Gerede YeniGün Gazetesi
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ IV

Türkiye yeniden nefes almaya başlamıştı. AK Parti’nin tek başına iktidar oluşu ekonomiye yansımış, toplumdaki gerginlikler yerini rahatlamaya bırakmıştı. Ancak istenilen reformlar, kanunlar uygulamaya sokulamamış, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Meclis’ten gelen kanunları iptal ediyordu.  Ama Sezer’in C. Başkanlığı sona ererken, emekli veya muvazzaf generaller oyunlar hazırlamaya başlamışlardı. Ne var ki, entrikalarının tutup tutmayacağını bilemiyorlardı. Çünkü, Erdoğan halk kitlelerine umut vermekle kalmamış, halk kitleleri onun şahsında, geçmişte emsaline rastlamadığı tipte, kendinden bir yöneticiyi bulduğunu görmüştü. O zaman, bu halk desteğini, bu generaller nasıl bertaraf edeceklerdi? Bunun korkusunu yüreklerinin derinliklerinde hissediyorlardı. Ve Tayyîb Erdoğan’ın C. Başkanı olacağı beklenirken, beklenen olmuyordu. Tam o sırada,  27 Nisan 2007 gecesi Genelkurmay Başkanı General Yaşar Büyükanıt tarafından bir muhtıra yayınlanmış ve bununla, Tayyib Erdoğan döneminin kapanacağı sanılmıştı. Ama, geçmişte, bir muhtıra ile hükümetler devrilirken, Erdoğan dik durmuş ve muhtırayı kanunsuz bir eylem olarak niteleyip reddetmiş ve muhtıra, şaşırtıcı bir şekilde etkisiz hale düşmüştü. Halbuki, o zamana kadar, bir askerî muhtıra yayınlanması, elinde silah olan güçlerin, başındaki hükûmeti tanımadığı mânâsına geliyordu. Tayyîb Erdoğan kendisini de seçtirebilir veya gösterdiği birisini de seçtirebilecek bir güçte idi.. Çünkü halk kitleri ona güvenmişti.. O da , ’11. C. Başkanı’  adayı olarak dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü göstermişti. Bu kez, Anayasa Mahkemesi devreye girip, Meclis’te C. Başkanlığı seçiminin yapılabilmesi için, üçte ikilik 367 rakamının bulunması gibi geçmişte olmayan bir uygulamayı şart görmüştü ve muhalefet Meclis’e gelmiyordu.. AK Parti’nin sandalye sayısı da 330 civarında olduğundan, bu şart yerine getirilemiyordu..  Bunun üzerine, Erdoğan, 2007 Kasımı’nda yapılması gereken Genel Seçimleri birkaç ay öne aldı ve bir seçimle yeniden iktidara geldi ve Abdullah Gül’ü 11. Cumhurbaşkanı olarak seçtirdi. Ve şimdi.. Abdullah Gül’ün 7 yıllık süresi de sona eriyor. 10 Ağustos’da yeni bir seçim yapılacak.. 12. Cumhurbaşkanı  ilk defa olarak, halk / cumhûr,doğrudan doğruya kendi reyiyle, seçecek kendi başkanını..

Evet, 2007 yılında olmayan 2014 yılında gerçekleşti ve beklentiler boşa çıkmadı. 12. Cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan Recep Tayyip Erdoğan toplumdan müthiş bir destek almaya devam ediyor. CHP+MHP nin çıkardığı çatı aday ise galibi belli yarışın sadece süsü olur. Zaten sloganı da bu süsü tebessüme çevirmeye yetmiştir.

Evet, Değerli Okuyucularım; Cumhuriyet Tarihi boyunca gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini özetin özeti yaparak dört yazıda size sunmaya çalıştım.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa