Gerede YeniGün Gazetesi
Belgeniz yoksa yandınız!
16 Aralık 2013 14:29
Font1 Font2 Font3 Font4
Belgeniz yoksa yandınız!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mutlu Yıldız, gıda işletmelerine önemli uyarıda bulundu. Yıldız, hayvansal ve bitkisel gıda üretimi yapan işletmeler ile gıdaları satışa ve toplu tüketime sunan işletmelere onay ve kayıt belgesi alma zorunluluğu getirildiğini söyledi. 31 Aralık 2013 tarihine kadar belgelerini almayan işletmelere para cezası uygulanacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mutlu Yıldız, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 5996 sayılı “ Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ile buna bağlı olarak çıkarılan ve 17.12.2011 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik” gereğince hayvansal ve bitkisel gıda üretimi yapan işletmeler ile gıdaları satışa ve toplu tüketime sunan işletmelere Onay ve Kayıt Belgesi alma zorunluluğu getirmiştir.”dedi.

Gıda işletmelerinin kayıt ve onay belgelerini almaları için bir aydan daha az bir zaman kaldığını, 31 Aralık 2013 tarihine kadar belgelerini almayan işletmelerin idari para cezası ile karşı karşıya kalacağını söyleyen Mutlu Yıldız, 17 Aralık 2011 tarihinden önce çalışma izni ve gıda sicili belgesi almış ve halen faaliyet gösteren gıda işletmelerinin de bu kapsamda bulunduğunu belirterek şöyle dedi: “Mevzuat gereğince tüm gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri olan market, manav, bakkal, büfe, pastane, kasap, şarküteri, balıkçı, kuruyemişçi, aktarcı, pazarcı, toptancı, seyyar satıcı, halci, lokanta, restaurant, yemekhane, dönerci, fast-food, kafe, bar, kahvehane, çay ocağı, kantin ve gıda ambalajı üreten ve satan işyerleri vb. tüm gıda işyerlerinin İlçe Tarım Müdürlüğümüze başvurarak kayıt veya onay işlemlerini yaptırarak belgelerini almaları gerekmektedir.”

Cezası ağır!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mutlu Yıldız, konu ile ilgili olarak işyerlerine ve ilgili odalara gerekli yazıların yazıldığını ifade ederek, “31 Aralık 2013 tarihine kadar kayıt belgesi almayan gıda üretim işletmelerine 5996 sayılı Kanunun 41. maddesinin ilgili fıkrası gereğince 2 bin 560 Türk Lirası, satış ve toplu tüketim işletmelerine ise bin.279 Türk Lirası, Bakanlıktan onay alması gerektiği halde, onay almadan üretim yapanlara 12 bin 801 Türk Lirası, depo ve satış yerlerine ise 6 bin 400 Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.”dedi.

Yıldız ayrıca, bu işletmelerin faaliyetinin durdurulacağını, ilçemizde faaliyet gösteren tüm gıda işletmelerinin mağdur olmaması için yıl sonuna kadar faaliyetleri ile ilgili işlemlerini tamamlayarak kayıt veya onay belgelerini almaları gerektiğini ifade etti.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa