Gerede YeniGün Gazetesi
CHP Belediye Başkan Adayı Bekir Uzun basın toplantısı düzenledi
5 Mart 2014 12:46
Font1 Font2 Font3 Font4
CHP Belediye Başkan Adayı Bekir Uzun basın toplantısı düzenledi

Gazeteciler sordu Uzun yanıtladı

CHP Gerede Belediye Başkan Adayı Bekir Uzun, 01 Mart Cumartesi günü basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uzun’un “Belediye Başkanı seçildiğim takdirde gerekirse Kartal marka aracım var onu makam aracım yaparım”ifadesi dikkat çekti. Basın mensuplarının sorduğu sorular ve yanıtları şöyle:

2014 yerel seçimlerinde neden belediye başkan adayı oldunuz?

Bekir Uzun: Sayın Halil Alioğlu’nun hakkını teslim etmemiz lazım. Onun döneminde 1999 yılına kadar Gerede hizmet olarak ne gördüyse, 2014 yılında da Gerede’nin aynı yerde kaldığını hatta daha da geriye gittiğini hep beraber görmekteyiz. Gerede’de bir tane fabrika açılmamış, belediye park bahçe yapmayı belediyecilik sanmış, bir halk ekmeğini bile yüzüne gözüne bulaştırmıştır. 30 bine dayanan nüfus 24.000’e inmiş, Gerede dışarı göç vermiştir. İşi gücü olmayan hemşehrimiz Gerede’den kaçar hale gelmiştir. İşte bu nedenle partimizin sloganında söylendiği gibi Gerede’ye rahat bir nefes aldırmak, hizmet nasıl yapılırmış bunu halkımızın hak ettiğini düşündüğümden bunu göstermek için kendime ve ekibime güvendiğim için aday oldum.

Belediye başkanı olduğunuzda neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Bekir Uzun: Öncelikli işim belediyeyi israftan kurtarmaktır. Belediye makam aracını beğenmiyor, kiralama yolu ile dünyanın kirasını vererek araç kiralıyor. Bu ekonomik ortamda kabul edilebilir bir şey değil. İlk olarak belediyeyi kiralık araçlardan kurtaracağım. Belediye başkanlığı lüks makamı değil hizmet makamıdır. Biz halkımız için çalışacağız. Gerekirse makam aracını satar bir tane Kartal marka aracım var onu belediye işlerinde kullanırım. Mevcut belediye ve yönetime baktığımızda lüks içindeler, bir elleri yağda bir elleri balda, Gerede’de satmadık yer bırakmadılar. Gelen paraların nerelere harcandığı bile belli değil. İller Bankası’na ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na trilyonlarca borç bulunmaktadır. Belediye pek çok dava ve borç nedeniyle icralık durumdadır. Gidin mahkemelere, icra dairelerine sorun. Pek çok ve takip olduğunu göreceksiniz. Taşeron olarak çöp işini verdiği özel şirket çıkarttığı işçilerin tazminatını dahi ödememekte belediye ise bu hususta kendilerine açılan davalarla muhatap olmakta işçi haklarını bile ödetmemektedir. Böyle yönetim olmaz. Biz belediyeyi aldığımızda işçinin, emekçinin haklarını yedirmeyeceğiz. İşçi alacakları önceliğimiz olacak ve şirketle buna endeksli sözleşme yapacağız.

Yukarıda belirttiğim gibi belediyede tasarrufa gidileceği için artan finansman İller Bankası ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçların ödenmesinde kullanılacaktır. Borçsuz belediye kimseye minneti olmayan belediyedir.

Kentsel Dönüşüm konusunu ne yapacaksınız?

Bekir Uzun: Bilindiği gibi belediye ilçemiz Demirciler Mahallesi’ni kentsel dönüşüm planı içerisine almış ve bu mahallemin büyük bir kısmının yıkımına ve yerine yeni binaların yapılarak vatandaşa elinden alınan yerin değerine göre para karşılığı satılması suretiyle dönüşümüne karar almıştır. Bu iş Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa düşünülen bir konudur. 17 Aralık soruşturmalarında bu bakanlıkta yapılan yolsuzluklar ayyuka çıkmış ve bakan dahi istifa etmiştir. Bu projenin geleceği karanlıktır. Yapılan özel oylamada her 5 vatandaşın 2 si buna karşı çıkmıştır. Demokrasiler çoğunluğun azınlığa tahakkümü değildir.

Bir kişi bile istemese onu yerinden yurdundan edecek bir karar alamazsınız. Mülkiyet hakkı Anayasal koruma altındadır. Bu nedenle biz kentsel dönüşüm uygulamasını durduracağız. Ancak tüm ilçemizdeki deprem hattında bulunan binalar taranacak ve dayanıklı olmadığı tespit edilenler hakkında işlem yapılacaktır. 1999 depreminden sonra deprem yönetmeliğine göre binasını inşa etmiş vatandaşımın ne günahı var. Yönetmeliğe uygun bina yapanı da cezalandırmış olmuyor musunuz? Bu nedenle öncelikli hedeflerden biri de yılan hikayesine dönen bu kentsel dönüşüm projesini durduracağız. Tüm Demirciler Mahallesi sakinleri rahat olsunlar. Gerekli önlemleri de alacağız.

Peki seçildiğiniz takdirde CHP’lisiniz Gerede’ye hizmet edebilecek misiniz?

Bekir Uzun: Bu hususun sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Biz 3 milletvekilinin AK Parti’li olduğu AK Parti iktidarını yaşayan bir belediye de gördük. Geredeli vekilimizde vardı 3 dönemden beri. Ancak buna rağmen Geredemiz iktidardan hiç nemalanamamıştır. Proje üretip gittiğiniz zaman hiçbir iktidar sizi geri çeviremez. Belediyemiz maalesef hiçbir proje üretip hükümete götürememiştir. Bu nedenle de ilçemize iktidar kanadından hiçbir hizmet gelmemiştir. Biz bu nedenle ilçemiz için projeler üreteceğiz. Ürettiğimiz projelerle hükümetin, bakanlıkların kapısını çalacağız. Bu projelere olumlu yanıt alacağımızdan şüphem yoktur. Eğer olumsuz cevap verirlerse de bunu halkımıza anlatmak ve şikayet etmek boynumuzun borcudur. Bu nedenle biz AK Parti’lisi CHP’lisi MHP’lisi Saadet’lisi tüm halkın belediyesi olacağız. Başkan seçildiğimde parti rozetimi çıkaracağım ve herkes benim için birinci sınıf vatandaş olacaktır. Bu vesile ile yapılacak seçimlerin ilçemize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni eder, seçime katılan tüm adaylara başarılar dilerim. Kardeşçe, centilmence Gerede için bir seçim olmasını temenni ederim.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa