Gerede YeniGün Gazetesi
BUNUN HESABINI KİM VERECEK?
28 Mayıs 2014 20:26
Font1 Font2 Font3 Font4
BUNUN HESABINI KİM VERECEK?

Şen Ortaklar isimli işyerinin sahibi Ramazan Bulut’un toptancıya verdiği senedin ihbarnamesi eline ulaşmayınca senet protesto oldu ve kırmızı çizgi yiyen esnafın bu durum siciline işlendi.

Bankanın senedin ödeme ihbarnamesini PTT’ye gönderdiğini, PTT’nin ise evrakın kendilerine gelmediğini iddia ettiğini anlatan Bulut, bankaya senet bedeli yanında 100 TL protesto masrafı ödediğini ve bunun yanında yaşanan bu olayın ticari hayatında güven kaybına neden olduğunu dile getirdi.

“Şu anda toptancı firmalar bir işyerine mal verirken işyeri sahibinin senedini, çekini düzgün ödeyip ödemediğine bakıyor, tabiri caizse didik didik ettikten sonra ödemenizi zamanında yapıyorsanız size güvenip mal veriyor.”diyen Bulut, “Gelmeyen bir ihbarname evrakı yüzünden şimdi sicilim bozuldu, benim günahım neydi? Şimdi bana hangi toptancı malını verir?”dedi.

Konuya ilişkin suç duyurusunda bulunan Ramazan Bulut, bugüne kadar hiçbir senedinin protesto olmadığını, bir başka esnafın böyle bir olayla karşılaşmaması için hakkını sonuna dek arayacağını belirtti.

Gerede Sanayi’nde Şen Ortaklar isimli işyerinin sahibi olan Ramazan Bulut’un toptancıya mal alımı karşılığı verdiği 1.000 TL’lik senedin ihbarnamesi eline ulaşmaması nedeniyle başına gelmeyen kalmadı.

Senedin ödeme ihbarnamesi eline ulaşmayan Bulut’a senedin ödenmemesi nedeniyle protesto evrakı ulaştırıldı. İhbarname eline ulaşmadan doğal olarak senedin hangi bankaya verildiğini, nereye ödeneceğini ve senedin akıbetini bilemeyen Ramazan Bulut, ödemeyi zamanında gerçekleştiremedi.

Senedin ödenmemesi nedeniyle kırmızı çizgi yediğini ve bunun siciline işlendiğini belirten Bulut, başından geçenleri “Yenigün”e anlattı. Konuya ilişkin suç duyurusunda da bulunan Bulut, “Gelmeyen bir ihbarname evrakı yüzünden şimdi sicilim bozuldu, benim günahım neydi? Şimdi bana hangi toptancı malını verir?”dedi.

Yaşanan bu olaydan sonra Ramazan Bulut, 1.000 TL’lik senet bedelinin yanı sıra senedin verildiği bankaya 100 TL protesto masrafı ödediğini belirterek başından geçenleri baştan sona şöyle açıkladı:

“30 Mart 2014 tarihli 1.000 TL’lik senedimin ihbarnamesi elime ulaşmadan senet protesto olmuş ve geri gitmiş. Senedin ödenmemesi nedeniyle protesto evrakı elime ulaştı. Senedin protesto olduğundan haberim yok. Nereye yatıracağımı, hangi bankaya ödeme gerçekleştireceğimi bilmediğim için ihbarname evrakımın ne olduğunu sormak üzere PTT’ye gittim ve PTT Müdürü ile görüştüm. PTT Müdürü, ‘bizim kabahatimiz yok’ dedi ve sorumluluğu kabul etmedi. Son olarak ‘Bize evrak gelmiş olsaydı biz sana ulaştırırdık’ cevabını aldım. Daha sonra Ziraat Bankası’na gittim. Senedin protesto olduğuna dair evrakım Ziraat Bankası’ndan geldiği için Ziraat Bankası Müdürü ile görüştüm. Ziraat Bankası Müdürü de ‘Biz protesto evrakını verdik PTT’ye’dedi.

Olan garibana oluyor

“Netice itibariyle PTT kabul etmiyor, banka “ben ihbarnameyi verdim” diyor. Olan biz garibana oluyor.” diyen Ramazan Bulut, “Ben ihbarname elime ulaşmadan hangi bankaya hangi senedi yatıracağımı nereden bilebilirim? Biz senetle, evrakla alım yapan esnaflarız. Ayrıca 30 Mart 2014 tarihli 1.000 TL’lik senedimin ben 30 Nisan 2014 tarihli olduğunu düşünüyordum. Senedin tarihini bilsek bile biz bu senedin hangi bankaya verildiğini ihbarname olmadan nereden bilip ödeyeceğiz? Belki senedin en son ulaştığı kişi gelip dükkana senedin parasını elden tahsil edecek. Dediğim gibi senet bankaya verilmişse bize ihbarname evrakı gelir biz de gelen evraka bakıp hangi bankaya senedin bedelini ödeyeceğimizi biliriz. Senedi mal alımlarında kullanırken mal alımı yaptığımız toptancıya veririz, o toptancı senedi nasıl kullanır, kime verir, o verdiği kişi hangi bankaya verir bunu ihbarname vasıtasıyla biliriz. Senedin kimin elinde olduğunu, hangi bankaya verildiğini ben takip edebilir miyim? Bunu banka takip eder. Banka senedin ihbarnamesini gönderir ben de öderim. Şunu da belirtmek isterim bana banka tarafından senediniz var diye telefon da edilmedi. Öğrendiğime göre bankanın telefonla arama gibi bir görevi yok, protesto evrakında da evrakın hangi tarihte verildiği yazıyor.”dedi.

Kırmızı çizgi yedim

Kabahatinin olmamasına rağmen senedin protesto masrafı için fazladan 100 TL ödediğini belirten Ramazan Bulut, bununla da kalmayarak senedin ödenmemesi nedeniyle kırmızı çizgi yediğini ve bunun siciline işlendiğini söyledi.

Suç duyurusu

Gerede Cumhuriyet Başsavcılığına konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu da belirten Şen Ortaklar isimli işyerinin sahibi Ramazan Bulut, “Aynen yaşadıklarımı Sayın Savcı’ya anlattım. Şu anda sicilli gözüküyorum. Ben esnafım ve ticaret yaparak kazancımı sağlıyor, evime ekmek götürüyorum. Artık toptancı firmalar bir işyerine mal verirken işyeri sahibinin senedini, çekini düzgün ödeyip ödemediğine bakıyor, tabiri caizse didik didik ettikten sonra ödemenizi zamanında yapıyorsanız size güvenip mal veriyor. Gelmeyen bir ihbarname evrakı yüzünden şimdi sicilim bozuldu, benim günahım neydi? Şimdi bana hangi toptancı malını verir? Bizi, yaşadıklarımızı bilen anlar ama beni bilmeyene ben derdimi nasıl anlatırım? Her şey ortada, yaşanan bu durumdan sonra sicilime bu işlendi. Bu gelişme ticari hayatımda sıkıntıya neden oldu ve ticari hayatımı riske soktu. Şunu da belirtmek isterim benim başıma gelenin bir başka esnaf kardeşimin başına gelmemesi için ben suç duyurusunda bulundum. Bugüne dek hiçbir senedimiz protesto olmadı. Hakkımı sonuna kadar arayacağım.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa