Gerede YeniGün Gazetesi
Emanetin hesabını verdi
29 Mart 2019 18:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Emanetin hesabını verdi

Yerel seçime az bir zaman kaldı. Partilerde hareketlilik devam ederken, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, 31 Mart’a sayılı günler kala farklı bir seçim metodu kullandı. Yaptığı son açıklama ile adeta vatandaştan aldığı emanetin hesabını veren Allar, baştan sona 5 yılı değerlendirdi.

Sözlerine; “Ben bu memleketin evladıyım, biz; ‘Gerede’yi seviyoruz’ derken dilimizle söylemedik, bizzat elimizi taşın altına koyduk. Şunu ifade etmek isterim ki; geçen 5 yılda mesai mefhumu gözetmedim. Sabahın ilk ışıklarında görevimiz başladı, gecenin ilerleyen saatlerine dek memleketim için çabaladım. Makam kapısı ardına kadar açık durdu, seçimden seçime değil her gün halkımızla beraber oldum. Hiçbir insan kusursuz değil, bilmeden bir kusurumuz olmuşsa affola.”diyerek duygusal ifadelerle başlayan Allar, “Geriye dönüp baktığımızda şehrimize bir şeyler yaptığımızın verdiği mutluluğu hiçbir şeye değişmem. Seçim sürecinde şehrimizin büyük bir bölümünü gezdik. İnanın Gerede insanı her şeyin en iyisini hak ediyor. Şükürler olsun ki güzel düşüncelerle karşılaşıyoruz. Bunun mutluluğu paha biçilmez.”dedi. Yaptığı bu açıklamanın ardından sorularımızı yanıtlayan Başkan Allar, bakın neler söyledi;

Peki, geçen 5 yılda neler oldu?

Belediye Başkanı Mustafa Allar; “Belediyeler içersinde gelirlerinin yatırıma ayrılan payını Yüzde ellilere çıkarmış ender belediyelerden olduk. 2014 Yılında vaat ettiğimiz 28 Projeden 26’sını hayata geçirdik. 2. Etap TOKİ ve Yamaç Kafe Projesini ise gerçekleştiremedik. Yeni dönem için yapılabilir ve Gerede’nin ihtiyaçlarına dönük 26 vaatte bulunduk. Vaatlerimiz arasında yer alan Millet Bahçesi Projesi için 1 Milyon TL hibe kaynak aldık. Adliye Sarayı yapımı için de Adalet Bakanımız gerekli talimatı verdi, sözü aldık. Hükümet Konağı yapımı da 2019 yılı bütçesine alındı. Şimdiden sözünü verdiğimiz 3 projeye böylece resmen start vermiş olduk.”

Size; “2014 yılında verilen emanetin hesabını verebilir misiniz?” desek ne söylemek istersiniz? 

Belediye Başkanı Mustafa Allar; “Şükürler olsun ki bu soru karşısında kalbim çok rahat. 2014 yılında hemen haritayı önümüze koyduk. Şehrimize bazı önemli dokunuşlar gerekiyordu. Bir alana sıkışmış şehrimizin genişlemesi, nüfusunun artması için atılacak adımlar bir bir masaya yatırıldı. Kronikleşmiş tüm sorunları vakit kaybetmeden yerine getirmeye çalıştık.

Keçeli İçme Suyu Projesi’ni hayata geçirdik. Cezaevi inşaatı devam ediyor, bu büyük yatırımın %50’si tamamlandı. Hayal dahi edilemeyen taşınma artık gerçekleşiyor ve Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde altyapı çalışmaları bu dönemde tamamlandı. Burada 17 fabrikanın inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 3 fabrika da üretime başlamak üzere.

2014 yılında karma OSB’de 4 olan fabrika sayısını 5 yılda 15’e, 350 çalışan sayısını 750’ye çıkardık. Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hak sahipleri ile uzlaşma oranımız %50’ye ulaştı. Arasta’nın restorasyonu için mal sahipleri ile toplantılarımızı gerçekleştirdik. Arasta Projesi 1. etap için 1000 m2’lik alanda çalışmalar başladı. Bu yıl yapım ihalesine çıkacağız.

30 Milyon TL’ye mal olacak yatırım olan Biyolojik Arıtma Tesisi’nde çalışmalar başladı. Gerede Gölü’nün imar problemlerini çözdük. Gerede Şehir Çöplüğü ıslah edildi. Dayıoğlu Deresi ıslah edildi.

8 mahallemizde Gerede tarihinin en büyük asfalt ve kaldırım çalışmalarını yaptık. 5 yılda 120.000 ton (55 km) sıcak asfalt, 120.000 m2 (15 km) kilitli parke çalışması yaptık. Tarihi Kiliseli Tüccar Han restorasyonu başladı. Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksini inşa ettik.

Yaptığımız tasarruflarla gerek satın alma gerekse hibe yöntemi ile belediyemize 41 yeni araç kazandırarak, filomuzu güçlendirdik. Alt Arastanın çehresi değişti. Ekonomik ömrünü tamamlayan Şehir Stadını yeniledik, sadece çevre düzenlemesi kaldı. Geredespor Kamp Tesisi yapımı başladı.

4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu hizmete girdi. Kervan Oteli belediyemize kazandırdık. Orman İşletmesi ağaçlık alanı belediyemize kazandırdık. Şehir Hastanesi ek binası hizmete girdi. Galericiler Sitesi hizmete girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu binası hizmete girdi. Dayıoğlu-Seviller Mahallesi araç alt geçidini düzenledik. Gençlik Merkezi gençlerimizin istifadesine sunuldu. Tarihi Hamam hemşehrilerimizin hizmetine açıldı. Tarihi Yıldırım Beyazid Camisi restorasyonu tamamlandı. Yukarı Tekke Camisi’nin restorasyon çalışmalarını başlattık. Kavacığın Düzünde oluşturulan Kent Ormanı’nda seyir terasları, tuvalet ve mescit yaptık.

Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü hizmete girdi. Sadece büyük ölçekli İl ve ilçelerde bulunan Fen Lisesi’ni Gerede’ye kazandırdık. Geçici Hayvan Bakımevi çalışmaları başladı. 112 Acil İstasyonu yapımı devam ediyor. Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezi inşaatı devam ediyor. Mezarlık alanı genişletildi. Daha bir çok projeye bu 5 yılda imza attık.”

Peki, seçimden zaferle ayrılmanız durumunda atacağınız adımlar neler olacak?

Belediye Başkanı Mustafa Allar; “Esentepe, Arkut Dağı ve Yaylalarımız için master planı hazırlayacağız. Plan dahilinde turizmi geliştirmeyi hedefliyoruz. Esentepe, Arkut Dağı ve Yaylalarımıza yeni spor alanları, asma köprüler, bungolow evler, yürüyüş ve bisiklet yolları, yapay şelaleler inşa edeceğiz.

2019 yılı yatırım kapsamına alınan yeni Hükümet Konağı şimdiki itfaiye hizmet binasının olduğu alana yapılacak. Bu alana Hükümet Konağı yapılacağı için Yeni Terminal binasını Bahçelievler Mahallesi’ne yapacağız. Yapım için gerekli talimatın verildiği Yeni Adliye Binasını da Dayıoğlu Mahallesi’ne yapacağız. Hükümet Konağı ve Adliye binalarının olduğu alanı ise yeni dönemde Millet Bahçesi yapıyoruz. Millet Bahçesi Projemiz için de 1 Milyon TL hibe aldık. Yeni Hükümet Konağı, Yeni Adliye Binası, Yeni Terminal Binası ve Millet Bahçesi Projeleri birbirine entegre projeler.

İlçemizdeki sosyal aktiviteyi artırmak için yeni dönemde ilçemize Buz Pisti yapıyoruz. Keçi Kalesini de arkeolojik kazılarla beraber restorasyonunu yeni dönemde yapacağız ve burayı turizme kazandırıyoruz.

Orman İşletme Müdürlüğü idari binaların yer aldığı kısmı belediyemize kazandırdık. Burası için projelerimiz hazır ve yeni dönemde burayı güzel bir mesire alanı haline getiriyoruz. Esentepe’ye sosyal tesis inşa edeceğiz. Teleferik Hattı Projesi için de fiyat araştırmaları ile proje çalışmalarına şimdiden başladık. Yenimahallemize kapalı semt pazarı ve spor salonu inşa edeceğiz. Millet Kıraathanesi ile Hanımlar Lokali de yeni dönemde sözünü verdiğimiz projeler. Ayrıca taşınacak olan tabakhane alanının planlaması ile eski cezaevinin kent müzesine dönüştürülmesi ile ilgili de 2019-2024 yılları arasında çalışmalar yürüteceğiz.

Kentsel Dönüşüm içersinde kalan Halil Nom İlk ve Orta Okulu yeni dönemde yenilenecek. Yine yeni dönemde Halk Eğitim binası inşası gerçekleşecek. Yeni Hükümet Konağı itfaiye hizmet binasının olduğu kısma yapılacağı için ek Hizmet Hizmet Binalarının yapımına da yeni dönemde start vereceğiz. Gerede’ye yeni dönemde tır parkı yapıyoruz, kimsesizler için de 15 adet 1+1 konut inşa edeceğiz. Ayrıca Aile Sağlık Merkezi, yeni bir öğrenci yurdu da yeni dönemde inşa edilecek.”

31 Mart yerel seçim için ne söylemek istersiniz?

Belediye Başkanı Mustafa Allar; “1 hafta gibi bir süre sonra sandık başına gidiyoruz. Milletimiz seçimini yapacak. Temennim kalp kırmadan, seçilene başarı dileklerinin iletildiği bir seçim olsun. Bu hafta da seçim gününe dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sandığa gitmeden önce kararını veren var, vermeyen var. Bizim yaptıklarımız belli, yeni dönem için yapacağımız 26 projeyi de açıkladık. 31 Mart’ta karar, söz milletimizin. Benim vatandaşlarımızdan tek isteğim; ellerini vicdanlarına koyarak kararlarını vermeleri.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa