Gerede YeniGün Gazetesi
Gerede’de maden suyu var!
3 Eylül 2014 18:27
Font1 Font2 Font3 Font4
Gerede’de maden suyu var!

Son zamanlarda özellikle Türkiye’de satış rekorları kıran maden suları ile ilgili Yenigün muhabirleri yaptıkları araştırmalarda önemli sonuçlar elde etmeyi başardı. Araştırmalar sonucunda Gerede’de 2 adet doğal maden suyu kaynağının olduğunu gün yüzüne çıkarken, “Müstakil Bolu Sancağı Salnamesi”nde yer alan bilgilerde Gerede’deki doğal maden suyu kaynaklarının Gerede’nin doğusunda olduğuna işaret ediliyor.

Köşe yazarımız Salih Varol’un kaynaklarını incelemeye alan ekibimiz, Gerede’de 2 adet doğal maden suyu kaynağının olduğunu gün yüzüne çıkardı.

Yaklaşık 100 yıl önce yazıldığı tahmin edilen (1910-1916) ve günümüze ışık tutacak en yakın tarihi salname olan “Müstakil Bolu Sancağı Salnamesi”nde yer alan bilgilerde Gerede’deki 2 maden suyunun hangi bölgelerde olduğu net bir şekilde yer alıyor.

Afşartarakçı Köyü

Tadının Türkiye’deki önemli markaların dolum yaptığı Afyon Karahisar bölgesinin maden suları ayarında olduğu salnamede yer alırken, 1. maden suyu kaynağı için Afşartarakçı Köyü mevkii açıkça ifade ediliyor. Salnamede bahsi geçen Afşartarakçı karyesinin (köy) Gerede şehir merkezine 3 saat uzaklıkta olduğuna yer verilirken, diğer maden suyu kaynağının ise merkeze 6 saat uzaklıktaki Üzen Dağı’nda olduğu bildiriliyor.

Termal su yanlış yerde mi aranıyor?

Salnamede maden su ve termal su kaynaklarının belirtildiği alanlar hep ilçemizin doğusunda yer alan köyleri işaret ediyor. Muhabirlerimizin uzun araştırmalar sonucu ulaştığı “Müstakil Bolu Sancağı Salnamesi”nde şu bilgiler yer alıyor; “Gerede ve mülhakatindeki sular kesirdir ve menba sularıdır. Birçoğu şehrin münteha-yı şarkiyesindeki arazi geçildikten sonra “Kaynarlar” namlarıyla iyab-ü zehaba ve hemcivarına ifaza-i hayat ve safiyet eder.

Gerede ve mülhakatındaki sular terkibatı hemen yekdiğerinin aynı, binaen aleyh fazla kireçlidir. Köylüler, çay sularını içerler.

Bu mıntıkada “maden suları” da bulunur. Bunlara oralılar “Acısu” derler. Biri Gerede’ye 6 saat mesafede kain, ÜZEN DAĞI’nda nebean eden maden suyudur. Diğeri Gerede’ye 3 saat mesafede vaki “AFŞARTARAKÇI” Karyesindeki maden suyudur. Bu maden suları fevka’l-ade gazlı ve çelik mürekkabatıyla fazla miktarda kükürdü camidir. Bu su ta’mı itibariyle Karahisar Çitli (Afyon Karahisar) suları ayarındadır.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa