Gerede YeniGün Gazetesi
Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Değerli okuyucular, sondan söyleyeceğimizi en baştan söyleyeyim. Türkiye’de her Cumhurbaşkanlığı seçimi sancılı geçmiştir. Ülke dar boğaza sokulmuş, kaos ortamına itilmiştir. Ancak bu sefer ki seçimleri hepsinden de önemli kılan Cumhurun-Halkın kendi oylarıyla Cumhurbaşkanını seçmesidir. 2010 Referandumuna evet dediğimiz gün biz bu hakka kavuştuk. Demokrasilerin tabi sonucudur hayır diyenlerde oy kullanacaklar elbette. Geçmişte biz milletvekillerimizi seçiyorduk onlarda Meclis’te Cumhurbaşkanını seçiyordu. Tarihe geçecek olan 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yaşanan-yaşatılmaya çalışılan özellikle son bir yıldır gerçekleşen olayların altında halkın özgür iradesini kullanacağı bu seçimleri öteleme ya da halkın istediğini değil kendi istedikleri bir Cumhurbaşkanı seçimleri yatmaktadır.

İlk Cumhurbaşkanımız (Reisi Cumhur) Mustafa Kemal ATATÜRK. Kurtuluş savaşı mücadelesi vermiş, Türkiye’yi kurmuş ve Cumhuriyetin ilanı ile T.B.M.M tarafından Cumhurbaşkanı seçilen ATATÜRK 15 yıl bu makamdaydı. Vefatının ardından İsmet Paşa 12 yıl bu görevde kaldı. Kendisini Milli Şef ilan etti. Atatürk’ün ismini her yerden kazımaya çalıştı. Paralardan ismini ve resmini kaldırarak kendisini koydu. Özellikle İsmet İnönü dönemi; dedelerimiz, ninelerimiz tarafından hiçbir zaman hayırla yâd edilmedi. Yaşanan ekonomik bunalımlar, yokluklar, ekmeğin bile karneyle alındığı yıllar. Dindarlara karşı ağır baskılar… Ve sonra Demokrat Parti iktidarı. Mecliste sayısal üstünlüğe kavuşan demokratlar Celal Bayar’ı Cumhurbaşkanı yapar. 1950 genel seçimleri aynı zamanda ilk serbest seçimlerdir. Celal Bayar ve Adnan Menderes yönetiminde ki Türkiye 10 yıl süreyle kalkınma göstermiş, Anadolu halkı kendine gelmeye başlamış, ekonomik göstergeler yükselme yaşamıştır. Sanayi anlamında çalışmalar yapılmış. Türkçe ezan garabeti giderilmiş ve Ezan aslına döndürülmüştür. 10 yıllık hizmetlerin bedeli ise ağır olmuştur. 27 Mayıs 1960 Askeri darbesi ile Halkın gözbebeği Adnan Menderes asılmıştır. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’da idamla yargılanarak hapse atılmıştır. Darbeyi yapanlar, yeni bir anayasa hazırlayarak ikili bir meclis sistemi kurdular. Adnan Menderes’i 1924 anayasasına muhalefet etmekle suçlayanlar 1924 anayasasını bir çırpıda kaldırıverdiler.

Değerli Okuyucularımız Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili imtihanı hakkında iki-üç yazı daha yazarak devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa