Gerede YeniGün Gazetesi
İzmirli, ilim yuvasının kapılarını basına açtı
18 Eylül 2014 10:40
Font1 Font2 Font3 Font4
İzmirli, ilim yuvasının kapılarını basına açtı

Gerede Müftüsü Hasan İzmirli, basın mensuplarıyla Cuma günü bir araya gelerek bugüne dek Müftülük Hizmet Binası ve Kur’an Kursu’nda yapılan ve yapılacak olan hizmetlerden bahsetti.

20 Eylül Cumartesi günü saat 15:30’da gerçekleşecek resmi açılışı öncesinde Müftülük Hizmet Binası ve Kur’an Kursu’nun kapılarını basına açan İzmirli, burada tüm ülkeye örnek olacak çalışmalar yürütüleceğini ifade etti.

Basın toplantısında binanın yapımına 2010 yılının Ekim ayında hafriyat çalışmalarına başlanmasıyla başlandığını belirten İzmirli, “Arsa üzerine Aralık ayında Selçuklu-Osmanlı mimarisi tarzında, 600 m2 üzerine 5 kat olarak planlanan binamızın temeli Ekim ayında atılmıştır. 2011 yılı Mart ayında yükselmeye başlayan binamızın kaba inşaatı yılsonunda bitirilmiştir. 2012 yılı Mart ayı itibariyle inşaat faaliyetleri hızlı bir şekilde başlayıp iç dış cephe sıvası, çevre dolgusu bitmiş, elektrik, su ve kalorifer tesisat çalışmaları tamamlanmıştır.

2013 yılı sonuna doğru dış cephe ısı yalıtım, ahşap ve çini kaplamaları, iç cephe alçı işi bitirilmiş, kapılar, doğrama ve camları takılmış, mermer ve seramik döşemeleri yapılmış, boya badana işleri, çevre düzenlemesi ve çim ekimi tamamlanmıştır. 2014 yılı Ağustos ayına kadar iç dekorasyon, tasarım, tefrişat işleri tamamlanarak 04 Ağustos 2014 tarihinde yeni binamıza taşınmış olduk. Devlet-Millet işbirliğiyle başlanan ve bitirilen binamızın arsa mülkiyeti: 1135 metre kare hazineye, 513 m2 Belediyeye ait olup Diyanet İşleri Başkanlığımıza tahsis edilmiştir.

Gerede Müftülüğü Hizmet Binası ve Kur’an Kursu Selçuklu mimari tarzıyla inşa edilmiştir. Dış görünüşüyle eski tarihi ahşap binaları andırmaktadır. Dış görünüşü ve iç mekan ferahlığıyla Gerede ilçesine ayrı bir zenginlik katmaktadır.

Doğa ile iç içe yaşamanın insana sunduğu huzuru dikkate alarak ağacın dokusunu hayatın dokusuna dönüştürmek amacıyla Müftülük Hizmet Binamız ve Kur’an Kursumuzun bazı dış cephe bölümleri sağlam, dayanıklı, uzun ömürlü, çağın en ileri tekniği olan termal modifikasyon yöntemi ‘‘Thermowood’’ ile üretilen canlı ve yaşayan malzemeler olarak gördüğümüz ahşap malzeme ile kaplanmıştır. Böylece doğayı insana bir adım daha yakınlaştırdığımızı ve sevdirdiğimizi hissediyoruz.”dedi.

Türkiye’de eşi yok

Bu açıklamanın ardından basın mensuplarına binayı gezdirerek, burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Müftü İzmirli, “Dovi Ofis Mobilyaları tarafından Gerede Müftülük Hizmet Binası ve Kur’an Kursunda, binanın dış ahşap dokusuna uygun olarak tasarlanan Kütüphane ve 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu, doğal ve işlevsel malzeme kullanımıyla farklı bir tasarıma imza atıyor. Doğal ceviz kaplamanın iç mekâna taşındığı Kütüphanede, kitapların uzun kullanım ömründen esinlenerek, uzun raf ömrüne katkı sağlayacak ve dayanıklılığı artıracak natürel malzeme kullanımı; kitap statüleri ve okuma alanlarına göre mekân içinde kullanıma yönelik farklılık ve doğal bir çeşitlilik gösteriyor.

Tarihi el yazmaların ve Kur’an-ı Kerimlerin muhafaza edileceği ayaklı, ceviz kaplamalı vitrin kütüphaneler, gün ışığından daha fazla yararlanımına yönelik pencere önü için tasarlanan ahşap kabinli okuma bölmeleri, genel mekânla birlikte tasarımı tamamlayan tavan armatürleri doğal ve sıcak bir ortam sunuyor.

Ayrıca, canlı renkleri ile işlevselliği sıcak bir tasarımla buluşturan 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu sınıfları da bu doğal hikâyenin bir devamı niteliğinde. Tavan yüzeyine uygulanmış, özel ışıklı renkli tavan dekoratifi, gökkuşağı renklerinden oluşan yuvarlak buluşma masası, duvarları süsleyen raflar, çocuklara hem renkli bir oyun alanı hem de dekoratif bir ortamda eğitim ortamı sunuyor.

Gerede Müftülüğü Hizmet Binamız ve Merkez Kur’an Kursumuzda gerçekleştirilen bu tasarım; dünü, bugünü ve geleceği doğal bir dokunuşla gelecek kuşaklara taşıyor.

Binamızın iç dekorasyon ve mobilya tasarımları Massa Office tarafından yapılmıştır. Bölgesel olarak gergi tavan aydınlatması kullanılmıştır. Ahşap lambiri ve kolon giydirmeleri maun ve göbek çıtalı uygulanmıştır. 30 kişilik İrfan Merkezi ve 220 kişilik Konferans Salonu tefrişatı yapılmıştır. Bölgesel olarak Selçuklu yıldızı işlemeleri kullanılmıştır. Duvar kâğıtları, kullanılacak alanın özelliğine göre ahenkli renkler seçilip uygulanmıştır. Gerekli görülen yerlerde tasarıma uygun dekoratif asma tavan yapılmıştır.”diye konuştu.

Gerede Müftüsü Hasan İzmirli, katlardaki çalışma bürolarını en ince ayrıntısıyla anlatarak şu bilgileri verdi;

Zemin Kat: Üst taraftan giriş: bu kata girildiğinde sizi geniş bir dinlenme mekânı karşılıyor. Bay, bayan mescit, aile ve dini rehberlik bürosu, çok amaçlı eğitim salonu, uzaktan gelen günübirlik misafirler için dinlenme odası, içinde tuvalet, lavabo, duş olan ikişer kişilik 2 adet misafirhane ve 50 kişilik bir mutfak bulunmaktadır.

Zemin 1: Bu katta, sizi geniş bir dinlenme yeri karşılıyor. Ayrıca 220 kişilik Konferans Salonu, 4- 6 yaş grubu Kur’an Kursu bulunmaktadır. Çocukların sevdiği renklerden oluşan rahat kullanımlı renkli ayakkabılık, vestiyer, mutfak, yemekhane, minikler ve yetişkinler tuvalet ve lavaboları,  zemini özel laminant ile kaplı, 12 kişilik renkli ders çalışma masası, 9 kişilik cam önleri puf oturma yerleri, renkli tavan dekoratifle tasarlanan 2 derslik yer almaktadır. Ayrıca ara holden geniş bir mekâna açılırken bir de çocukların rahat oynayabileceği geniş bir oyun odası yer almaktadır.

Zemin 2: Bu katta garaj, arşiv, sistem odası, sığınak, kazan dairesi, yetişkin Kur’an Kursu: Yönetici odası 20 şer kişilik 2 adet derslik yer almaktadır.

Kat 1: Bu kat Müftülük hizmetlerine tahsis edilmiştir. Çift taraflı geniş dinlenme yeri, sekreterlik, Müftülük makam odası, dinlenme odası, Şube Müdürü odası, 12 kişilik Toplantı Salonu, Şoför, hizmetli çay ocağı odası, vaiz odası, TDV görevli odası, Şef ve memurlar servis odası yer almaktadır.

Kat 2 : Bu katta: merdiven çıkışında yine geniş bir dinlenme salonu, girişte yaklaşık 40 bin kitap kapasiteli aynı anda 83 kişinin oturabileceği YUSUF ÖZCAN KÜTÜPHANESİ, Habibullah Sohbet Odası çay salonu, Dijital Kütüphane, Kemalettin Efendi İrfan Merkezi yer almaktadır.

Ne tür çalışmalar yürütülecek?

Gerede Müftüsü Hasan İzmirli, ilk etapta Müftülük Hizmet Binası ve Kur’an Kursu’nda yapılması planlanan çalışmalardan da bahsederek, bu konuda şunları kaydetti:  “Binamızda şu anda 80 öğrenci akşam kursunda Halk Eğitim Merkeziyle işbirliğiyle yaparak gençlerimiz yeterlilik imtihanına hazırlanmaktadırlar. Ayrıca Dünyaca ünlü Hattat Muhammed Hattat Muhammed Nawar Aziz tarafından Arapça hat kursu planlanmaktadır.  Arapça, Osmanlıca dil kursunu da açmayı planlıyoruz. Her ay personele yönelik alanında uzman kişiler tarafından mesleki gelişim semineri verilecek. Müftülük olarak Yaygın Din Eğitimini çok önemsiyoruz. Kadrolu Kur’an Kursu öğreticileri yanında ihtiyaca binael talep üzerine Fahri ( Geçici Öğretici) Öğreticileri özenle imtihanla seçiyoruz. Örgün eğitim döneminde binden fazla öğrenci Kur’an Kurslarımızda Kur’an ve din eğitimine katıldı.

Özenle seçeceğimiz burslu öğrencilerimizle Kur’an Yolu Tefsir, Hadislerle İslam, Siyer, fıkıh, kelam dersleri yapılacak. Mesnevi sohbetleri başlatılacak.

Aile Eğitim Seminerleri, evliliğe hazırlık seminerleri, gençlere yönelik özel programlar planlanmaktadır.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa