Gerede YeniGün Gazetesi
Geredeliler baktı, ödülleri eller kaptı
22 Eylül 2014 13:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Geredeliler baktı, ödülleri eller kaptı

Gerede Belediyesi’nin düzenlediği 8. Rahvan At Yarışları dün 8 kategoride yapıldı. Yarışma sonunda baş kategorisinde Mehmet Kölemenoğlu’nun atı şampiyonluğu göğüsledi. Yarışmaya Gerede’den de oldukça yoğun atçının katılması dikkatlerden kaçmadı. Ancak derecek katılım gibi olmadı. Yarışlarda 4’lü tay kategorisinde İsmail Aydemir’in derecesi alınan en yüksek derece olurken, Ağardı kardeşlerin 3’lü tay ve tozkoparan yarışlarında aldıkları dereceler teselli oldu.

Gerede Belediyesi’nin düzenlediği 8. Rahvan At Yarışları dün 8 kategoride yapıldı. Yarışlara birçok ilden katılım oldu. Baş atlar kategorisi şampiyonunun 6.000 TL, baş altı atlar kategorisi şampiyonunun 4.000 TL, büyük orta atlar kategorisi şampiyonunun 3.000 TL, küçük orta atlar kategorisi şampiyonunun 2.500 TL, deste atlar kategorisi şampiyonunun 2.000 TL, 4’lü taylar kategorisi şampiyonunun 1.750 TL, 3’lü taylar kategorisi şampiyonunun 1.500 TL, tozkoparan kategorisi şampiyonunun 750 TL para ödülünün sahibi olduğu yarışlar büyük çekişmeye sahne oldu. Yarışlara ayrıca seyirciler de büyük ilgi gösterdi.

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı Mustafa Allar ve çok sayıda önemli ismin katıldığı yarışlarda dereceye girenlere ödülleri de yine protokol üyeleri tarafından verildi.

Yarışma sonunda baş kategorisinde Mehmet Kölemenoğlu’nun atı birinci, Mustafa Erbaş’ın atı ikinci ve Ahmet Aktepe’nin atı üçüncülük derecesini elde etti. Yarışmaya Gerede’den de oldukça yoğun atçının katılması dikkatlerden kaçmadı. Ancak derecek katılım gibi olmadı. Yarışlarda 4’lü tay kategorisinde İsmail Aydemir’in derecesi alınan en yüksek derece olurken, Ağardı kardeşlerin 3’lü tay ve tozkoparan yarışlarında aldıkları dereceler teselli oldu. Diğer tüm kategorilerde farklı illerin sporcuları başarı sağladı.

Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, ata sporuna son senelerde ilginin artması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü dile getirirken, Kaymakam Arslan Yurt ise yarışmacıları tebrik etti.

Atların tarihimizde ayrı bir yere sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Mustafa Allar, “Yıllarca savaşlarda atlarımızı kullandık. Osmanlı’nın belini büktürmeyen atlarımız artık hobi maksatlı yetiştiriliyor. Bu geleneğin devam etmesi için tüm gayret gösteriliyor. Bugün de kıyasıya bir yarışa şahit olduk. Bu noktada bu güzel yarışın düzenlenmesinde katkıları bulunan başta Gerede Kaymakamlığı ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna teşekkür ediyoruz.”diye konuştu.

Allar’a özel teşekkür

Yaklaşık 20 gün önce at yetiştiricilerinin bulunduğu arastadaki bir kahvehaneye çat kapı giren Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, burada at yetiştiricileri ve avcılarla görüşerek sorunlarını dinledi. At yetiştiricilerinin “Rahvan At Yarışları”nın bu yıl düzenlenmesi isteği üzerine yarışların düzenlenmesi için gereken çabayı göstereceğinin sözünü veren Allar Başkan’a at yetiştiricileri Yenigün aracılığıyla bu konuyu gündeme getirdiği ve yarışın yapılması için tüm çabayı gösterdiği için teşekkürlerini ilettiler. At yetiştiricileri ayrıca sponsorlar Gerede Kaymakamı Arslan Yurt ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna da teşekkürlerini ilettiler.

sonuçlar

Geredeliler baktı, ödülleri eller kaptı Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa