Gerede YeniGün Gazetesi
İş kurula kaldı!
8 Eylül 2014 14:15
Font1 Font2 Font3 Font4
İş kurula kaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ve beraberindeki heyet kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen Demirciler Mahallesi’nde incelemeler yapmak üzere Gerede’ye geldi.

Heyet; Belediye Başkanı Mustafa Allar, Meclis Üyeleri İsmail Çetin, A.Hamdi Coşkunyürek, Hakan Özyiğit ve Fen İşleri Müdürü Hasan Şen’in eşliğinde kentsel dönüşümün yapılacağı Demirciler Mahallesi cadde ve sokaklarında incelemelerde bulundu.

Belediye Başkanı Mustafa Allar; “Sayın Genel Müdürümüzle birlikte Kentsel Dönüşüm uygulanacak alanda incelemeler yaptık. Bu alanın fay hattı üzerinde olduğunu, çarpık, dar ve eski yapılaşmaların bulunduğunu, bu alanda ikamet eden vatandaşlarımızın da yapılan referandumlar ve araştırmalar sonrasında Kentsel Dönüşüm Uygulamasını istediklerini aktardık. İnşallah en yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan gerekli onayı alıp çalışmalara başlanacak.”dedi.

Proje ne getirecek?

Ticaretin kalbinin hayata geçecek projeden sonra Demirciler Mahallesi’nde atması hedeflenirken tarihi değer taşıyan binaların haricindeki tüm binalar dönüşüm kapsamında yıkılacak. Yeni ve güvenilir yapının çok az olduğu Demirciler Mahallesi’nde Halil Nom Ortaokulu ve PTT binası dahil olmak üzere 316 yapının yıkımı bu projede hedefleniyor. Bu alanda yeni bir planlama gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm Projesiyle Türkiye’deki en büyük dönüşüm projelerinden birisi hayata geçirilecek.

30 metre yol

Demirciler Mahallesi’nde 316 binanın yanı sıra 800 adet bağımsız bölüm yani odunluk, dükkan, garajlarla birlikte toplam 90.000 metrekare alanda yıkım yapılacak. Demirciler Mahallesi’ni ilçenin yeni meydanı yapacak en önemli etken ise fay hattının geçtiği 30 metre genişliğindeki alanın yol olacak olması olacak. Bu yol muhtemelen trafiğe kapalı olacak ve insanların kolayca alışverişlerini yapabilecekleri bir alana dönüştürülecek.

Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre, Arasta Projesi’nde hayata geçirilemeyen AVM’de burada hayata geçirilecek. AVM’nin kurulması için gerekli olan arsaya Gerede Belediyesi sahip. Şöyle ki; yapımı tamamlandıktan sonra yeni hizmet binasına taşınacak Gerede Belediyesi’nin şimdiki bulunduğu alan boşa çıkacak ve kamulaştırma sonrası Gerede Belediyesi arazisine AVM’nin yapımını gerçekleştirecek.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa