Gerede YeniGün Gazetesi
Gerede, Mısır ve Suriye için tek yürek oldu
3 Eylül 2013 09:53
Font1 Font2 Font3 Font4
Gerede, Mısır ve Suriye için tek yürek oldu

Gerede’de 37 kurum ve kuruluş birleşerek “Gerede Mazlumlar İçin Direniş Platformu”nu kurdu. Platformun düzenlediği organizasyonla Cuma namazı çıkışı Mısır, Suriye, Myanmar, Filistin, Doğu Türkistan ile dünyanın bir çok yerinde yaşanan olaylar protesto edildi ve yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Gerede’nin tek yürek olmasıyla hıca hınç dolan Yeni Cami avlusu, vatandaşların konuya ne kadar duyarlı olduğunu gözler önüne serdi.

Çoluk çocuk denilmeden katliam yapıldığının vurgulandığı basın açıklamasında, “Müslüman bir ülkede sözde o ülkenin mensuplarından oluşan bir zihniyetin yeni yaralar açması, kan dökmesi ve halkına zulmetmesi kabul edilemez. Seçilmiş bir cumhurbaşkanını zorla alıkoyan ve kendi halkını öldürmekten çekinmeyen bir firavun zihniyetini esefle kınıyoruz.”denildi.

37 kurum ve kuruluşun Gerede Mazlumlar İçin Direniş Platformu çatısı altında ortaklaşa yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Mısır ve Suriye’de yaşanan katliamları şiddetle kınıyoruz. Başta İslam Dünyası olmak üzere bütün dünya kamuoyunu bu katliamlara ve yapılan insan hakları ihlallerine seyirci kalmamaya davet ediyoruz.

Silahsız Mısır Halkını ve henüz kundaktaki bebeği bile katletmekten çekinmeyen Mısır ve Suriye yönetimlerinin kime ve neye hizmet ettiklerini anlayamamaktayız. Bu şekildeki uygulamaları yapanların insanlıktan nasibini almadıklarına dair inancımız tamdır.

Başta Mısır ve Suriye olmak üzere bütün mazlum coğrafyalarda yaşanan insanlık dışı bu uygulamaların ne hukuk ne demokrasi ne de insan hakları ile bağdaşmadığını hatırlatarak, bu tutuma hemen son verilmesini talep ediyoruz.

Bu ve benzeri tepkilere ilaveten şu hususların dikkate alınmasının gerektiğine inanıyoruz:

-İslam İşbirliği Örgütü, Mısır ve Suriye’de meşruiyete dönülme ve katliamların durdurulması konusunda aktive edilmelidir.

-Dünya Savaşı’nda çıkan kriz ve siyasi anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülebilmesi için kurulan Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nı derhal daha etkin rol oynamaya davet ediyoruz.

-Bütün mazlum coğrafyalardaki zalimlere bazı ülkeler tarafından verilen her türlü maddi ve siyasi destek, bu katliamları körüklediği dikkate alınarak derhal durdurulmalıdır.

-Bununla birlikte Mısır, Suriye, Arakan, Doğu Türkistan, Keşmir, Çeçenistan ve adını sayamadığımız nice mazlum coğrafyalardaki zulmün bir an önce dindirilmesi en büyük temennimizdir.

-Bu bağlamda Gerede Mazlumlar İçin Direniş Platformu olarak bütün mazlumların yanında olduğumuzu bir kez daha duyurarak, etkinliğimize destek veren değerli Geredeli hemşehrilerimize can-ı gönülden teşekkür ederiz.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa