Gerede YeniGün Gazetesi
“Gerede Su” için kollar sıvandı
23 Temmuz 2014 01:16
Font1 Font2 Font3 Font4
“Gerede Su” için kollar sıvandı

OLURSA UÇARIZ!

Soğukluğu ve tadı ile tüm Türkiye’de ün yapan ancak neredeyse çeyrek asırdır gerek Mengen ilçesi ile mahkemelik olunuş gerekse prosedürlerle uğraşılması nedeniyle hak ettiği değeri bulamayan Keçeli Suyu için son zamanlarda Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın bir takım girişimlere başladığı bilgisine ulaşıldı.

Arkut Dağı’ndaki Keçeli Suyunun gerçek değerini bulması ve Gerede’ye katkı sağlaması için kolları sıvayan Allar, şimdiden Bolu İl Özel İdaresi ve Orman Bölge Müdürlüğü ile temasa geçti. Ticari donanımı yüksek olan Başkan Allar’ın su üretimi yapacak bir firmayı Türkiye’nin ender kaynak sularından olan Keçeli’yi değerlendirmesi için Gerede’ye çekmeyi düşündüğü belirtilirken, yine su üretiminin nasıl yapıldığı noktasında Başkan Allar’ın bilgiler aldığı gelen bilgiler arasında.

Su üretimi büyük ticaret haline geldi

Türkiye’de özellikle 1999 yılından sonra kaynak suyu satışlarında artış yaşanmaya başlandı. 2013 yılından sonra ise su üretimi yapan firmalarda büyük artış yaşanması dikkat çekerken ekonomi ve istihdam noktasında su üreticiliği Türkiye’de kendine önemli bir yer edindi. Su kaynakları ile meşhur olan Gerede’de bugüne dek su üreticiliği noktasında bir girişimcinin olmaması ve Keçeli Suyu gibi bir suyun değerlendirilememesi dikkat çekerken Belediye Başkanı Allar’ın gönlünde Gerede’den bir girişimcinin tüm prosedürler tamamlandıktan sonra bu işi yapmasının yattığı ifade ediliyor.

“Gerede Su”yunun değerlendirilmesi sadece su satışı noktasında Gerede’ye katkı sağlamayacak. Şöyle ki Gerede OSB’ye pet şişe ve damacana üretimi yapan bir plastik fabrikasının kurulması söz konusu olabilecek. Bu bağlamda çalışan Başkan Allar’ın döktüğü her ter Gerede’yi bir başka noktaya götürecek.

Türkiye’de özellikle 1999 yılından sonra kaynak suyu satışlarında artış yaşanmaya başlandı. 2013 yılından sonra ise su üretimi yapan firmalarda büyük artış yaşanması dikkat çekerken ekonomi ve istihdam noktasında su üreticiliği Türkiye’de kendine önemli bir yer edindi. Tüm bu gelişmelere rağmen Su kaynakları ile meşhur olan Gerede’de bugüne dek su üreticiliği noktasında bir girişimcinin olmaması ve Keçeli Suyu gibi bir suyun değerlendirilememesi ilçenin en büyük eksikliklerinden biri olarak kayıtlardaki yerini aldı.

Hak ettiği değeri bulamayan Keçeli Suyu için son zamanlarda Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın bir takım girişimlere başladığı bilgisine ulaşıldı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa