Gerede YeniGün Gazetesi
Hisarcıklıoğlu, “Tren hattı için siyasetçilere baskı uygulayın”
5 Kasım 2014 13:55
Font1 Font2 Font3 Font4
Hisarcıklıoğlu, “Tren hattı için siyasetçilere baskı uygulayın”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde önemli konular gündeme geldi. İlçenin gelişmesi noktasında uygulamaya geçmesi için gayret gösterdiği projeleri ile Ticaret ve Sanayi Odası’na yakışan bir başkanlık yapan Ersin Kaşka, Hisarcıklıoğlu’ndan Karma OSB için destek isterken, yine Kaşka’nın gündeme getirdiği Gerede’ye tren hattı noktasında önemli gelişmelerin yaşandığı ortaya çıktı.

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretinde, “İsmetpaşa raylı sisteminin Gerede, Bolu ve Düzce üzerinden geçerek Sakarya hattına bağlanmasını talep ediyoruz.” Diyen Kaşka, bu konuyu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ilettiklerini ve 5 yıllık kalkınma planına dahil ettirdiklerini kaydetti.

2015 yılında genel seçimlerin olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu ise oy istemeye gelen siyasetçilerden Gerede’ye demir yolu hattı istediklerini iletmelerini ve sözünü almalarını önerdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Gerede ziyaretinin ilk kısmı Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’na gerçekleşti. Burada sanayiciler ile buluşan Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretinde önemli konular gündeme geldi.

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka tarafından yapılan açılış konuşmasında Gerede hakkında bilgi verildi. Ersin Kaşka, Gerede Ticaret Odası’nın 1995 yılında kurulduğunu, yaklaşık bin üye, 17 meclis üyesi ve 8 tane meslek komitesinden oluştuğunu söyledi.

Dericilerin yüz yıllardır Gerede’de ve Türkiye’de bel kemiği konumunda olduğunu belirten Kaşka, “Gerede’de deri sektörü 2 bin 500 kişilik istihdamıyla ilçede önemli bir istihdam. Deri sanayimiz 2016 yılında alt yapının tamamlanması ve taşınmasıyla birlikte ciddi bir yol alacak” dedi.

Yatırım için destek istedi

Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapacaklara destek beklediklerini vurgulayan Ersin Kaşka, “Karma Organize Sanayi Bölgemiz 100 hektarlık alana sahip. Bölgemizde 51 tane parselimiz var. 5 parselimiz boş durumda. 60 bin metrekarelik bir alan. İstihdam oluşturacak yatırımcıların ilçeye çekilebilmesi noktasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğini bekliyoruz”dedi.

Tren hattı istiyoruz

Gerede’ye sanayici çekebilme şartının tren yolundan geçtiğinin altını çizen Kaşka, “Gerede’ye 35 kilometre yakınlıkta olan İsmetpaşa raylı sisteminin Gerede, Bolu ve Düzce üzerinden geçerek Sakarya hattına bağlanmasını talep ediyoruz. Bunu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ilettik. 5 yıllık kalkınma planına dahil ettirdik. Bizim ve OSB’ye yatırım yapacak yatırımcılar tarafından önemli bir projedir. Yapımıyla karayolundaki yük hafiflemiş olacak”diye konuştu.

Gençlerin önünü açın

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise “TOBB olarak geleceğimiz açısından genç girişimcilere ve kadın girişimcilere önem veriyoruz. Genç ve kadın girişimcileri zenginleştirmemiz işsizlik açısından çok önemli. Genç kardeşlerimizin önünü açıp destek olmalıyız”dedi.

Hisarcıklıoğlu, “Genç ve kadın girişimciler Gerede için önemli. Ne kadar çok girişimcin varsa o kadar zenginsin. Zenginlik buna bağlı. Girişimciye ihtiyaç var. Girişimci içinse kadın veya genç kimi bulabilirsek adedini artırmak lazım. Bugün her bir girişimci demek, en az bir kişiyi istihdam demek. Bundan büyük hayır işi var mı? Bir insanın karnını doyuruyorsunuz ve ailesine güvenle bakmasına vesile oluyorsunuz. İnsanların en hayırlısı insanlara hayırlı olandır” diyerek girişimcinin önemine değindi.

Çok ilginç!

Hisarcıklıoğlu, Gerede’nin ticarete atıldığı ilk yer olduğunu kaydederek şöyle devam etti: “Gerede’nin benim için ayrı bir yeri var. İlk ticaret yaptığım yerdir. O zamanlar yaklaşık 1 yıl Gerede’ye gidip geldim. Gerede’nin müthiş potansiyeli var. Dericilik sektörü burada gelişmiş. Bu konular Ticaret ve Sanayi şurasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında Başbakan olarak katıldığı toplantıda raporlara girdi. Yine özellikle Gerede’de bulunan dericilerin Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmasıyla ilgili teşvik meselesi talepleri iletildi. İnşallah bu teşvikin önümüzdeki dönemde bir an önce değişmesi lazım. Bütün Türkiye’de proje bazlı, sektör bazlı teşviklerin verilmesi lazım. Gerede’ye başka bir sektörde teşvik verilmesinin anlamı yok. Ama Gerede’de dericinin daha çok gelişmesi için en üst seviye neyse o verilmeli. Ersin beyin (Ersin Kaşka) gönderdiği hediyelerden dünyanın en lüks mağazalarında satılacak kemerlerin Gerede’de üretildiğini görüyoruz ve bunu her gittiğim platformda dile getiriyorum. Ürünümüzün kalitesinde hiçbir sıkıntı yok.”

Çekte hapis neden kalktı?

Çek yasasıyla ilgili çalışmayı sonuçlandırdıklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Çek meselesiyle ilgili geçen hafta Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı ve Bankalar Birliği ile oturduk, yaklaşık 4 saatlik toplantıda çek ile ilgili neler yapılabilir? Konusunu görüştük. Hapis cezasının kaldırılmasının nedeni; Türkiye’de hapishanede yatacak kişi sayısı 140 bin. Kaldırıldığı tarih itibariyle Yargıtay’da karşılıksız çek nedeniyle onay bekleyen 220 bin kişi vardı. Yani o kadar kişinin mahkum olduğunu düşünürsek insanların hapishanelere o zaman randevu ile davet edilmesi gerekiyordu; şimdi yatacaksın diye. Bu da kaosa neden olacaktı. Bundan dolayı hapis cezası kaldırıldı. Dünyada vadeli çeki uygulayan tek ülkeyiz. Bu icat da bizim icadımız. Yeni bir icat yapmalıyız! Çeki alırken sorgulayabilmeliyiz. Yani çeki aldığınız kişinin anında geçmişini sorgulayabilmemiz lazım; karşılıksız çeki var mı yok mu? Bugüne kadar protestolu çeki var mı, yok mu? Varsa ödüyor mu? Diye. İşte bununla ilgili çalışmayı sonuçlandırdık.”

Tren yoluyla Gerede’yi buluşturmak gerekir

Sanayicilerin çalışabilmesi için olmazsa olmazın ulaşım olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “Sanayicinin en çok ihtiyaç duyduğu demir yolu ve karayoludur. Karayolunda baktığınız zaman dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz. İhracatçılarımızın ve sanayicilerimizin Gerede’ye daha fazla ilgi duyabilmesi için tren yoluyla buluşturmak gerekir Gerede’yi. Tren yolu taşımacılığı ile ilgili birçok yatırımlar yaptık. Tarifeli tren hatları başlattık.  Biz çalıştırıyoruz. TIR taşımacığına göre yüzde 40 daha ucuz olabilecek şekilde Avrupa’ya kamyonla mal gönderebiliyorsun. Sizin talebiniz doğrultusunda biz de Kalkınma Bakanlığı’na bu konuyu iletmiştik. 5. Kalkınma planına girdi.”dedi.

2015 yılında genel seçimlerin olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, oy istemeye gelen siyasetçilerden Gerede’ye demir yolu hattı istediklerini iletmelerini ve sözünü almalarını önerdi. “Hiçbir sanayici zoraki gelmez.” Diyen Hisarcıklıoğlu, “Gerede’de insan muhabbeti çok fazla. Gerede’nin insanı düzgün, namuslu, tertemiz ve çalışkandır. Bize lazım olan sanayisini geliştirmek. Onun için de Gerede’yi tren hattıyla buluşturuyor olmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra Gerede Ticaret ve Sanayi Odası binasını gezen Türkiye Odalar ve borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gerede Belediyesi’ni ziyaret etmek üzere beraberindeki heyetle buradan ayrıldı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa