Gerede YeniGün Gazetesi
Bu proje korkuyu bitirir!
24 Eylül 2013 11:54
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu proje korkuyu bitirir!

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Akman, bir beç tavuğunun günde 40-50 gramdan, 400 grama kadar kene topladığını söyledi.

Gerede’de kenenin ısırmasıyla ölümlere neden olan Kırım Kango Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bitirecek proje kapsamında Dr. Nurettin Akman, Gerede’de bu beç tavuğu projesi’nin başlatılacağının sinyalini verdi.

Geçtiğimiz yıllarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nden vefat edenlerin olduğunu hatırlatan Bakan Yardımcısı Akman, bilhassa Tokat’tan başlayıp, Amasya, Tosya, Ilgaz, Gerede hattında kene vakalarının görüldüğünü ve halen de görülmekte olduğunu söyledi.

Yüzde yüz sonuç

Son yıllarda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün bu konuya eğildiğini ve Türkiye’nin belli yerlerinde keklik ve beç tavuğu üretim merkezleri kurulduğunu, Gerede gibi bu merkezlerin kurulmadığı alanlarda ise çalışmaların devam ettiğini aktaran Akman, şöyle konuştu: “Proje kene vakalarının görüldüğü bazı bölgelerde denendi. Bir beç tavuğu’nun günde 40-50 gramdan, 400 grama kadar kene topladığı ifade edildi. Süne mücadelesinde, bilhassa Çukurova’da, keklikle çok büyük mesafeler alındı. Yani, yüzde 100’e varan bir başarı gerçekleşti. Bu amaçla doğaya yeniden kazandırmak adına, keklik üretimi yapılıyor ve dağıtılıyor.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa