Gerede YeniGün Gazetesi
GÜN HESAP GÜNÜ!
5 Ağustos 2014 09:43
Font1 Font2 Font3 Font4
GÜN HESAP GÜNÜ!

Gerede Avni Akyol Öğretmenevi binasında kullanılan çürük malzeme çok kişinin başını ağrıtacağa benziyor. Kamu malı olan öğretmenevi binası için soruşturma başlatılacağı iddia edilirken, soruşturma kapsamında bir çok ismin ifadesine başvurulacak.

1999 yılında devletin kasasından çıkan milyonlarca lira ile yapımı tamamlanan öğretmenevi binası 2000 yılında hizmete girdi. Bu tarihten günümüze dek faaliyette olan öğretmenevi binası için geçtiğimiz ay acilen boşaltılması talimatı verildi. C5 değerinde beton kullanıldığı ifade edilen öğretmenevi için çürük raporu verilmesiyle başlayan tartışmalar başka bir boyut kazandı. Kamu malı olan öğretmenevi binası için soruşturma başlatılacağı iddia edilirken, yine soruşturma kapsamında bir çok ismin ifadesine başvurulacağı gelen iddialar arasında yer aldı.

Alioğlu ve dönemin Fen İşleri Müdürü!

Yapılacak soruşturma kapsamında öğretmenevi binasını inşa eden müteahhit ve müteahhit firmanın yetkililerinin ifadelerine başvurulacak. Soruşturma sadece müteahhit firma ile kalmayacak. Büyük ihtimalle yıkılacak olan “ilçenin devasa çürük binası” için inşaat izni veren dönemin Belediye Başkanı Halil Alioğlu ve dönemin Fen İşleri Müdürü ve diğer yetkililerin görüşlerine başvurulacak. Çürük çıkan binanın iskan (oturum) ruhsatının verilip verilmediğine ilişkin ise net bir bilgi bulunmuyor.

Paralar çöpe

Vatandaşlarımızın devlete ödedikleri vergiler ile yapılan öğretmenevi binası için çürük raporu verilmesi bir noktada bina için harcanan tonca paranın çöpe gitmesi anlamına geldi. 01.01.1998 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte “deprem bölgelerinde yapılacak yapılar, gerek malzeme ve gerekse işçilik bakımından Türk Standartlarına ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı “Genel Teknik Şartnamesi” kurallarına uygun olacaktır.”Kanunu getirildi. O dönemde (1998) C5 değerinde betonun kullanılması ve demirlerin eksik kullanılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı uzmanların görüşlerinden anlaşılıyor.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa