Gerede YeniGün Gazetesi
Deve rekor fiyata gitti!
12 Haziran 2014 15:23
Font1 Font2 Font3 Font4
Deve rekor fiyata gitti!

6 Haziran tarihinde gerçekleşen “Geleneksel Gerede Kermesi” tüm halkın ilgisini çekti. Bu yıl da organizasyonda insanlara deve döneri, Osmanlı şerbeti tattırılarak, deve ve mehteran eşliğinde kermes açılışı gerçekleştirildi. Tüm bu çaba ise Fatih Talebe Yurdu’nda kalan yavrular için oldu.

Gerede, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ilginç ve bir o kadar da anlamlı bir kermese tanıklık yaptı. “Geleneksel Gerede Kermesi” için çok farklı bir organizasyona imza atılırken, 06 Haziran 2014 Cuma günü saat 14:00’da deve ve mehteran eşliğinde kermes açılışı gerçekleştirildi.

Deve döneri tattırdılar

Hal Pazarı mevkii Balık Pazarı arka kısmında yer alan Gerede Belediyesi Açık Otoparkı’nda gerçekleşen Geleneksel Gerede Kermesi için büyük gayret içersinde çalışmalar yürütüldüğü gözlenirken, bu noktada harcanan tüm çabanın Fatih Talebe Yurdu’nda kalan yavrular için olması kermese daha da anlam kattı. Kermese katılanlara deve döneri ile Osmanlı şerbeti tattırıldı. Ayrıca kermeste et döner, ızgara köfte, ak toros etli mamulleri, gözleme çeşitleri, ev yapımı pasta, börek, tatlı çeşitleri, yaprak sarma, mantı, köy ekmeği, haşlama ve bardakta mısır, dondurma, meşrubat çeşitleri ve bayanların el emekleri kermeste yer aldı.

Bu arada hafta boyunca kermesin simgesi haline gelen deve Konfeksiyoncu Yaşar Özcan tarafından Gerede mahalleleri ve caddelerinde gezdirildi.

41 Bin TL!

Kermesin ilgi odağı olan deve açık artırma ile sahibini buldu. Hayır için adeta yarışan hayırseverler, 7 Bin TL’den başlayan açılışla deveyi satın almaya çalıştı. 7 Bin TL’den küçük küçük artırımlarla 8-9 TL civarlarına gelen devenin fiyatı bir anda 11 Bin TL’ye çıktı. Son sözü Ankara’daki iş adamı hemşehrilerimizden olan Necmettin Çevik söyledi. Çevik, açık artırmayı fazla uzatmayarak deve için 41 Bin TL verdiğini beyan ederek, devenin sahibi oldu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa