Gerede YeniGün Gazetesi
Hem güldürdü hem düşündürdü
30 Aralık 2014 18:03
Font1 Font2 Font3 Font4
Hem güldürdü hem düşündürdü

İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği ile Gerede İmam Hatip Gönüllüleri Derneği iş birliğinde Kişisel Gelişim Eğitim Uzmanı Sıtkı Aslanhan, Geredeli gençlere ve ailelere yönelik konferans verdi.

Gerede İmam Hatip Gönüllüleri Derneği kurulalı henüz üç ay olmasına rağmen başarılı çalışmaları ile göz dolduruyor.

Dernek, Gerede’de, Yeni Mahalle ve Dayıoğlu olmak üzere diğer mahallelerden toplam 237 öğrenciyi ücretsiz okula taşıma hizmeti veriyor. Hedefi sadece okul ile sınırlı tutmayan dernek, eğitimin kalitesini yükseltmek adına Kişisel Gelişim Eğitim Uzmanı Sıtkı Aslanhan’ın gençlere ve ailelere yönelik konferans vermesine vesile oldu. Dernek, çocukların sadece dünyevi değil uhrevi ihtiyaçlarını ve milli ve manevi değerlere, anne ve babaya saygılı, çevresine karşı duyarlı olabilecek şekilde eğitimlerini yükseltmek adına istişareler sonunda konferans verilmesi kararlaştırıldı. Hafız Kemal Halıcı Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Gerede İmam Hatip Gönüllüleri Derneği Başkanı İsmail Yerlikaya’nın açılış konuşması ile devam etti.

Gerede İmam Hatip Lisesi Ziya Kahraman Spor Salonu’nda saat 14.00’da lise öğrencilerine yönelik yapılan programda; gençliğin şuan ki durumu, gençlerin bir hedefinin olması, telefon ve facebook kullanımın başarıyı düşürmede en büyük etkenler arasında olduğu gibi konulardan bahsedilirken, saat 19.00’da ailelere yönelik düzenlenen programda ise, ailelere çocuklarına her şeyin üniversite kazandırmaktan ibaret olmadığını, aynı zamanda vatanına milletine faydalı olmak gibi önemli hedefleri olması için yardım etmeleri, çocuklarına bu ülkeye nasıl hizmet edebileceği ile ilgili hedefleri ve hayalleri olması gerektiğinden, anne babaya ve öğretmenlere saygılı ve itaat göstermesi gerektiği konuları üzerinde duruldu.

Gerede İmam Hatip Gönüllüleri Derneği Başkanı İsmail Yerlikaya, yaptığı açılış konuşmasında dernek olarak kurulduktan sonra yardımlarla çalışmalara başladıklarını belirterek, ‘’Gerede Kaymakamımıza, Gerede Belediye Başkanımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile kurulduk. Devletimiz İmam Hatip Liselerinin eski güzel günlerine dönmesi için çalışmalar yapıyor. 4+4+4 ile İmam Hatip Liseleri ile diğer liseler eşitlenmiş oldu. Çünkü 28 Şubat sürecinde katsayı ve başörtüsü sorunu ile geri plana itilmişti. Şuanda devletimiz bu hakları geri iade ederek diğer okullarla eşitledi. Çocuklarımızın da başarılı olabilmesi için öncelikle fiziki koşullarda daha sonra eğitim konusunda çalışmalara başladık. Benzeri sanırım Türkiye’de yoktur ücretsiz taşıma hizmeti veriyoruz, lisenin dış yalıtımını yaptırdık’’ diye konuştu.

Yerlikaya, ahlaklı, inançlı, çevresine, ailesine ve milletine, devletine bayrağına karşı saygılı nesillerin yetişmesinde dernek olarak katkı sağlamak istediklerini, bu kapsamda Sıtkı Aslanhan Bey’in konferans programını düzenlediklerini ifade etti.

20 yıl öncesi Türkiye ile şimdi ki Türkiye manzarasının farklı olduğundan bahseden Aslanhan, “Son yıllarda gazetelerde çıkan cinayet haberlerinin iletişimsizlikten kaynaklanıyor. Anne baba çocuk üçgeninde iletişimin kopuk olmasından kaynaklanıyor. İntihar ve cinayet ve evden kaçma gibi olayların arttığı ve bu konu hakkında da kendime dert edindim ve şehir şehir dolaşıyorum. İnternetin sınırsız olmasının zararlı ve kötü ama karşı değilim. Sadece kullanımının doğru ve kontrollü yapılması gerekiyor’’ şeklinde konuştu.

Ailelere akşamları yarım saat olsun çocukları ile konuşmayı denemelerini tavsiye eden Aslanhan, “akşamları aileniz ile birlikte televizyon internet karşısından uzaklaşıp çay saati, meyve saati gibi etkinlikte bulunarak iletişim kurun. Yoksa çocuklarınız internetten kaç yaşında ve belirsiz kişilerle saatlerce internet aracılığı ile konuşup kötü alışkanlıklara kapılıyorlar yâda kandırılıyorlar. En iyisi siz kendiniz çocuğunuzu anlamaya dinlemeye çalışın’’ dedi.

Aslanhan, öğrencilere sosyal medyanın, telefonun, televizyonun başarıya giden yolda olumsuz tesirleri olduğunu, yenilen içilen ürünlere içindeki maddelerden dolayı dikkat edilmesi gerektiğini istedi.

Program sonunda Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkan Vekili İsmail Çetin, Okul Aile Birliği Başkanı Zihni Balaban, Dernek Başkanı İsmail Yerlikaya ve Okul Müdürü Kani Parlak Kişisel Gelişim Eğitim Uzmanı Sıtkı Aslanhan’a deri kemer ve cüzdan takımı hediye ederek anlamlı ve faydalı oldukları düşünceleri paylaştığından dolayı teşekkür etti.

Programa katılan öğrenciler ve veliler bu tür programların sayısının artırılması gerektiğini belirterek konferansı çok beğendiklerini ifade ettiler.

Konferansın sonunda Kişisel Eğitim ve Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan kitaplarını okuyucularına imzaladı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa