Gerede YeniGün Gazetesi
Doğa’nın pili bitmesin
23 Aralık 2013 18:08
Font1 Font2 Font3 Font4
Doğa’nın pili bitmesin

Gerede Belediyesi, TAP ve Ramazan Dede Bilgievi işbirliğinde sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilere yönelik atık pil toplama projesi başlatıldı. Proje kapsamında ilçemizdeki okullara atık pil toplama kutusu dağıtımı gerçekleştirildi. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin katılacağı proje ile öğrencilere çevre bilincini aşılamak ve böylelikle ilerleyen yıllarda daha temiz ve yaşanabilir bir çevreye kavuşmak hedefleniyor.

Atık pillerin toprağa, suya ya da yakılması sonucu havaya karışmasının insan ve çevre sağlığı açısından olumsuz etkilere sahip olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Ömer Baygın, “Atık pillerin toprağa karışması, denizlere, akarsulara atılması durumunda içerdikleri kimyasal maddeler sebebiyle çevrenin kirlenmesine yol açmaktadır. Bu kirlenme kısa sürede gerçekleşmeyip yapılan araştırmalarda, 5-15 yıl gibi bir sürede etkisini gösterdiği doğrulanmıştır. Öğrencilerimize çevre bilinci kazandırmak ve daha duyarlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla atık pil toplama kampanyası düzenlemeye karar verdik” dedi.

Proje süresinde toplama merkezlerinde toplanan atık piller belli aralıklarla Gerede Belediyesi tarafından toplanarak, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)’ne gönderilerek geri dönüşümü sağlanacak.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa