Gerede YeniGün Gazetesi
Katillere yürekli serzeniş!
10 Eylül 2013 12:27
Font1 Font2 Font3 Font4
Katillere yürekli serzeniş!

Ankara’da esnaf olan İbrahim Çolak, Mısır ve Suriye´de yaşanan katliamları protesto etmek için Ankara’dan İstanbul´a yürüyüş başlattı.

Ankara Hacı Bayram Camii’nden ailesi ve arkadaşları tarafından uğurlanan İbrahim Çolak, Cuma günü Gerede’ye ulaştı. Geceyi Gerede’de geçiren İbrahim Çolak, sabah erken saatte yürüyüşüne kaldığı yerden devam etti. Üzerinde Rabia İşareti bulunan tişörtüyle yürüyen Çolak, Gerede Mazlumlar için Direniş Platformu üyeleri tarafından karşılandı.

“Kardeşlik Yürüyüşü” adını verdiği protesto yürüyüşü hakkında açıklamalarda bulunan İbrahim Çolak, Suriye ve Mısır´da halkın zalimler tarafından katledildiğini ve bu katliamı protesto etmek için yürüyüş başlattığını söyledi.

Yapılan katliamlara gösterilen tepkileri yetersiz bulan Çolak şunları söyledi: “Bunlar Müslüman olmaları hasebiyle kardeşlerimiz ama bunlar Müslüman olmasalardı da mazlumdurlar şuan. Ben bu olaya kardeşlik açısından bakıyorum. Yürüyüşün adını da ´kardeşlik yürüyüşü´ koydum. Kardeşsek eğer birbirimiz için ağlayabilmeliyiz. Yoksa kardeş kavramını kullanmayalım. Kardeşimiz ölürken uyumak, rahat rahat yemek yemek, yalnızca sosyal medyadan yazmak yerine, kendi adıma en azından bir şeyler yapabilmek için bu yola çıktım. Bu zulme gösterilen tepkileri yetersiz bulduğum için bu yürüyüşü başlattım. Kardeşliğin bir bedeli olmalı. Biz İslami kavramları da günlük kavramları da çabuk eskitiyoruz; biz kardeşiz diyoruz ama birbirimize sarılmıyoruz.”

Yürüyüşü sırasında kendisine yoldan geçenlerin büyük destekte bulunduğunu belirten Çolak, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. Çolak, günde 30 kilometre yürüyerek yaklaşık 2 hafta sonra İstanbul’da Fatih Camii’nde olmayı planlıyor.

Yüreğimiz dağlanıyor

Mısır ve Suriye’de yaşanan katliamları protesto eden İbrahim Çolak’la birlikte Cumhuriyet Meydanı’na gelen Gerede Mazlumlar için Direniş Platformu üyeleri, burada anlamlı bir basın açıklaması yaptılar.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ankara’dan tek başına çıktığı bu yolculuğunda Gerede Mazlumlar İçin Direniş Platformu olarak İbrahim Çolak’ın yanında bulunmaktan, ilçemizde kendisini misafir etmekten mutluyuz.

Suriye’de eli kanlı Esed yönetimi tarafından uygulanan zulüm geçtiğimiz günlerde hedefini büyütmüş, ihtiyar, kadın, çoluk-çocuk demeden muhalefeti topyekun yok etme sürecine girmiştir. Şimdiye kadar şehit edilen din kardeşlerimizin acısını dahi yaşayamadan yeni şehit haberleri ile yüreğimiz dağlanır hale geldi. Dünyanın gözü önünde işlenen bu insanlık suçu karşısında İslam İşbirliği Teşkilatının insiyatif alarak aktif görev almasını istiyor, bekliyor ve “Zulme rıza zulümdür” ayetini hatırlatıyoruz.

Mısır’da ilk defa özgür seçimle göreve gelen Mursi yönetimine karşı yapılan darbeyi şiddetle kınıyoruz. “Verdiğim oy namusumdur” düsturu ile Rabia meydanından seslerini duyurmaya çalışan mısırlı kardeşlerimizi destekliyoruz.  Bu darbe karşısında üç maymunu oynayan batı dünyasının Mısır’daki cunta yönetimine sağladığı her türlü desteği acilen sonlandırmasını talep ediyoruz.

Arakan’da sırf Müslüman oldukları için her türlü şiddete ve aşağılanmaya maruz kalan din kardeşlerimizin diri diri yakıldığını hatırlatır, bu zulmü uygulayanların ise sözde kardeşliği ve ruhu arındırma olarak lanse edilen Budist sapkınlar olduğunu belirtmek isteriz.

Son dönemde yaşanan bu olaylar yüreğimizdeki acıyı o kadar artırdı ki Doğu Türkistan’da, Filistin’de, Çeçenistan’da, Irak’ta, Afganistan’da süregelen mezalimi, Afrika kıtasında açlıktan kırılan din kardeşlerimizin üzüntüsünü biçare bıraktı.”

Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimizin Taif’te kendisine taş atanlara dahi dua ettiğini hatırlatır, bu zulme uğrayan din kardeşlerimizin zulümden kurtulması için dua ederken zalimlerin de kalplerinin de İslam ile şereflenmesi için dua edelim inşallah. Zalimin zulmü varsa mazlumun duası var.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa