Gerede YeniGün Gazetesi
Klimalar küçülecek
12 Kasım 2013 17:02
Font1 Font2 Font3 Font4
Klimalar küçülecek

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Bilimsel Araştırmalar Koordinatörlüğü tarafından desteklenen nano teknolojisi ile ilgili deney projesi, Gerede Meslek Yüksekokulu’nda kuruldu. Projenin ilk ayağı 30 Bin TL’ye mal oldu. Türkiye’de bir ilki başarmak için kurulan teçhizat üzerinde ev ve araçlarda kullanılan klimaların geliştirilmesi çalışmaları yürütülüyor.

Gerede Meslek Yüksekokulu’na kurulan bu nano teknolojisi deney setinde yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiyi Proje Koordinatörü Öğretim Görevlisi Mehmet Sena Yılmaz verdi.

Teknoloji alanında bir çok başarılı projeye imza atan Sena Yılmaz, bu projede amaçlarının evlerde, işyerlerinde ve araçlardaki klimaların verimini düşürmeden boyutlarını küçültmek olduğunu söyledi.

Türkiye’de ilk kez Gerede Meslek Yüksekokulu’nda denenmeye başlanan bu projede, başarı sağlandığı taktirde artık göze batan klimalar, tıpkı laptop bilgisayarlar gibi küçültülecek ve böylece Türkiye teknolojide bir adım daha öne geçirilecek.

GMYO Öğretim Görevlisi Mehmet Sena Yılmaz, projenin detaylarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Projede, mikro ve nanometre boyundaki borularda ısıl özellikleri inceliyoruz. Bu projede evlerde ve işyerlerindeki klimaların verimliliğini düşürmeden boyutları en az %50 (yarısı) oranında küçültmeyi başarmaya çalışıyoruz. Bu çalışma bir nano teknolojisi çalışmasıdır. Bu çalışmada su veya diğer akışkanlar yerine nano akışkanlar (nano sıvılar) kullanılmaktadır.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa