Gerede YeniGün Gazetesi
Gerede Müftülüğü: “Bina Müftülük ve Kur’an Kursu olarak kullanılacak”
3 Eylül 2013 10:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Gerede Müftülüğü: “Bina Müftülük ve Kur’an Kursu olarak kullanılacak”

12 Ağustos 2013 tarihli gazetemizin manşetinden özel haber olarak okuyucularımıza duyurduğumuz “Müftülük hizmet binası fakülte mi oluyor?” başlıklı haberimize Gerede Müftülüğü’nden yazılı açıklama geldi.

Gerede Kaymakam Vekili Hayri Zorlu üst yazısı ve Gerede Müftüsü Hasan İzmirli imzası ile gazetemize gönderilen yazılı açıklamanın en dikkat çeken ifadeleri: “Müftülük hizmet binasının daha önce ilan edilen amaçlar doğrultusunda Müftülük ve Kur’an Kursu olarak kullanılmasının, binaya yeterli anlam ve manayı zaten sağlayacağı konusunda hiç kimsenin kuşku duymayacağından emin olunsun.” oldu.

12 Ağustos 2013 tarihine dönülecek olursa özetle “Müftülük hizmet binası fakülte mi oluyor?” başlıklı özel haberimizi bir kez daha hafızalara taşıyalım:

“Türkiye’nin en köklü üniversitelerinin başında gelen Ankara Gazi Üniversitesi ile Gerede’den bir grup heyet, bu güne dek kamuoyuna aktarılmayan ve gizli tutulan bir konuda girişimlerde bulunmaya başladı.

İlçenin önemli isimlerinin yer aldığı bu heyet, belki de Gerede’nin geleceğini büyük oranda şekillendirecek bu görüşmelerde “Hafızlar Diyarı” Gerede’ye İlahiyat Fakültesi’nin kurulması konusunu görüştü. Bugüne dek olumlu gelişen süreçte belirli aşamaların kaydedildiği bilgisine ulaşıldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin 1992 yılındaki kuruluşundan önce Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Eğitim Fakültesi’ni Bolu’ya kurarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin temelini oluşturmuştu. Bolu’ya kurulan bu bölümler bilindiği gibi 1992 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlanmıştı. Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak Gerede’ye kurulması düşünülen İlahiyat Fakültesi’nin nereye kurulacağı bilgisine de ulaşıldı. Kurulduğu takdirde İlahiyat Fakültesi, ilçeye halkın destekleriyle yapılan ve inşaatı tamamlanmak üzere olan Gerede Müftülüğü Hizmet Binasında eğitim verecek. Gerede Müftülüğü için büyük bir yapı olan bu binada hem müftülüğün hem de İlahiyat Fakültesi’nin olacak olması binanın anlamlı bir şekilde kullanılmasına vesile olacak. Yine ilçeye kazandırılan yeni binanın içerisinde konferans salonu, sınıflar halinde odaların oluşu Fakültenin bu binada eğitim vermesine olanak sağlayacak. İlahiyat Fakültesi’nin Gerede’ye kazandırılması ilçenin üniversite kenti olmasını da sağlayacak.”

Gönderilen açıklama

Gerede Müftülüğü’nden yapılan yazılı açıklamayı gazetecilik ve tarafsızlık ilkesi gereği aynen yayınlıyoruz: “İlçemizde haftalık olarak 12 Ağustos 2013 tarihi itibariyle yayımı başlatılan Yenigün Gazetesi’nin aynı tarihli ilk sayısında “Müftülük hizmet binası fakülte mi oluyor?” konulu yapılan özel haberde; Gazi Üniversitesi’nin Ankara dışında fakülte kurabilme yetkisinden yola çıkarak hareket eden ilçedeki önemli simaların yer aldığı bir heyetin, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile bugüne dek girişimlerini sürdürdüğü ve nereye kurulacağı bilgisine de ulaşıldığı, kurulduğu takdirde İlahiyat Fakültesi’nin, ilçeye halkın destekleriyle yapılan ve inşaatı tamamlanmak üzere olan Gerede Müftülüğü Hizmet Binasında eğitim vereceği bilgisi verilerek, Gerede Müftülüğü için büyük bir yapı olan bu binada hem Müftülüğün hem de İlahiyat Fakültesi’nin olacak olması binanın anlamlı bir şekilde kullanılmasına vesile olacak denilerek haber yapılmış ise de söz konusu haberi okuyan vatandaşlarımızca bilgi talebinde bulunulması göz önünde bulundurularak, okurların da yanlış algılamalarına meydan vermemek üzere;

Diyanet İşleri Başkanlığımızı temsilen hizmet veren İlçe Müftülüğümüzün, konu ile ilgili herhangi bir resmi çalışma ve planının olmadığı gibi anılan heyetle bir ilişiğinin bulunmadığı ve binanın daha önce ilan edilen amaçlar doğrultusunda Müftülük ve Kur’an Kursu olarak kullanılmasının, binaya yeterli anlam ve manayı zaten sağlayacağı hususunda hiç kimsenin kuşku duymayacağından emin olunduğu kanaatimizin; okurlarınızla paylaşılmasını temin hususunda açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa