Gerede YeniGün Gazetesi
GUBYO inşaatını yapan müteahhit intihar etti
22 Eylül 2014 13:50
Font1 Font2 Font3 Font4
GUBYO inşaatını yapan müteahhit intihar etti

İŞLER ARAPSAÇI!

Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu inşaatının tamamlanarak yeni bölümlerin açılması beklenirken inşaat ihalesini alan yüklenici firmanın müteahhidi intihar etti. Bursa’nın tanınmış müteahhitlerinden Engin Çelik’in intiharı ile GUBYO inşaatının yapımı tamamen durdu. Yeni bölümlerin açılabilmesi için elde tek çare geçici bina formülü kaldı. Aksi halde 2020 yılına dek yeni bir bölümün açılarak faaliyete geçmesine imkansız gözüyle bakılıyor.  

Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (GUBYO) inşaatının yapım işini üstlenen Bursa’nın tanınmış müteahhitlerden Engin Çelik, 15 gün önce başına silahla ateş ederek intihar etti. Merkez Osmangazi İlçesi Gazcılar Caddesi’ndeki bir iş hanında kendisiyle aynı adı taşıyan inşaat şirketi ofisi bulunan ve kamu kurumlarının inşaat işlerini yapan müteahhit Engin Çelik’in intiharı ile GUBYO inşaatının yapımı tamamen durdu. Sadece açılan Bankacılık ve Finans Bölümü ile öğrencilere lisans eğitiminin verildiği Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na başka bölümlerin açılması da bu kara haberle birlikte bir müddet daha uzadı.

Kış mevsimine yaklaştığımız bu günlerde kış şartları nedeniyle inşaatın yapımına devam edilmesinin imkansız olduğu ifade edilirken, inşaatın akıbeti de belirsizliğini koruyor. GUBYO inşaatının yeniden ihale edilebileceği ihtimali üzerinde durulurken, muhtemelen yeniden ihale edilecek inşaatın tamamlanmasının yine büyük zaman aşımı yaşatacağı ve yaşanan bu zaman kaybı nedeniyle 4 yıllık eğitimin verildiği yüksekokulun gelişimini daha uzun yılların ardından sağlayabileceği belirtiliyor.

Geçici bina formülü

Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu inşaatının durmasıyla birlikte geçici bina formülü akıllara taşındı. Şu anda Gerede Meslek Yüksekokulu binasında tek bölümle hizmet vermeye çalışan 4 yıllık yüksekokulun geçici bina formülü ile zaman kaybı yaşanmadan gelişimini sürdürerek, burada bölümlerin açılabileceği aksi takdirde sadece 1 bölüm ile en az 2020 yılına kadar gelineceği görüşü üzerinde duruluyor.

1992 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte Gerede’de açılan Meslek Yüksekokulu da ilk kurulduğu dönemde şimdiki Mesleki Eğitim Merkezi binasında hizmet vermiş ve burada gelişimini tamamlayarak yeni binasına hazır bir şekilde geçiş yapmıştı. Yine aynı formülün ilçedeki uygun bir hizmet binasında yapılabileceği ifade ediliyor.

TOKİ İlkokulu!

Gerede’de bu yıl yapımı tamamlanan TOKİ İlkokulu’na GUBYO inşaatı tamamlanana dek 4 yıllık yüksekokulun kısa bir süre için buraya taşınabileceği fikri ortaya atılırken, 2 bölüm dahi olsa bu okulda açılabileceği belirtiliyor. Bina olmaması durumunda bölüm açılmasının imkansız olduğu Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu için Gerede’deki uygun bir binayı kiralama yoluna da gidilebileceği fikirleri ortaya atılıyor.

22 Temmuz 2013 tarihinde gerçeklen ihale ile birlikte Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (GUBYO) inşaatını yüklenici firmanın 2 yılda tamamlaması öngörülüyordu. Ancak inşaatın bugüne dek küçük bir bölümü tamamlanabildi. 2015 yılı Haziran yada Temmuz ayında bitmesi beklenen inşaatın yaşanan son gelişmelerin ardından bugün yeniden ihale yapılması durumunda en erken 2018 yılında tamamlanabileceği belirtiliyor. Yeni binada 9 bölümün açılması hedeflenirken, bu 9 bölümün açılmasının da mevcut durumda çok uzun seneleri alacağı ifade ediliyor.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa