Gerede YeniGün Gazetesi
Kemercilerden değişim sinyali
22 Nisan 2014 18:15
Font1 Font2 Font3 Font4
Kemercilerden değişim sinyali

İlçemiz kemer üretiminde yıllık 15 milyon adet üretimle söz sahibi ancak öz sermaye yetersizliği, çalışma alanlarında fiziki koşullarının yetersizliği, üretim alanlarının şehir merkezi ve mahalle aralarında kalması işletmelerin ileriye dönük büyümesinde en büyük engel olarak üreticilerin karşısına çıkıyor.

Her ay bilgilendirme toplantılarına devam eden ve üyelerinin global ekonomi kulvarında yer almaları konusunda çalışmalar yapan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu ayki misafirleri ilçede üretim yapan kemer üreticileri ile KOSGEB Bolu Merkez Müdürlüğü yetkilileri oldu. Düzenlenen bilgilendirme toplantısında kemercilere KOSGEB destek programlarının tanıtımı yapıldı. Düzenlenen toplantıda özellikle son günlerde bir araya gelerek dernekleşme kararı alan kemercilere İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı anlatıldı.

İşletmelerin üretim, yönetim, organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler, finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları projelerin KOBİ Proje Destek Programı adı altında, proje çağrısı yapılmaksızın kabul edildiğini söyleyen KOSGEP Bolu Merkez Müdürü Celil Kürşad Dereci, bu programda değerlendirme kurulu tarafından projesi kabul edilen KOBİ’lere yüzde 50 oranında hibe destek verildiğini belirtti. KOBİ’lerde yenilikçi düşünce ve inovasyona dayalı projelerin ise Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Programı kapsamında değerlendirildiğinden bahseden Celil Kürşad Dereci, genel destek programı kapsamında ise firmalara nitelikli eleman desteğinden fuar desteğine, belgelendirme desteğinden tanıtım desteğine kadar 13 farklı alanda destekler verildiğini açıkladı. Firmalar tarafından en fazla talep gören desteklerden birisinin nitelikli eleman desteği olduğunun altını çizen Dereci, işletmede ilk defa işe başlayacak olan dört yıllık lisans mezunu çalışanlara ödenecek ücretlerin yüzde 50’sinin KOSGEB tarafından karşılandığını ve toplamda 20 bin TL’ye kadar bu desteklerden faydalanılabileceğini bildirdi.

Dereci, Gerede’de özellikle kemercilerin bu noktada kendilerine başvuru sayısı olarak beklentilerin altında kalındığını belirterek, “gelin beraber çalışma yapalım”çağrısı yaptı.

Toplantıya katılan Gerede Fen işleri Müdürü Hasan Şen ise ilçedeki tüm kemer imalatçılarının toplantıda yer aldığını görünce şaşırdığını ve çok sevindiğini ifade ederek, “Kemercilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için karşılıklı görüşmelerle yeni bir yer belirlenmesi konusu başta olmak üzere neler yapılabilir, hangi kurumların desteği alınır noktasında aldığım bilgileri Belediye Başkanımıza sunacağım.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa