Gerede YeniGün Gazetesi
İnsan memleketini neden sever?
10 Aralık 2013 18:24
Font1 Font2 Font3 Font4
İnsan memleketini neden sever?

Seçimler yaklaştıkça ilçedeki siyasi atmosferin hız kazandığı şu günlerde özellikle AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı’nın kim olacağı tartışılıyor. Tartışmalar arasında rüzgar her zaman bir yöne esiyor. Bakalım ne olacak? Rüzgar esedursun bu noktada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Siyaset arenasında halkın karşısına çıkacak adayları tartışırken tartışmalar arasında yanlışlıklar yapıyoruz. Biz ilçeyi adayların başkan olduklarında nasıl büyüteceğini konuşmak yerine ne yazık ki hala insanların maddi güçlerini konuşuyoruz ve yanlış yapıyoruz. Seçim bir milletin kaderi, olaylara bu noktada elimizi vicdanımıza koyarak yaklaşmamız gerekmez mi?

Tartışmalar hep girilen ihaleler, yok paralar vs… Bir vatandaşımız da fabrika demiyor, ilçeyi güzelleştirmek için “bunları yapacak insana oy vereceğim” demiyor. Kişilerin ekmekleriyle değil isimlerin ilçeyi nasıl bir yerlere götürebileceklerini tartışsak doğruyu bulmuş olmaz mıyız? Neredeyse aday adaylarının tümü belli ve bu isimlerden birisi çıkıp Belediye Başkanı olacak. Hepi topu 10 isim anlayacağınız. İlla ki aday adaylarının hataları olacak, çünkü insanız ama yargısız infaza ben karşıyım arkadaş! Doğru neyse ondan yanayım.

Bakın bir örnek vereyim; Butik Otel, bugün gazetemizde de yer verdik “ucuza gitti” deniliyor. Kimse Butik Otel’in ihalesine girmedi ve Fethiyeli bir işadamı 50 TL artırımla 2.850 liraya aldı. Sabancı Yurdu karşısındaki ofisi de yine Geredeli olmayan bir işadamı aldı. Merak ediyorum bu ofiste kaç Geredeli çalışıyor. Şimdi işin can damarına gireceğim; bugün o ihaleleri Mustafa Allar’ın şirketi almış olsaydı “kıyamet” kopmuştu değil mi? Sadece Mustafa Allar mı? Değil elbette. Yok o yer, bu bitirir! Biz bunla nereye varacağız peki?

Hani Vizontele isimli filmin Belediye Başkanı ne diyordu? “İnsan memleketini neden sever? Başka çaresi yoktur da ondan!” Başka çaremiz yok, bu memleketi ileriye taşıyacak düşünceleri adaylara aktarmamız gerekiyor. O koltuğa oturacak isim her şeyin farkında olacak, olması gerekiyor! İlçenin büyümesi için atılacak adımları teker teker atması gerekiyor. “Nasılsa bunlar benim malımla mülkümle uğraşıyor, ben de onlara cevap vereceğim” diye Gerede’nin 5 yılı harap olsun istemiyorum!

Kimse kusura bakmasın, bugün Gerede değişmiyor diyenlerin hepsi bu konuda suçludur. Doğru yolu hangi bir insana gösterebildik ki? Yazıklar olsun bize bir Düzce olamadık değil mi? Yudumladık çayımızı hep konuştuk. Başka ne yaptık? “Bir sıkıntınız var mı?” Denildiğinde hep “sağlığınıza duacıyız” diyenler bizler değil miyiz? Düşünün… Çünkü şimdi düşünme vakti!

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa