Gerede YeniGün Gazetesi
Konkordatoya savaş açtı
29 Ekim 2018 14:10
Font1 Font2 Font3 Font4
Konkordatoya savaş açtı

Antalya’nın ev sahipliğinde düzenlenen TOBB istişare toplantısında konkordatoda fırsatçılığın önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Gerede TSO Başkanı ve TOBB Disiplin Kurulu Üyesi Ersin Kaşka, konkordato çeken firmaların kurtulduğunu ancak tedarikçi firmaların ciddi sıkıntı yaşadığını dile getirdi.

Toplantıda, konkordatoda fırsatçılığın önüne geçilmesi için atılması gereken adımlarla ilgili de bilgi paylaşımı yapan Kaşka’nın “Ticaret Hukuku affeder ama ilahi adalet affetmez. Borçlunun değil alacaklının hakkının teslim edildiği yeni bir Ticaret Hukuku düzenlemesi şart.”sözleri salonda bulunan oda-borsa yöneticileri tarafından uzun süre alkışlandı. 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’ın da katıldığı Antalya’nın ev sahipliğinde düzenlenen TOBB istişare toplantısında konkordatoya adeta savaş açan Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, konkordato yaşanan sıkıntıları burada dile getirdi.

Konkordato fırsatçılığının önüne geçilmesi için 5 yıl sorumluluk getirilmesi gerektiğini dile getiren Kaşka, “Konkordato çeken firmaların kendisi kurtulurken, tedarikçi firmalar ciddi sıkıntı yaşıyor. Yaptığı işe karşılık ödeme alamadığı için tedarikçi şirket hayatına devam edemiyor.”diye konuştu.

Sözlerinin devamında, “Konkordato ilan eden firmaların tüm mali kayıtlarının, nakit akımlarının, para transferlerinin, ortaklarının şirket ile ilgili mali faaliyetlerinin çok detaylı bir şekilde ve konkordato ilanından çok daha geriye olacak şekilde denetlenmesi gerekmektedir.”diyen Kaşka, “Ayrıca işletme ortaklarının da tüm mal varlıklarıyla sorumlu tutulması ve yine mal varlıklarına ilişkin hareketlerin detaylı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir.

Bir işletmenin yaşamına devam etmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan konkordato mekanizması başka işletmelerin faaliyetlerini durdurması, işçi çıkartması ve zincir etkisiyle sektördeki diğer işletmelerin de akıbetinin aynı olması şeklinde sonuçlanmaması için yasal açıkların kullanılmasına izin verilmeyecek şekilde işletilmeli ve denetlenmelidir.”dedi.

Uzun süre alkışlandı

“Ticaret Hukuku affeder ama ilahi adalet affetmez!” diyen Ersin Kaşka’nın “Ticaret Hukuku’nun bu anlamda düzeltilmesi, tüccar ve sanayicinin yeniden itibar kazanması için borçlunun değil, alacaklının hakkının teslim edildiği yeni bir Ticaret Hukuku düzenlemesi şart.”sözleri salonda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa