Gerede YeniGün Gazetesi
Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 50 hak sahibiyle uzlaşıldı
18 Aralık 2018 10:44
Font1 Font2 Font3 Font4
Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 50 hak sahibiyle uzlaşıldı

BİTTİĞİNDE BÖYLE OLACAK

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kesin uzlaşma çalışmalarının başlamasıyla beraber projenin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

İhale öncesi son aşama olan kesin uzlaşmalarda geçen kısa sürede 50 hak sahibiyle uzlaşma sağlandı. Bugün itibariyle 10 hak sahibiyle daha görüşme yapılarak, kesin uzlaşma yapılacağı bilgisine ulaşıldı. Allar, “Hiçbir vatandaşımızın en ufak hakkı kayba uğramayacak, buna ben kefilim”dedi.

Kesin uzlaşma çalışmalarının başladığı Kentsel Dönüşüm Projesi’nde geçen kısa sürede 50 hak sahibiyle uzlaşma sağlandı.

Projede uzlaşmalar devam ederken, ayrıntılar da ortaya çıktı. Proje görselinde görüldüğü gibi fay hattının geçtiği Şıh Cami olarak da bilinen Şeyh Halil Efendi Cami karşısındaki 10 metre genişliğe sahip yol ilçenin yeni bir caddesi olacak. Buradaki yol üzerine dükkanlar inşa edilerek, burada hareketlilik oluşması sağlanacak. Projedeki bir başka ayrıntı ise cep parkların yoğunluğu oldu. Özellikle Çayboyu Caddesi ile Şeyh Halil Efendi Cami karşısında oluşturulacak yeni cadde ve Turgut Özel Caddesi’nde uygulanacak cep parklar, park sorununu ortadan kaldıracak. İnsanların rahat park yapabilme imkanına sahip olması Demirciler Mahallesi’ni Gerede’nin ticaret merkezi haline getirecek. Ayrıca Halil Nom Okulu da Demirciler Mahallesi’nden başka bir alana taşınıyor.

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kesin uzlaşmaların tamamlanmasıyla beraber ihaleye çıkılacağını belirten Allar, “Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 33 bina inşa edilecek. Binalar 5 kattan oluşacak ve aynı mimari yapı ile inşa edilecek. Yol güzergahlarının tamamında cep parklar olacak ve bu trafiği önemli ölçüde azaltacak.”dedi.

Ben kefilim!

“Hiçbir vatandaşımızın en ufak hakkı kayba uğramayacak, buna ben kefilim” diyen Allar, “Uzlaşma bittikten sonra yapım ihalesine çıkılacak. İhalenin ardından metruk binaların yıkımına başlanılacak.”dedi.

Projenin etap etap mı yoksa komple paket halinde mi yapılacağına ilişkin de bazı sinyaller veren Allar, “Gönlümüzden geçen açıkçası komple paket halinde yapılıp projenin kısa zamanda hayata geçirilmesi yönünde. Türkiye’de güçlü inşaat firmaları var ve işin yükümlülüğü yüksek. Komple paket halinde ihaleye çıkabiliriz, olmadı etap etap proje hayata geçecek.”diye konuştu.

Allar son olarak şu bilgileri verdi; “Yeni ve güvenilir yapının çok az olduğu Demirciler Mahallesi’nde Halil Nom Ortaokulu ve PTT binası dahil olmak üzere 316 yapının yıkımı bu projede gerçekleşecek. 316 binanın yanı sıra 800 adet bağımsız bölüm yani odunluk, dükkan, garajlarla birlikte toplam 90.000 metrekare alanda yıkım yapılacak. Fay hattının geçtiği 30 metre genişliğindeki alan yol olacak. Gerede, bu projenin hayata geçmesiyle birlikte yepyeni bir kent olacak diyebiliriz.”

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 50 hak sahibiyle uzlaşıldı Yazısına 3 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa