Gerede YeniGün Gazetesi
Görmez, Gerede’den dünyaya sert mesajlar verdi!
10 Eylül 2013 12:56
Font1 Font2 Font3 Font4
Görmez, Gerede’den dünyaya sert mesajlar verdi!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dün Gerede’de katıldığı cami açılışında konuşurken duygu dolu anlar yaşadı. Dünyada insanlığa karşı bir suç işlendiğini belirten Görmez, bütün insanlığın nasıl vicdan kaybettiğine şahit oluyoruz”dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, Gerede Mukamlar Köyü’nün cami açılışına katıldı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı M.Emin Özafşar, Dini Yayınlar Genel Müdürü Yüksel Salman, Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Bünyamin Erul, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Allar, Gerede Müftüsü Hasan İzmirli, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, AİBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Cağfer Karadaş ve büyük topluluğun yer aldığı açılış töreninde dünyaca ünlü hafızlar Ali Tel, Fazlı Çoban ve Yunus Koçan unutulmayacak bir Kur’an ziyafeti sundular.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaptığı konuşmada Sureye ve Mısır’da yaşanan olaylara değindi ve duygu anlar yaşandı.

Görmez, “Öyle bir zor zaman dilimlerinden geçiyoruz ki sözün tükendiği zamanlardayız. Çünkü insanlık vicdanını kaybediyor. Birkaç gündür hepimiz evlerimizde televizyonlarımızın karşısına kilitlendik ve bütün insanlığın nasıl vicdanını kaybetmeye başladığına hepimiz şahit oluyoruz. Aslında insanoğlunun öldürme macerası kabil ile başlanmıştır. Kabil Habil’i öldürerek başlatmıştır. İnsanoğlunun bu en büyük cinayetini bizim elimizdeki kitaplardaki rivayetlere göre bu cinayet Şam’daki Kasyon Tepesi’nde işlenmiş ve biz dünden bugüne Kasyon Tepesi’nde büyük bir insanlık suçunun yeniden işlendiğine şahit oluyoruz. Öncelikle bunu bir vicdan sahibi insan olarak, iman sahibi bir mümin olarak telin etmek her birimizin vazifesi ama telin etmek yetiyor mu, yetmez asıl üzücü olan bir husus daha var asıl üzücü olan birinci husus insanlık vicdanını kaybediyor. İkinci husus Müslümanlığımız vicdan üretmemeye başladı. Çünkü bu cinayetler İslam topraklarında Darussalam olarak bilinen barışın ve esenliğin yurdu olarak bilinen topraklarda ve coğrafyalarda meydana geliyor. Bu büyük cinayetlerle insanlığa karşı işlenen büyük cinayetlerde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün insanlığı yeniden kendi vicdanına yaratıcının yüreklerine yerleştirdiği fıtratlarına yerleştirdiği o vicdanlarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bütün Müslümanları da yeniden vicdan üretecek bir dindarlık üretmeye davet ediyorum. Müslümanlar kendi Müslümanlıklarını, kendi dindarlıklarını yeniden sorgulamak durumundadırlar. Neden Müslümanlığımız vicdan üretmiyor.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa