Gerede YeniGün Gazetesi
Kaymakam Ünsal, 2019 yılı faaliyet raporunu açıkladı
27 Ocak 2020 12:15
Font1 Font2 Font3 Font4
Kaymakam Ünsal, 2019 yılı faaliyet raporunu açıkladı

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, 2019 yılında yapılan faaliyetlerle ilgili hazırlanan raporu açıkladı. İlçede 2019 yılından tamamlanan ve devam eden yatırımları açıklayan Kaymakam Ünsal, 2019 yılının merkez ve köylerde yürütülen hizmetler açısından çok verimli bir yıl olduğunu, 2019 yılı içerisinde İlçemizde bazı yatırımların tamamlandığını, bir kısım yatırımların ise devam ettiğini ve yeni yatırımların hazırlık aşamalarında da önemli mesafeler kat edildiğini belirtti. İlçede hangi yatırımlar devam ediyor, hangi yatırımlar tamamlandı, 2019’da köylere hangi hizmetler götürüldü, OSB’lerde son durum ne? Hepsi haberin detayında…    

Devletin sıcak, şefkatli ve anlayışlı yüzünü Gerede’ye geldiği günden itibaren sürdüren, her daim halkla iç içe olan, vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilenen Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, toplumun her kesimini kucaklayan, iletişim ve istişareyi önemseyen bir yönetim anlayışını benimseyerek, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” yönetim anlayışı çerçevesinde çeşitli vesilelerle vatandaşlarımıza ziyaretlerde bulunarak,  toplantılar düzenleyerek, esnafımızın, vatandaşımızın sorun ve taleplerini yerinde dinleyerek, vatandaşlarımızın istek ve sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturmak için azami gayret sarf ediyor. Makamda oturmak yerine sürekli sahada olmasıyla takdir toplayan Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, 2019 yılında yapılan faaliyetlerle ilgili hazırlanan raporu kamuoyuyla paylaştı.

Kaymakam Ünsal, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; 2019 yılı merkez ve köylerimizde yürütülen hizmetler açısından çok verimli bir yıl olmuştur. “Halka Hizmet Hakka Hizmettir” anlayışı içerisinde yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla beraber halkımızın da desteğiyle çalışmalarımız son sürat devam etmektedir. 2019 yılı içerisinde İlçemizde bazı yatırımlar tamamlanırken bir kısım yatırımlar devam etmekte olup, yeni yatırımların hazırlık aşamalarında da önemli mesafeler kat edilmiştir. Gerede’mizin mevcut potansiyelinin gerek tarım ve sanayide, gerek hizmet sektöründe daha iyi değerlendirilebilmesi için her türlü çalışmayı paydaşlarımızla birlikte yürütüyoruz. Bunu en iyi şekilde değerlendirerek ilçemizi hak ettiği konuma ulaştırmak için var gücümüzle gayret gösteriyoruz. İlçemizde yapılan bu çalışmalarla hem siz vatandaşlarımızın hem de ülkemizin refahını ve hayat standartlarını yükseltmeyi amaçlıyoruz.

1- GENEL İDARE HİZMETLERİ

Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrası için ağaç dik, yüz yıl sonrayı düşünüyorsan, insan yetiştir. Gerede’de geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitim ve öğretim kalitesini üst düzeye çıkaracak çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Bu kapsamda; 2019-2020 eğitim öğretim yılında 16 derslikli Esentepe Aşçılık Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ve 100 öğrenci kapasiteli pansiyon binası tamamlanarak eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır. Yine 2019 yılında 12 derslikli Seviller Ortaokulu binasının inşaatı tamamlanmış olup eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır. Şehit İlhan Sezer İHO yeni binasına taşınarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. 65 öğrenci kapasiteli kız pansiyon binası inşaatı tamamlanmış olup; donatım malzemeleri temin edilmektedir. Ayrıca yeni bir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi binası yapımı çalışmalarına başlanmıştır. Yine İlçemiz Yenimahalle’ de ilçemiz öğrencilerinin faydalanacağı bir adet Kapalı Spor Salonunun proje çalışmaları tamamlanmış olup; kapalı spor salonunun ihalesi bu yıl içerisinde yapılacaktır.

2019 yılında; Gerede Uygulamalı Bilimler ve Gerede Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılamak üzere KYK ait 300 kişilik yeni bir yurt binasının kaba inşaatı tamamlanmış olup bu yıl içerisinde hizmete girecektir.

2019 yılı içerisinde; Gerede Devlet Hastanesinin ek bina yapım ve tadilatı tamamlanmış olup, vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca hastanemizde fizik tedavi ünitesi hizmete açılmıştır. Yine 10 yataklı palyatif servis hizmete girmiştir. Devlet Hastanemizin çevre düzenlemesi de  tamamlanmıştır. İlçemiz Dayıoğlu Mahallesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü ASM ve 112 Acil Sağlık Hizmeti İstasyonu tamamlanmış olup vatandaşlarımızın hizmetine girmiştir. Ayrıca Bahçelievler Mahallesinde 112 Acil Sağlık İstasyonu bitirilerek vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır.

Mevcut Gerede Şehir Stadyumunun zemininin sentetik çime dönüştürülmesi ve çevre düzenlemesi işi 2019 eylül ayı itibari ile tamamlanmış ve Gerede Spor, Müsabakalarını İlçemizde oynamaya başlamıştır. Şehir Stadyumunun Etrafında dört kulvarlı tartan pist yapılmış halkımızın, öğrencilerimizin ve sporcularımızın hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Gerede Kapalı Spor Salonu bakım onarım ve yenileme çalışmaları tamamlanmış olup, 2019 eylül ayı itibari ile vatandaşlarımızın hizmetine girmiştir.

Gerede önemli kış sporları merkezlerindendir. Arkut Dağı özellikle kayak sporuna başlayanlar için ideal kayak pistleri ve kayak tesislerine sahiptir. Burada yetişen sporcularımız ülkemizi yurt içi ve yurt dışı müsabakalarında başarıyla temsil etmektedir. İlçemiz 2019 yılı içerisinde; Ocak Ayında Uluslararası Kayaklı Koşu Gerede FIS Kupası Yarışları ve Mart Ayında Uluslararası Kayaklı Koşu Gerede Balkan Kupası Yarışları olmak üzere iki Uluslararası Organizasyona ve kayak federasyonu 2019 faaliyet programında yer alan Türkiye Şampiyonası 2. Etap Yarışmaları, ve Spor Genel Müdürlüğü Anadolu Yıldızlar ligi Kayaklı Koşu Yarışmaları olmak üzere İki Ulusal yarışmaya ev sahipliği yapmıştır. Uluslararası yarışmalara toplamda sekiz ülke 100 sporcu, ulusal yarışmalara 30 il ve 350 sporcu katılmıştır.

Gerede’de tarımda verimliliğin artırılması maksadıyla arazi toplulaştırılması ve tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesi ve hayvancılığın geliştirilmesi de dâhil olmak üzere her alanda çalışmalarımız devam etmektedir. “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi 12.Etabı” kapsamında iki adet hayvancılık işletmesi ve bir adet kırsal turizm yatırım destekleri devam etmektedir. Ayrıca ilçemizde iki adet örtü altı seranın kurulumu gerçekleştirilmiştir. İlçemizde alternatif ürünler kapsamında 2019 yılı içerisinde Ata tohumu İza Buğdayı, Yem bezelyesi ve Macar Fiği tohumluğu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Hafızlık erkek kuran kursu kaba inşaatı devlet millet işbirliğiyle tamamlanmış olup iç mekân tamamlama çalışmaları son aşamasına gelmiştir. Dursunfakı Köyü ve Avşartarakçı köylerimizin Camiileri ve çevre düzenlemesi de devlet millet işbirliğiyle tamamlanmış olup ibadete açılmıştır.

2019 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmetlerini etkin bir şekilde yürütmeye devam etmiş olup, muhtaç durumda bulunan binlerce kişiye engelli aylığı, yaşlı aylığı, eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlar, muhtaç asker ailesi yardımları, ev yapım ve onarım yardımları, gıda ve yakacak yardımları başta olmak üzere 9.988.723,58 TL yardım dağıtılmıştır. Ayrıca bakıma muhtaç yaşlı ve engelli durumda olan 90 aileye 5 personel ile evde bakım hizmeti verilmeye devam edilmektedir.

Vatandaşlarımıza daha ferah, daha modern, daha güvenli bir ortamda hizmet verebilmek amacıyla Demirciler Mahallesinde yapılacak olan Yeni Hükümet Binamızın proje çalışması tamamlanmıştır. Yeni Hükümet binasının ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

SANAYİ ALANINDA YAŞANAN GELİŞMELER

Ekonominin vazgeçilmez temel unsuru olan üretim anlamında ilçemiz için çok önemli bir yere sahip olan Deri işleme sanayimiz ve alt kollarından olan kemer yapım atölyeleri ekonomimize önemli katkı sağlamaktadır. Yeni Deri Organize Sanayi Bölgesinin Doğalgaz, Elektrik ve Tüm altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Yeni Deri OSB’de 31 tane Deri İşleme Fabrikasına yapı ruhsatı verilmiş olup; 7 firmaya yapı kullanma izin belgesi verilmiştir. Bu firmalar yeni yerlerinde üretime başlamışlardır. 24 tane Deri işleme fabrikasının inşaat yapımı çalışmaları ise devam etmektedir.

Karma Organize Sanayi Bölgemizde 2019 yılında M SALEM ALHAYEK AVİZE fabrikasının Suudi Arabistan’dan taşınma süreci tamamlanmış olup, deneme üretimlerine başlamıştır. Ayrıca Prestij Metal firması tarafından kemer tokası fabrika inşaatına başlanmış olup, inşaatın %70 i tamamlanmış durumdadır. Ayrıca Karma Organize Sanayi Bölgemizde beş ayrı işletmeye yeni tahsisler yapılmış olup; bu işletmelerin faaliyete girmesiyle ilçe ekonomisine ve istihdamına önemli katkılar sağlanmış olacaktır. Devletin arsa bedeli indirimi, vergi, sigorta ve faiz desteği vb. teşvik imkânları sunduğu Karma Organize Sanayi Bölgemize gelen yatırımcılara her türlü kolaylık sağlanmaktadır. Katma değeri yüksek nitelikteki kuruluşların Gerede’ye kazandırılması ve hem hizmet sektörümüzün hem de sanayi sektörümüzün daha da nitelikli hale gelmesi ve hacimlerinin büyümesi için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.

2- KÖYE YÖNELİK HİZMETLER

Gerede Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından; İl Özel İdaresi ve KÖYDES’ten temin edilen kaynaklarla 2019 yılı içerisinde 92 köyümüzde ihtiyaç duyulan önemli hizmetler yapılmıştır.

KÖY YOLLARI

Çağış Deresi Grup yolu, Çalaman grup yolu ve Mangallar Köyü yollarına toplam 5 km 10 cm kalınlığında (BSK) sıcak asfalt çalışması yapılmıştır. Bu iş için KÖYDES ödeneğinden 2.065.004,94 TL ve Özel İdare Bütçesinden 159.300,00TL olmak üzere toplam 2.224.304,94 TL harcama yapılmıştır.

2019 yılı İl Özel İdaresi aracılığı ile 6 köy güzergâhında toplam 8 km birinci kat, 14 km ikinci kat asfaltlama çalışması yapılmıştır.

KİLİTLİ PARKE TAŞI ÇALIŞMALARI

2019 yılı içerisinde; ilçemize bağlı 90 Köyümüzde toplam 101,000 m² Kilit Parke Taşı döşeme işi yapılmıştır. Bu işler için 2019 yılı KÖYDES ödeneğinden 1.382.468,65 TL, Toplum Refahı Ödeneğinden 1.302.153,60 TL olmak üzere toplam 2.684.622,25 TL ödenek kullanılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

İÇME SUYU Köylerimizin içme suyu sorunlarını çözüme kavuşturmak için 2019 yılı Özel İdare Bütçesi ödenekleri kapsamında; 4 köyümüze içme suyu tesisi yenileme çalışmaları ve 22 köyümüze içme suyu borusu alımı yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

4 köyümüzün İçme suyu tesisi yapım ve onarım işleri için; İl Özel İdaresi katkı payından 153.000,00TL ödenek kullanılmıştır. Ayrıca; 22 köyümüzün içme suyu isale hatlarının yenilenmesi için 9220 metre içme suyu borusu alımı yapılmış olup, bu iş için 100.000,00TL harcama yapılmıştır.

ATIK SU KANALİZASYON

2019 yılı Özel İdare Bütçesi Ödenekleri kapsamında; 2 köyümüz ve bağlı 1 ünitede kanalizasyon tesisi olmak üzere toplam 3 yerleşim yerinde kanalizasyon tesisi çalışması yapılmıştır.

Kanalizasyon tesisi yapım işleri için Özel İdare bütçesi ödeneğinden  200,600,00 TL ödenek kullanılmıştır. Ayrıca 17 köyümüzün mevcut kanalizasyon hatlarının tamir ve değişimi için 1347 metre korige boru alımı için Özel İdare ödeneğinden 15.800,00 TL harcama yapılmıştır.

SANAT YAPILARI

İlçemize bağlı köylerimizde sanat yapıları için, Özel İdare bütçesinden 246.540,00 TL ödenek kullanılarak harcama yapılmıştır.

HİS GÖLETİ

Özel İdare bütçesinden 79.006,64 TL ödenek ile Dağkara köyü HİS göleti yapım işi tamamlanarak hizmete sunulmuştur.

ÇÖP KONTEYNERİ ALIMI

Gerede Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce, daha temiz bir çevre için 2019 yılı içerisinde köylerde katı atık toplama hizmetlerinde kullanmak üzere, 400 litre kapasiteli sıcak daldırma galvanizli 150 adet çöp konteyneri alımı yapılarak tüm köylerimize dağıtımı yapılmıştır. İlçemize bağlı tüm köylerimizde çöp toplama hizmeti birliğimize ait 1 çöp toplama aracıyla hizmet verilmeye devam edilmektedir.

NAKDİ YARDIMLAR

İlçemize bağlı 14 köyümüze; köylerimizde ihtiyaç duyulan çeşitli hizmetler için toplam 239.890,00 TL nakdi yardım yapılmıştır.

Köye yönelik hizmetler şantiyesinde; köylerimizin alt yapı eksikliklerinde kullanılmak üzere 2 adet greyder, 2 adet kazıcı yükleyici kepçe, 1 adet loder kepçe, 7 adet kamyon,  1 adet ekskavatör, 2 adet silindir, 1 adet yama robotu ve 2 adet hizmet aracıyla yıl boyu aralıksız köylerimizde hizmetlerine devam etmiş olup 150.000 litre akaryakıt harcaması yapılmıştır.

Yapılan hizmetlerin ödeneğinin temininde ve hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesinde emeği geçen öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Bakanlarımıza, Bolu Valimize, Milletvekillerimize, Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreterine, İl Genel Meclis Üyelerimize, Gerede Belediye Başkanımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarına, İlçe Özel İdaresi ve Köye yönelik hizmetler birim çalışanlarına ve muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa