Gerede YeniGün Gazetesi
İŞTE ARAZİ!
28 Nisan 2014 15:10
Font1 Font2 Font3 Font4
İŞTE ARAZİ!

Dayıoğlu Mahallesi ve Yenimahalle’de II. etap TOKİ’nin yapımı için görüşülen arazi sahipleriyle yapılan pazarlıkların olumsuz sonuçlanması projenin başlamasını bir süreliğine erteledi. II. etap TOKİ projesi hakkında vatandaşlarla görüşen haber ekibimiz, önemli bir detayı yakaladı. Daha önceki açıklamalarında yeni bir arıtma tesisinin yapılacağından bahseden Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, mevcut arıtmanın muidini doldurduğunu ve artık arıtma yapamaz hale geldiğini belirtmişti.

Arıtma tesisi kalktığında II. etap TOKİ’ye gün doğacak gibi gözüküyor. Mevcut arıtma tesisi Milletvekili Küpçü’nün dediği gibi kaldırılırsa arıtma tesisinin bulunduğu bu alan boşa çıkacak. Yani Gerede Belediyesi’nin II. etap TOKİ projesinin başlaması için ilçede büyük bir arazisi olmuş olacak.

Vatandaşların son günlerde merakla beklediği konuların başında gelen II. Etap TOKİ çalışmalarında bugüne dek alınan mesafede TOKİ’nin yapımı için gerekli sözler alındı. Bu projede en büyük sorun olarak arazi meselesi ortaya çıktı. TOKİ’nin yapımı kapsamında Dayıoğlu Mahallesi’nde belirlenen arsa için yapılan pazarlıklar olumsuz sonuçlandı. Bu görüşmeden sonra Yenimahalle’de belirlenen arazinin sahipleri ile masaya oturuldu. Buradan da olumlu bir sonuç çıkmadı.

II. Etap TOKİ’nin bugüne dek başlamamasının altındaki en büyük etkenlerden biri de merkeze yakın hazine arazisi yada Gerede Belediyesi’ne ait büyük arazilerin olmayışı oldu. Yine 162 konut olması düşünülen TOKİ’nin bir süre Bahçelievler Mahallesi’ne kurulması da gündeme geldi. II. etap TOKİ çalışmalarında yapım için sonuç alınamayınca vatandaşların umutlu bekleyişi de sürmeye devam etti.

Konuya ilişkin sahaya inen Yenigün muhabirleri geniş bir araştırma gerçekleştirdi. II. etap TOKİ projesi hakkında vatandaşlarla görüşen haber ekibimiz, önemli bir detayı yakaladı. Daha önceki açıklamalarında Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede’ye büyük, modern bir arıtma tesisinin yapılacağını söyleyerek, Gerede ve çevresinde koku olayını tamamen bitireceğiz, hedefimiz bu.”ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca Gerede’deki arıtma tesisinin eski olduğunu ve sağlıklı bir arıtma yapamadığını da belirten Küpçü, “Miadını dolduran arıtma kötü koku yayıyor ve Gerede artık o bölgeye doğru büyüyor. Buradan çıkan bütün su ulusu deresine bırakılıyor. Yeni çalışmada Dörtdivan ile Gerede’ye ortak bir arıtma yapılacak. Bu çalışmayı yaparken köylerin arıtmalarını da dikkate alarak en az 40 köyümüzün arıtmasını da bu yeni kurulacak büyük, modern arıtma tesisine dahil edeceğiz. Bu yıl içersinde fizibilite çalışmaları netleşirse kısa vadeli, tünelle eş zamanlı olarak bitirilir.”açıklamasını yapmıştı.

Artırmanın olduğu yere II. etap TOKİ

Mevcut arıtma tesisi Milletvekili Küpçü’nün dediği gibi şehir dışına kaldırılırsa arıtma tesisinin bulunduğu bu alan boşa çıkacak. Yani Gerede Belediyesi’nin ilçe merkezinde büyük bir arazisi olmuş olacak. Metrekare bazında büyük bir alana sahip olan arıtma tesisinin bulunduğu alana II. Etap TOKİ yapılabilecek. Böylece hem dar gelirli vatandaşların yüzü gülecek hem de Sofular Köyü düzlüğü olarak tabir edilen şehrin dışındaki bu bölge Gerede’nin bu alanda büyümesine katkı sağlayabilecek.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa