Gerede YeniGün Gazetesi
GÜLER İÇİNİ ŞAFAK’A DÖKTÜ
22 Ocak 2014 17:23
Font1 Font2 Font3 Font4
GÜLER İÇİNİ ŞAFAK’A DÖKTÜ

GİZLİ SAKLI KALMADI!

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen seçimle yeniden Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına seçilen Abdullah Güler ve Yönetim Kurulu Üyeleri AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak’ı ziyaret etti. Ziyaretin gündemini Highway Outlet Alışveriş Merkezi’nin bedava kaldırdığı minibüs uygulaması, Gerede’ye yapılması planlanan kemerciler sitesi ve galeri esnafı oluşturdu.

Gerede Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESO) Başkanı Abdullah Güler, Yönetim Kurulu ile birlikte AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak’ı ziyaret etti. Ziyarette ilçenin önemli meseleleri masaya yatırılarak, çözüm yolları noktasında AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak’tan destek istenildi. Kendisi de ilçede esnaf olan Başkan Ali Şafak, ESO Başkanı Güler’in esnafın istekleri noktasındaki taleplerini teker teker kaleme aldı.

Esnaf sıkıntıda!

Ziyarette konuşan ESO Başkanı Abdullah Güler, “Gerede’de 400 esnafımız var. İlçemizdeki esnaflarımızın büyük bir kısmının sıkıntıları var. Bu sıkıntılarının büyük bir bölümü ise AVM’lerin ilçede büyüyerek çoğalmasıyla oluşan sıkıntılar. Ayrıca Highway Outlet Alışveriş Merkezi’ne kaldırılan bedava minibüs uygulaması da esnafımızı sıkıntıya sokmaya başladı. AVM’ler sadece orta ölçekli marketlere değil züccaciyelere, manavlara, kasaplara, giyimcilere vs… zarar verdi. Serbest piyasa koşullarının uygulanmasından ötürü “ilçenin merkezine alışveriş merkezi (AVM) kuramazsınız” deme lüksüne sahip değiliz. Bizim AK Parti İlçe Teşkilatı’ndan yerli esnaftan alışveriş yapılması noktasında halkımızı duyarlılığa davet etmelerini ve bizlerin mücadelesine destek vermelerini beklemekten başka bir çaremiz yok. Buradan da vatandaşlarımızın esnafımızdan bir beklentisi var onu ileteyim; vatandaşlarımız esnafımızın kar marjlarını biraz daha düşürmesini istiyor.”dedi.

Serbest piyasa

Bu sözler üzerine AK Parti İlçe Başkanı Şafak, “İfade edildiği gibi serbest piyasa koşullarında herhangi bir müdahalede bulunulması mümkün değil. Ancak insanlarımıza durumun ciddiyeti anlatıldığında tabi ki çözüm yolu bulunabilir ve yerli esnaftan da alışveriş yapılması noktasında halkımız duyarlılığa davet edilebilir. Aynı şekilde Highway Outlet Alışveriş Merkezi’ne kaldırılan bedava minibüs uygulamasına da bir şey yapılamıyor. Durum bu şekilde olunca esnafımızın talepleri karşısında bir şey yapamamak bizlerde de üzüntüye neden oluyor.”dedi.

Belediye yapsın!

Daha sonra galerici esnafının sıkıntılarını dile getiren ESO Başkanı Abdullah Güler, “10 galerici esnafımız dağıldı ve şu anda satış yapamıyorlar, çok mağdur durumdalar. Geçtiğimiz gün sohbet etme imkanı bulduğum bir galerici esnafımız Bağkur’unu ödeyemeyecek duruma geldiğini iletti. Gerede Belediyesi’nin Galericiler Sitesi’ni kendisinin yaparak kiraya vermesi daha uygun düşüncesi hakim şu anda.”dedi.

Bu ifadelerden sonra AK Parti İlçe Başkanı Şafak’a bu noktadaki taleplerini ileten Abdullah Güler, “Bizim sizden beklentimiz; bu taleplerimizi Belediye Başkanımıza iletmeniz noktasında. Bu soruna kökten çözüm bulunması gerekiyor düşüncesindeyim. Galericiler Sitesi’ne kurulacak bir dükkanın 60 Bin TL’ye mal olduğu belirtiliyor. Belediyemiz Galericiler Sitesi’ne dükkanları kendi yaptığında o zaman taşınmayan esnaf kalmayacaktır.”ifadesini kullandı.

İnisiyatif belediyenin

Bu sözler üzerine AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, konuyu gerekli mercilere ileteceğini ve bu noktada karar mekanizmasının Gerede Belediyesi olduğunu belirtti. “Şunu söyleyebilirim bu noktada; konuşulur, tartışılır ama elbet bir çözüm yolu bulunur.”diyen Şafak, “Galerici esnafımızla belediyemiz arasındaki bir konu bu. Bu hususta benim ve teşkilatımın bir şey söylemesi mümkün değil. Esnaflarımızla belediyemiz arasında bir çözüm yolu bulunacaktır. Belediyemiz Galericiler Sitesi’nin dükkanlarını yaptığı taktirde galeri esnafının taşınacağını belirttiniz. Bu da belediyemizin inisiyatifinde. Geçmişte yaşanan bir takım gelişmeler var.  Hepsinin görüşülüp kardeşlik hukuku içersinde bir çözümün taraftarıyım.”şeklinde konuştu.

Kemerciler Sitesi

Ziyarette bir dönem gündeme gelen Kemerciler Sitesine de değinen ESO Başkanı Güler, “Gerede’ye Kemerciler Sitesi’nin yapılacağı söyleniyordu. Kemer esnafımız şu anda bodrum katlarda çalışıyor. Emniyete, belediyeye ses olduğuna yönelik şikayetler ediliyor. Bu esnafımız için Kemerciler Sitesi yapılmasını talep ediyoruz. Bu konuda daha önce verilen bir söz de vardı. Kemercilerimiz bir araya getirildiğinde ilçe ekonomisi daha da canlanır ve daha kaliteli ürün üretimi sağlanacaktır. Darmadağın düzen nedeniyle esnaf dükkanını kapatıyor ve diğer illere göç ediyor. Bu da Gerede’nin nüfusunu daraltıyor. Bizler burada köprüyüz, bu sorunumuzu da AK Parti İlçe Başkanımızdan gerekli mercilere iletmesini istirham ediyoruz.”dedi.

Dernek kuramadılar

Kemerciler Sitesi ile ilgili AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, bir dönem dernekleşme faaliyeti içersinde olunduğundan ama bunun başarılamadığından bahsederek, “Kemerciler Sitesiyle ilgili Belediye Başkanımız Ömer Baygın, kemer esnafını bir araya getirdi. O dönemde dernek kurma faaliyetini gerçekleştiremediler. Bir araya gelinemediği için Kemerciler Sitesi’nde bugüne dek bir adım atılamadı. Oysa ki bir dernek kurmuş olsalar muhatap olunacak kişi belli olur, atılacak adımlar birer birer devreye sokulur ve çözüm arayışları, girişimler başlar. Burada Deri Sanayi esnafını örnek gösterebiliriz. Orada bütünleşmiş bir yapı var ve adımlar atılıyor, istekler tartışılıp, talepler iletilebiliyor. Ama kemerciler bir araya gelemediği için çözüm arayışına girmek mümkün olmuyor.”ifadelerine yer verdi.

Ziyaret, Highway Outlet Alışveriş Merkezi’nin bedava kaldırdığı minibüs uygulaması, Gerede’ye yapılması planlanan kemerciler sitesi ve galeri esnafının taleplerinin AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak’a iletilmesiyle son buldu ve Şafak, ziyaret eden ESO yönetimine ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa