Gerede YeniGün Gazetesi
Heykel bizim mahzenin mi?
4 Aralık 2013 12:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Heykel bizim mahzenin mi?

Bolu İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbarı çalışmalar sonucunda, Bolu-Merkez Tarakçılar Köyü’nde ikamet eden S.K. isimli şahısta tarihi eser niteliğinde 1 adet heykel bulunduğu ve bu heykeli satmak maksadıyla müşteri aradığı yönünde bilgi elde edildi.

Konu ile ilgili olarak Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilgi verilerek talimatlar doğrultusunda alınan arama kararı ile S.K. isimli şahsa ait ev ve eklentilerinde arama yapıldı.

Yapılan arama sonucunda bahçe içerisinde bulunan odunlukta gizlenmiş vaziyette 1 adet insan figürlü tarihi eser olduğu değerlendirilen mermer heykel ele geçirildi.

Adli makamlara sevk edilen şüpheli ifadesinin alınmasına müteakip serbest bırakıldı ve ele geçirilen heykel incelenmek üzere Bolu İl Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Yaşanan bu gelişmeden sonra Gerede’de bir çok spekülasyon ortaya atıldı. Bu heykelin Gerede’de ortaya çıkan mahzenin bir parçası olduğu iddiaları kulaktan kulağa dolaşırken, mahzenin içinin dolu olup olmadığının arkeologların incelemesinin ardından ortaya çıkacağı söylentileri yine ilçede artmaya başladı. Gerede’deki mahzenin son durumuna ilişkin yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa