Gerede YeniGün Gazetesi
Galatasaray ve Beşiktaş’a Mektup…

Ülkemizin güzide spor kulüplerimizin sayın başkanlarına bir teklifimiz olacak;

Fenerbahçe Spor Kulübü Düzce Topuk Yaylası’nda ve Trabzonspor Kulübü de Akyazı da kendilerine ait kamp tesisi kurdular. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Düzce Topuk Yaylası’ndaki kamp tesisi kulübün futbol ve diğer branşlarındaki sporcularına hizmet verdiği gibi boş olduğu zamanlarda da ülkemizin diğer takımları ile birlikte yurdumuz dışından gelen takımlara da körfez ülkelerindeki Katar gibi zengin ülkelerin takımlarına hizmet veriyor ve karşılığında da Fenerbahçe Spor Kulübü’ne kar bırakıyor. Topuk yaylası için gelecek sene kulübün kullanacağı günler dışında kalan zamanlar için dahi yurt dışı spor kulüpleri daha bu seneden rezervasyon yaptırmış durumda.

Bu düşüncelerle bu mektubumu Batı Karadeniz’in ve Bolu’nun şirin ilçesi Esentepe ve yaylalarıyla yurdumuzun adeta “cenneten bir köşesi” olan Gerede’den yazıyor ve Gerede’mizde kulübünüzün bir kamp tesisi kurmasını gönülden arzuluyorum.

Gerede başkent Ankara’ya 1.5 saat, İstanbul’a ise 3.5 saat mesafededir. Şehrimizin denizden yüksekliği şehir merkezimizde 1425 metre olup, bu rakım yaylalarımızda 2000 metreyi geçmektedir.

Her mevsim ayrı bir güzellik yaşanır Gerede’mizde… İlkbaharda Esentepe’mizde ve yaylalarımızda bir renk cümbüşü içersinde çiğdemler, menekşeler, papatyalar karşılar sizleri. Allah’ın özenerek yarattığı ve Gerede’mize hediye ettiği bir muhteşem güzelliktir ki ormanlarımızda ağacın her türlüsüne, yeşilin her tonuna şahit olursunuz.

***

Mesire yerimizin adı Esentepe’dir ve yaz aylarında İstanbul, Ankara ve civar vilayetlerden gelenlerle dolar taşar. 17 Temmuz 1934 tarihinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Gerede’mizi şereflendirmiş, burada yatan Horasan evliyalarından Ramazan Dede’nin o güne kadar adıyla anılan mesireliğimiz Atamızın şehrimizin ileri gelen eşrafları ve din hocaları ile birlikte yediği öğle yemeğinden sonra şehrimizden ayrılırken o temmuz sıcağında, çam ağaçlarının arasından ılgıt ılgıt esen rüzgarlarla serinlediğinden; “Burasının adı Esentepe olmalıdır”demiştir. O gün bugündür mesireliğimizin yeni adı Esentepe’dir.

***

Esentepe’mizde 3 yıldızlı bir turistik otelimiz mevcut olup her sene Süper Lig ve PTT 1. Ligi’nden kamp yapmaya gelen kulüplerle dolup taşmaktadır. Otelimize ait Esentepe’nin batı ve doğu taraflarında olmak üzere nizami 2 adet futbol sahamız vardır. Ayrıca şehir merkezimizde de nizami şehir stadyumumuz mevcuttur. Bunlara ilaveten şehrimizin doğusunda yeni yapılan Sentetik Futbol Sahamızın inşaatı tamamlanmış olup hizmet vermeye hazır durumdadır.

***

“Üstü Çam, Altı Çim; Ömrümde Böyle Güzel Bir Yer Görmedim” diyen Rahmetli Büyük Sanatçı Barış Manço da Gerede’mizi ziyaret ettiği günlerde Esentepe ve yaylalarımıza hayran kalarak bu güzel sözü söylemiştir.

Büyük şehirlerimizde insan eliyle yaratılan parklara “Harikalar Parkı”, “Harikalar Diyarı” gibi isimler veriliyor. İnsan eliyle meydana getirilen zoraki güzellikle yüce Rabbimin özenerek ve bezenerek meydana getirdiği güzelliklere hiç benzer mi? Elbette benzemez… Esentepe ve yaylalarımız rabbimizin Gerede’mize lütfettiği değerli armağanlarıdır.

Yaz aylarında kamp süresince futbolcularınız doğa harikası yerlerimizde bol oksijen teneffüs ederek idmanlarını yapacak ve çam ağaçlarından ılgıt ılgıt esen rüzgarlarla serinleyecek, 1001 çeşit kuş türlerinin o insanı mest eden güzel şakımaları ve essiz nameleriyle asla futbolcularınız yorgunluk hissetmeyeceklerdir.

***

Esentepe’miz ve yaylalarımızdaki ağaçların meydana geldiği tarih belki 1000 sene belki de 2000 sene öncesine dayanır. Çam, gürgen, meşe, kayın, pelit, köknar vs… gibi ağaçları seyrederken gönüllerinize huzur dolacak, vadi ve dere yataklarından gök yüzüne yükselen bir çoğu 50-60 metre boyundaki ağaçlar inanıyorum ki sizleri de Gerede’mize hayran bırakacaktır.

Ayrıca Gerede’mizin Arkut Dağı’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan kayak tesislerimiz bulunmaktadır. Her sene burada Uluslararası Kayak müsabakaları yapılır, her yıl Milli Kayak Takımı sporcuları gelir. İsveç, Norveç, Avusturya ve Ukrayna Milli Kayak Takımları da gelmiştir. Ayrıca Estonya Kayak Milli Takımı ile beraber Estonya Başbakanı da Gerede’yi ziyaret etmiştir.

***

Esentepe’mizde 4-5 defa Trabzonspor Kulübü kamp yapmış ve 1 yıl eski Belediye Başkanımız Sayın Halil Alioğlu’nun gayretleriyle Beşiktaş Kulübü Esentepe’mizde yeni sezona 1993 yılı Temmuz ayında kampa girmiştir. 2013 yılı itibariyle Almanya, Fransa, Rusya, Azerbaycan ve Ukrayna’nın köklü kulüpleri Gerede’de kampa girmiştir.

Beşiktaş Kulübü 2. Başkanı Sayın Ahmet Nurçebi ve kaptan Demirçelik Ltd.Şti.’nin mali katkıları ile Karabük’te kurulan Kaptan Demirçelik Soğuksu Yenicespor (Beşiktaş Altyapı Takımımı) şehrimizde Esentepe Otel’de 20 Eylül – 30 Eylül 2014 tarihleri arası kamp yapmıştır. Teknik Direktör Osman Yüksel, Gerede’nin kamp için ideal bir yer olduğunu belirterek, “Buranın havası çok güzel, kamp yaptığımız otel ve mekanlarından çok memnunuz” şeklinde beyanda bulunmuştur.

Sayın Başkan; şirin Gerede’mizde muhteşem doğası ve sanki cennetten bir köşe nefasetinde olan Esentepe’miz ve yaylalarımızda kulübünüzün bir kamp tesisi kurmasını arzu etmez misiniz?

Değerli Yönetim Kurulu üyelerinizle birlikte sadece 1 gününüzü Gerede’mize tahsis ederseniz buradan olumlu izlenimlerle ayrılacağınıza inancım tamdır. Kaymakamımız Sayın Arslan Yurt beyefendi ve Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Allar beyefendi kamp yeri tahsisi için sizlere gerekli kolaylığı göstereceklerdir.

Muhteşem bir doğa ve sanki cennetten bir köşe Gerede’de sizleri bekliyor.

Not: Destan Çanakkale yazı dizimiz haftaya devam edecek.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa