Gerede YeniGün Gazetesi
Kaşka, trenin peşini bırakmamaya kararlı
8 Eylül 2014 14:17
Font1 Font2 Font3 Font4
Kaşka, trenin peşini bırakmamaya kararlı

TOBB tarafından düzenlenen Ticaret ve Sanayi şurasına katılan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, şurada İsmetpaşa Tren İstasyonunun Gerede-Sakarya hattı olarak bağlanmasını istemişti.

Projenin Gerede’de hayata geçmesi için kolları sıvayan GTSO Başkanı Kaşka, Eylül ayı içersinde ilçedeki Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelerek konuyu masaya yatıracak. Gerede için büyük önem taşıyan tren istasyonunun ilçeye kazandırılması için “birlikte” hareket edilmesi noktasında hareket eden Kaşka, İsmetpaşa Tren İstasyonunun Gerede-Sakarya hattı olarak bağlanması noktasında girişimlerini sürdürecek.

Tren istasyonunun peşini bırakmamakta kararlı olan Kaşka, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) şurasında tren istasyonu isteğimizi dile getirdik ve bu noktada projelerimizi sunduk. Bu projemize bakış açısı olumlu noktada oldu. Ancak bu işin peşini bırakmamak için Gerede’deki sivil toplum kuruluşlarıyla beraber tren hattı isteğimizi göstermemiz gerekiyor. Bu noktada birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz önemli. Birlik ve beraberlik sağlanmadığı müddetçe Gerede’de ilçenin geleceği noktasında olumlu söz edilmesi mümkün değil.”dedi.

Sektörel teşvik

Tren hattı isteğinin yanı sıra Gerede ilçesi için “ilçe bazında teşvik” sisteminin öneminden de bahseden Kaşka, “Bolu ilinin TUİK verilerine göre en zengin il olması bizim teşvikte belimizi büküyor. Ama biz bir çok platformda şunu dile getiriyoruz; “Bolu diğer illere göre kayıt altında bir il. Kayıt altında olduğu için Türkiye’nin en zengin illeri arasında gözüküyor.” Dolayısıyla Gerede’deki teşvik sistemine sektörel teşvik bazında uğraşılmalı. Şu anda Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde %50 arsa teşviği var. Bu da Gerede’deki idarecilerin almış oldukları bir başarıdır. Özetleyecek olursak Gerede sektörel teşvik almalı, yeni teşvik sisteminde ise ilçeler bazlı teşvik almalı. Teşvik il bazında olduğu zaman biz ilçe olarak sıkıntıya düşüyoruz.”dedi.

Özellikle gıda sektörünün Gerede’ye çekilebileceğinden de bahseden Kaşka, “Hava koşullarına bakıldığında Gerede’nin ortalama sıcaklık verileri 18,5 derece. Aslında soğuk avantaja çevrilebilir. Özellikle gıda sektörü Gerede’ye çekilebilir. Çünkü gıda sektöründeki firmaların ciddi bir soğutma maliyetleri var. Bu maliyetler Gerede’de düşebilir. Bunun bir alt yapısı hazırlanmalı ve bunun üzerine yoğunlaşılmalı.”diye konuştu.

Kaşka, trenin peşini bırakmamaya kararlı Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa