye getirme şansımız çok yüksek. Yakın zamanda mutlu bir haber alabiliriz. Yine Karacadağ Köyü’nde etüt çalışmalarımız da devam ediyor.”

-Karacadağ’da köy halkı önce kendi bölgelerine bir termal tesis yapılması daha sonra suyun alınmasına karşı çıkmayacaklarını belirtiyorlar. Bu durum Karacadağ Köyü’ndeki termal suyun Gerede’ye getirilmesine engel teşkil eder mi?

Karacadağ Köyü’ndeki termal suyun sondajın ardından istenilen düzeyde çıkması halinde Gerede’ye nasıl getirebileceğimizi mühendisler ile bir araya gelerek görüştük. Karacadağ Köyü, rakım olarak Gerede’den 400 metre daha aşağıda bir yerleşim yerimiz. Elektrikle çıkan termal suyu Gerede’ye aktardığımızda önümüze büyük bir maliyet çıktığını gördük. Bu köyümüzde yapabileceğimiz tek çalışmanın merkezde olabileceği tanısına vardık. Biz bu yola çıkarken ne dedik? Önceliğimizin suyu şehir merkezine taşımak olduğunu ifade ettik. Yazıköy, Afatlar ve Çoğullu Köyü hudutlarında yapılan çalışmalardan gelecek raporlar bizim yol haritamızı belirleyecek. Karacadağ Köyü’ne ise Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile termal tesisler kurulacak. Yine burada sondajdan çıkacak sonuç yol haritamızı belirleyecek.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa