Gerede YeniGün Gazetesi
Kentsel dönüşüm tamam
9 Ekim 2014 11:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Kentsel dönüşüm tamam

Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde dün önemli bir gelişme yaşandı. AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ile Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, çok büyük bir işin üstesinden gelerek Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye onaylatmayı başardılar.

Türkiye’nin en büyük dönüşüm projelerinden biri olan projenin dün gece geç saatlerde Bakan Güllüce tarafından onaylanması ile birlikte Kentsel Dönüşümün önündeki tüm engeller kalkmış oldu. Şüphesiz Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Gerede’nin çalışkan Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın sayesinde bayram öncesi Gerede’ye müjde niteliğinde olan yaşanan bu gelişme ile birlikte artık Demirciler Mahallesi bambaşka bir hal alacak.

Allar, “Gerekirse bakanlık önünde yatarım!” demişti

Belediye Başkanı Mustafa Allar, Yenigün’e yaklaşık 2 ay önce yaptığı açıklamada, “Demirciler Mahallemizin %85’i metruk yapılardan oluşuyor ve bu hassasiyet bilinciyle bu projede hareket ediyoruz. Bu konuda avan projelerimiz hazır. Projenin hayata geçmesi için Bakanlık önünde yatılacaksa yatılacak ve netice itibariyle bu proje hayata geçecek.”demişti. Allar, bu gelişme ile birlikte Bakan Güllüce’ye projeyi onaylatarak sözünün arkasında dimdik durdu.

Küpçü çok mutlu

Türkiye’deki en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak ve her yiğidin harcı olamayacak bir işin üstesinden gelmeyi başaran Küpçü’ye gece geç saatlerde ulaşmayı başaran haber ekibimiz, kendisinden konuya ilişkin görüşlerini almayı başardı.

Projenin Bakan İdris Güllüce tarafından onaylanmasından ötürü çok mutlu olduğunu dile getiren Küpçü, memleketinde hayata geçecek olan önemli projenin ilçemize hayırlı olması temennisinde bulundu ve Demirciler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ilçe için bir bayram müjdesi olduğunu dile getirdi.

Şimdi ne olacak?   

Yeni ve güvenilir yapının çok az olduğu Demirciler Mahallesi’nde Halil Nom Ortaokulu ve PTT binası dahil olmak üzere 316 yapının yıkımı bu projede gerçekleşecek. 316 binanın yanı sıra 800 adet bağımsız bölüm yani odunluk, dükkan, garajlarla birlikte toplam 90.000 metrekare alanda yıkım yapılacak. Fay hattının geçtiği 30 metre genişliğindeki alan yol olacak. Bu yol muhtemelen trafiğe kapalı olacak ve insanların kolayca alışverişlerini yapabilecekleri bir alana dönüştürülecek. Arasta Projesi’nde hayata geçirilemeyen AVM de burada hayata geçirilecek.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa