Gerede YeniGün Gazetesi
ISSIZ ADAM ÇOK KONUŞULACAK!!!
2 Aralık 2014 12:38
Font1 Font2 Font3 Font4
ISSIZ ADAM ÇOK KONUŞULACAK!!!

O DEVİR KAPANDI AĞALAR!

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü giydim montumu, çıktım evden…  Uzunca yıllar oldu elime kalem almayalı… Şahsımın köşe yazısı yazdığını pek kimseler bilmez, belki bir çoğu zannediyorum ki unutmuştur! Belki de üslubumdan birkaç kişi de olsa tanıyabilir, bilmiyorum. “Üstadlar kılıcını kuşağına sokunca tekrar çıkarmazlar” diye düşünülür ama artık vicdanım el vermediği için bugün sabahın soğuğunda mürekkep kokusunu tekrar hissedebilmek adına gazetemizin yolunu tuttum… Sağolsun Gerede’mizin bağrından yetişen, işin artık ehli olan ve bir dönem ulusal gazetelerde kalem tutan biz eski gazetecilerin de bir noktada en iyi şekilde temsili olan gazetemizin sahibi Serkan Bey ile konuştum, bana bir sütun açması ricasında bulundum.

***

Baştan konuştuk; “sert yazarım haa” dedim, o da tam bir beyefendi üslubuyla “değerli abim; eleştiri olabilir ancak kimsenin guruyla, onuruyla ve haysiyetiyle oynatmam.”dedi. Ben de kendisine döndüm ve dedim ki; “Serkancığım işte sizler bunun için başarılısınız. Bu işi adamca yapmak zor oldu.” Velhasıl buradayız anlayacağınız… Kim olduğumun, ismimin ne olduğunun önemi yok. “Söz verdi” Serkan Bey ve bu bilinmeyecek!

***

Bu kadar fasıl yeter, yazıya girelim. Ne olmuştu 30 Mart’ta? A, B, C partisi önemli değil Gerede halkı bir belediye başkanı seçti değil mi? Yalana lüzum yok, benim de korktuğum ve hatta bazen “yapamaz mı?” diye tereddüde düştüğüm bir başkandı Mustafa Allar. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım bir çoğumuzda bu tereddüt oldu.

Arı gibi vallahi nereden çıkacağı belli değil, bir gün o esnafın yanında, bir gün burada. Bir baktım ki asfalt harekatı, bir baktım kaldırım harekatı, bir bakıyorum projelerin ihaleleri teker teker ihale ediliyor, bir bakıyorum Gerede’ye yüzme havuzu yapılıyor, bir bakıyorum her babayiğidin harcı değil haa Türkiye’deki en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri Bakanlar Kurulu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla geçiyor vs…

***

Sonra anladım ki bizim başkan arı yuvasına çomak sokmuş… Birilerinin bir şeyler anlaşılan gücüne gitmiş. Önce burada şunu belirtmek isterim; Gerede’den kazandıkları mangırları cebe doldurup Bolu’da yiyip içerler, Geredecilik taslamaya gelince “ooo Esentepe’ye o projeyi yapamazsın, Esentepe taşlaşıyor.” Burada Saadet Partisi’ne ayrı bir parantez açıyorum, onlar eleştiri yapabilirler, görüşlerini iletebilirler, belki de haklılar da sözüm onlara değil. Benim kanıma dokunan memlekete beş kuruşluk faydası olmayanlar. Sen benim memleketimi eleştiremezsin, çünkü hakkın yok!

 

– O dubalar… –

 

Yazımın başında belirttim;“üstadlar kılıcını kuşağına sokunca tekrar çıkarmazlar” diye düşünülür ama zamanı gelince çıkarmayı bilirler! İşte memleketteki dubalar o kılıcı kınından çıkaran son şey oldu.

Şimdi soruyorum; Gerede’mizin istediği ne? Fabrika değil mi? Lastik Fabrikası kurulması için bugün OSB’den yer alınmış, Eruslu gibi büyük şirketler topluluğu bebek bezi üretimi için OSB’den yer almış. Gerede’de bir vizyon değişiyor artık, bunu görmemek mümkün mü? Eleştirinin bir raconu vardır arkadaş, duba nedir Allah’ınızı severseniz? İlçemizde bir gazetenin attığı “O dubalar usulsüz çıktı” manşetini görünce bu kadar hizmetin karşılığı üç kuruşluk duba mı? Diye düşündüm. Vallahi Allar Başkana ayıp edilmiş. Hiçbir şey bulamadınız mı dubadan başka? Yok mu yoksa?

***

Ben memleketteki dubalarla uğraşılan,  5.000 nüfusu olan bir Gerede istemiyorum. O Gerede sizin olsun! Ben özetle 50.000 nüfusu olan, baştan aşağı yeniden dizayn edilmiş bir memleket istiyorum. Sanayisiyle, sosyal donatısıyla, trafiğe kapalı caddesiyle, harıl harıl çalışan deri sanayisiyle, fabrikasıyla, AVM’leriyle, geceleri caddelerde dolaşan 20.000 insanıyla bir Gerede istiyorum. İster beğenin ister beğenmeyin, hatta ben de beğenmeyeyim! Bunu da yaparsa Mustafa Allar yapar.

***

Sadece görmedim, epey boş zamanım oldu; Allar başkanın hayatını yakından inceledim. Hakikaten tırnağını kazıya kazıya gelmiş, çalışmış. Helal olsun. Fitneciler türemiş, fesatçılar türemiş, adam çalışmaya devam etmiş, bugün şirketi yüzlerce insanın ekmek kapısı olmuş. Bunları neden yazıyorum, yalakalık olsun diye değil! Yeri geldi eleştirilir… Ticaretteki başarısı gençler için idol olmalı düşüncesindeyim. Sözü uzatmadan velhasıl ticaretinde bunlar yaşanmış, yazıyı şuraya getireceğim;

Şimdi halk demiş ki “sen bizim başkanımızsın” İyi demiş onu diyen!.. Bakın seçimdeki mevcut Belediye Başkan Adaylarına hangisi Allar’ın 8 ayda attığı adımları 5 senede atacaktı?

Sadece bir örnek; kiralık aracı gönderdi bizim başkan, yeni makam aracı aldı değil mi? Kaça aldı; 100 bin liraya. Yeni bir araç alması eleştirilebilir, gayet doğaldır. Ama bakıyoruz belediyenin kiralık araca senede verdiği paraya ömürlük araç almış. Bu ticari zeka değil de nedir? Her sene paralar uçup gideceğine memlekete bir araç kazandırmış.

***

Mustafa Allar şimdi 8 aylık bir Belediye Başkanı değil mi? Hani yeni belediye başkanı ya Başkan iki satır yazıya aklı gidip OSB’deki çalışmalarını bırakacak, projeleri yarım bırakacak, kentsel dönüşümle uğraşmayacak, hizmet etmeyi bırakacak dubalarla uğraşacak! Benim başkanım çalıştığı sürece, bu Gerede’ye sahip çıktığı sürece, deri sanayinde çalışan işçi kardeşimin oturup çayını içtiği sürece, esnafın derdini dinlediği sürece hep ona sahip çıkacak birileri olacak. Çünkü bu kılıç kuşağından inandı da çıktı!.. Artık her hafta buradayız… Yeri geldi eleştireceğiz, gücümüz yettiğince dile getireceğiz.

Uzun yazı çok okunmaz, bu hafta burada bırakmak lazım…

ISSIZ ADAM ÇOK KONUŞULACAK!!! Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa