Gerede YeniGün Gazetesi
Dayatma usulüyle kararlar alırsanız toplum direnç gösterir
5 Mart 2014 12:55
Font1 Font2 Font3 Font4
Dayatma usulüyle kararlar alırsanız toplum direnç gösterir

Kahveciler ve Lokantacılar Odası kongresinde Baygın uzun süre alkışlandı

Gerede Kahveciler ve Lokantacılar Odası olağan kongresi 28 Şubat 2014 Cuma günü Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Kahveciler ve Lokantacılar Odası yönetiminde değişim yaşandı ve tek liste ile gidilen seçimde odanın yeni başkanı Osman Yılmaz oldu.

Kahveciler ve Lokantacılar Odası’nın kongresine siyasilerden de yoğun ilginin oluşu dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice’de sürpriz bir şekilde kongreye katılanlar arasında yer aldı.

Kongreye katılan Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ise yaptığı konuşma ile net mesajlar verirken, kahveciler Baygın’ı konuşmasının ardından uzun süre alkışladı. Baygın, “Toplum kabullenirse aldığınız kararı sorun yaşamazsınız. Ama dayatma usulüyle kararlar alırsanız toplum direnç gösterir.”dedi.

Gerede Kahveciler ve Lokantacılar Odası 28 Şubat 2014 Cuma günü yapılan kongre ile yeni başkanını seçti. Tek liste ile gidilen seçimde odanın yeni başkanı Osman Yılmaz oldu. Kongreye olan yoğun katılım dikkat çekti. Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice’nin de katıldığı kongreye Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, BESOB Başkanı Tahir Gayret, AK Parti Belediye Başkan Adayı Mustafa Allar, MHP Belediye Başkan Adayı Yüksel Sönmez, Bolu Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Selahattin Ayen, AK Parti ve MHP ilçe yönetiminden bazı isimler ile ESO Başkanı Abdullah Güler ve kahve ve lokanta işleten büyük esnaf kitlesi katıldı.

Seçimin ardından Kahveciler ve Lokantacılar Odası yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: Osman Yılmaz (Başkan), Yönetim Kurulu: Murat Kayıkçı, Ramazan Yılgın, Kazım Kılınçarslan, Yılmaz Kılınçarslan, Murat Dolgun, Metin Turunç, Denetim Kurulu: Ümit Nalbant, Engin Urhan, Fatih Yıldız.

Toplum direnç gösterir

Kahveciler ve Lokantacılar Odası kongresinde en dikkat çekici konuşmayı Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın yaptı. Konuşmasında bir çok mesaj veren Baygın, “Artık yönetme değil yönetişim dönemindeyiz.”dedi.

Baygın, “Biz elhamdülillah Geredemiz’de bu yönetişimi gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar hep sivil toplum kuruluşlarımızla iç içe, gönül gönüle olduk. Neden? Toplum kabullenirse aldığınız kararı sorun yaşamazsınız. Ama dayatma usulüyle kararlar alırsanız toplum direnç gösterir. İşte biz hep birincisini tercih etmeye çalıştık. Alacağımız bir kararda sivil toplum kuruluşlarımızla, odalarımızla, vakıflarımızla, derneklerimizle, kanaat önderlerimizle istişare yaparak tabi ki en son vereceğimiz kararı Belediye Meclisi’nden almak şartıyla kararlar almaya çalıştık ve çok şükür bugüne uzlaşı içersinde geldik. Görevimizin son günlerindeyiz. Kahveciler ve Lokantacılar Odası’nın değerli üyeleriyle böyle bir ortamda Belediye Başkanı olarak son kez karşılaşıyorum. Bu süre içersinde esnaflıktan gelen bir kardeşiniz olarak esnafın sorunlarını hep bilen olmaya çalıştık, dertlerini hep dinlemeye çalışan yönetim sergilemeye çalıştık ve vatandaşımıza, esnafımıza zorluk getirecek kararlar almamaya çalıştık. Dolayısıyla esnafımızın rahat bir dönem geçirdiğini gönül rahatlığıyla ifade edebiliriz. Bundan sonra da Belediye Başkanlığı rozetini çıkarsak da yine biz esnaflıktan gelen bir kardeşiniz olarak el ele gönül gönüle olmaya devam edeceğiz.”ifadelerine yer verdi.

80’de devletine tek sadık kalan Türk Esnaf ve Sanatkarıdır

Kongrede konuşan bir diğer isim Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice ise 4 yıl önce Gerede’ye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkan adayı olarak geldiğinde üzüldüğünü belirterek, “Neden üzülmüştüm? Çünkü Bolu benim için önemli bir kentti ve Osmanlı mutfağından beri Türk mutfağının bu en ünlü kenti Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun bir parçası olmalıydı. Önemsediğim ve Türkiye’deki aşçılık okullarının olduğu bir kentte, bu kentin en önemli parçası Gerede’de Kahveciler ve Lokantacılar Odası’nın genel kurulunu açamamanın hüznünü yaşamıştım. Ancak bu genel kurula yoğun katılımın olduğunu görmek beni çok mutlu etti.”dedi.

“Devletimizin en çok bir esnaf teşkilatı olarak sıcak elinin bizim sırtımızda olduğu bir dönemden geçiyoruz” diyen Aykut Yenice, “2014 yılı esnaf sanatkarının kırılma yılıdır. Esnaf olmanın ulvi bir davranış, ulvi bir yaşam tarzı, ulvi bir yaşam biçimi olduğunu bilmeliyiz. Özellikle esnaf arkadaşlarımızdan sabah kalkıp yüzlerini yıkarken “ben bu kent için çok önemli bir insanım” demesini istiyorum. Çünkü esnafımız yaşadığı kentin kent kimliğine katkı koyduğu insanlardır. Esnafımız, ahi evran kültürüyle 800 yıllık özgeçmişten geldiği için devletine hep hürmetkar olmuştur. Bu ülkede 80’li yıllarda Polis bile sokağa dökülmüştür, Hakim sokağa dökülmüştür, öğretmen sokağa dökülmüştür ve Kızılay meydanında bağırmıştır. Bağırmayan, devletine hep sadık olan tek kurum ve kişi vardır Türk Esnaf ve Sanatkarıdır. Onun için esnafımız bu kadar önemlidir, onun için esnafımız önemsenmelidir. Bu nedenle devletimizin ve yerel yöneticilerimizin herkesten çok esnafımızı önemsemesi lazım. Bugün lokantacılarımız, pastacılarımız ve kahvehanelerimiz bir bacasız sanayidir. Bugün yoldan geçerken Gerede’ye uğrayan bir seyyah olsaydım belki bir konfeksiyoncuya uğramazdım, bir berbere gitmeyebilirdim ama mutlaka konakladığım yerde esnafımızın bir kahvesinde, bir lokantasında Gerede’nin kendine has tatlarını tadıp buradan ayrılırdım. 2023 yılını vizyon olarak koymuş bir hükümet tarafından yönetildiğimiz bu süreçte 2023 yılında ülkemizin turizm geliri 50 Milyar Dolar ve 50 milyon turist hedefi koyulmuştur. Bu hedefi ancak Türk mutfağı önemsenirse elde edilir. Türk mutfağı olmazsa turizm olmaz. Bunun için kahveciler ve lokantacılar odamız önemlidir. Şu anda “bu odalar ne iş yapar” diye yanlış bir algı var. Eğer böyle bir şey derseniz burada okunan 13 bin liralık bütçeyi söylerim. 13 Bin TL yıllık geliri olan bir oda ne yapabilir? Tek şey yapılabilir; bu oda örgütlü, bilinçli bir şekilde sahiplenilirse ancak bu odanın direnciyle ayakta kalınabilir.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa