Gerede YeniGün Gazetesi
GEREDE’YE ASKERİ TABUR KURULACAK
5 Şubat 2014 11:14
Font1 Font2 Font3 Font4
GEREDE’YE ASKERİ TABUR KURULACAK

YENİGÜN’ÜN BU HAFTAKİ MANŞETİ_

Gerede, 1944 depreminden sonra kaldırılan askeri taburuna 70 yıl aradan sonra kavuşuyor. Bolu Dağ ve Komando Tugayı’na bağlı olması düşünülen bu taburda 1000’e yakın asker eğitim alacak.

“Yenigün” görüşmeleri bugüne dek gizli yürütülen bir gelişmeye ulaşmayı başardı. Bugüne dek 1944 yılı öncesinde varlığından bahsedilen ve yaşanan büyük depremden sonra kaldırıldığı anlatılan askeri taburun yeniden Gerede’ye kurulması gündemde.

İddialara göre, Bolu Dağ ve Komando Tugayı’na bağlı olacak olan bu taburda 1000’e yakın asker eğitim alacak. Gerede’ye kurulacak bu taburun Komando Taburu yada Muhabere Taburu olacağı ve buradaki askerlere komando yada muhabere üzerine eğitim verileceği bilgisine ulaşıldı.

Ekonomiye can verir

Taburun Gerede ekonomisine can vereceği görüşünde olan ilçe halkı, askeri tabur yada alayların olduğu ilçe ve illerin süratle geliştiğini ve Gerede’nin de tabur kurulduğu takdirde Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasındaki yerini alacağını düşünüyorlar.

Askeri tabur nedir?

Tabur, bir yarbay ya da binbaşının komuta ettiği, bölükten büyük, alaydan küçük askeri taktik birliktir. Günümüz ordularında ana silahlarına göre tank taburu, piyade taburu, topçu taburu gibi tabur sınıfları bulunmaktadır. Taburlar ana silah türüne göre tank taburu, topçu taburu, tanksavar taburu, uçaksavar taburu, piyade taburu gibi muharip taburlardır.

Topçu taburları üç ya da dört topçu bataryası (topçu bölüğü) olarak tertiplenir. Diğer muharip taburlar da çoğunlukla üç muharip bölük ve bir ikmal bölüğünden oluşur.

Piyade taburları, 20. yüzyılda bir karargâh bölüğü, bir tüfek bölüğü ve bir ağır silah (tank, top) bölüğü olarak organize edilmiştir. Günümüzde de 900-1000 askerden oluşan taktik açıdan kendine yeterli birlikler olarak benzer düzende organize edilmektedir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa