Gerede YeniGün Gazetesi
ESNAF BİTİYOR!
7 Ocak 2014 20:40
Font1 Font2 Font3 Font4
ESNAF BİTİYOR!

İŞÇİ ÇIKARMAYA BAŞLAYACAKLAR

Bolu’daki Highway Outlet Alışveriş Merkezi’ne Gerede’den kaldırılan bedava minibüs ilçe esnafını bitirmeye başladı. Kimi zaman 5-6’lara kadar çıktığı iddia edilen minibüslerle ilçedeki halkın Highway Outlet Alışveriş Merkezi’ne ücretsiz götürdüğü ve bu durumun ilçedeki esnafa büyük zarar vermeye başladığı öğrenildi.

Son dönemde SGK borcunu bile borç bularak ödemeye başladıklarını belirten bir grup esnaf, cezbeden bedava minibüs uygulamasının devam etmesi halinde ise kepenk indireceklerini belirterek, konunun önemini gazetemiz aracılığıyla ifade ettiler.

İsminin yazılmasını istemeyen bir esnaf, işyerinde 4 personel çalıştırdığını, ilçe ekonomisine bir nebze olsun katkıda bulunduğunu ancak durum böyle devam ederse önce işçi çıkarmak zorunda kalacağını belirtti.

STK’ların bugüne dek konuyla ilgili gözle görülür bir adım atmasını bekleyen ve sabrı dolan ilçe esnafı, bugüne dek beklemelerine rağmen bu konuda adım atmayan ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarına sitem etmeye hazırlanıyorlar. Son dönemde SGK borcunu bile borç bularak ödemeye başladıklarını belirten bir grup esnaf, cezbeden bedava minibüs uygulamasının devam etmesi halinde ise kepenk indireceklerini belirterek, konunun önemini gazetemiz aracılığıyla ifade ettiler.

Esnaflar birleşiyor!

Bu konu ile ilgili ilçedeki bütün esnafların bir araya gelmesi için düğmeye basıldığı bilgisine ulaşılırken, esnafların kendi aralarında toplanarak konuya ilişkin bazı adımlar atacakları öğrenildi. Peki bu adımlar ne olacak? İlçe esnafı, bu uygulamanın devam etmesi halinde ilk olarak imzalı ortak bir bildiri yayımlayacak. Bu bildiride STK’lar göreve davet edilecek ve siyasilerin bu konuya çare bulması istenecek. Daha sonra atılacak adım ise Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ne toplu halde ilçedeki büyük esnaf kitlesi zarar ettiklerini ve bu konuda gerek siyasilerin gerekse STK’ların yanlarında durmadıklarını, SGK borçlarını borç bularak ödemeye başladıklarını iletecekler. Tüm bunların ardından bir günlük kepenk kapatma eylemine gidecek ilçe esnafının daha sonra ise daha farklı arayışlara yöneleceği bilgisine ulaşıldı.

Bedava cezbediyor!

İsminin yazılmasını istemeyen bir esnaf, işyerinde 4 personel çalıştırdığını, ilçe ekonomisine bir nebze olsun katkıda bulunduğunu ancak durum böyle devam ederse önce işçi çıkarmak zorunda kalacağını, hatta işyerini Bolu Merkeze taşımayı bile düşünmeye başladığını belirtti. Durumun öneminin artık farkında olunmasını isteyen esnaf, Gerede’nin ekonomisinin kalkınmasına zarar veren bu uygulamanın artık sona erdirilmesini beklediklerini yine gazetemiz aracılığıyla ifade etti.

Konuyla ilgili görüştüğümüz çok sayıda esnaf ise bedava kaldırılan minibüsün halkı cezbettiğini düşünürken, gezer gelirim düşüncesinde olan vatandaşın alışveriş merkezine ulaştığında torbalarla geri döndüğünü ve tüm ihtiyacını neredeyse buradan karşıladığını, Gerede esnafının ise sinek avladığını belirttiler.

Gerede’den alışveriş yaptıklarını, işçisine dek Gerede’den çalıştırdıklarını ifade eden ilçe esnafı, Gerede’deki işyerlerinde ekmeğini kazanan, istihdam edilen işçi sayısının 1000’in üzerinde olduğunu, dolayısıyla bunun ortalama 4000 kişiye yansıdığını düşünüyorlar. 4000 kişinin Gerede’yi terk etmesinin ilçe için yıkım olacağını dolayısıyla esnafın korunmasını isteyen esnaflar, ilgili firmanın bedava minibüs uygulamasından dönmesi için siyasilerden ve STK’lardan yardım beklediklerini kaydettiler.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa