Gerede YeniGün Gazetesi
Lastik fabrikası kuruluyor
27 Haziran 2014 12:50
Font1 Font2 Font3 Font4
Lastik fabrikası kuruluyor

Parsel satışı gerçekleşti

YENİGÜN ÖZEL HABER_

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Yenigün’e verdiği özel röportajda OSB’deki gelişmeleri aktardı. Gerede’ye lastik fabrikası kuruluyor, 2 parsel haricinde tüm parseller satıldı, 2’nci Karma OSB’nin kurulması için çalışmalar başladı. Kaymakam Yurt ve Başkan Allar çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kısacası Gerede’nin kaderi değişiyor…

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri Yenigün’e anlattı. Son günlerde bir çok önemli gelişmenin yaşandığı Kaymakam Yurt’un bu açıklaması ile ortaya çıkarken yaşanan bu gelişmelerde Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın da şüphesiz büyük payı bulunuyor.

Son günlerde Karma OSB’de yaşanan arsa satışlarıyla birlikte 2 parselin haricinde tüm parsellerin satıldığından bahseden Kaymakam Arslan Yurt, yine 2 yıl içersinde yatırımına başlamayan fabrikaların parsellerinin iptal işlemlerine başladıklarını belirtti.

Kanun gereği OSB’den yeni parsel alan firmaların 2 yıl içersinde inşaatlarını tamamlayıp üretime geçmeleri gerektiğinin bir kez daha hatırlatan Yurt, “OSB’den parsel alan firma eğer ciddiyse zaten 2 yıl içersinde üretime geçer ve biz de vatandaşımıza karşı mahcup duruma düşmeyiz. Ciddi olmayan firmayı OSB’de istemiyoruz ve bunun için son dönemde ciddi araştırmalar yaparak parsel satışları yaptık.”dedi.

9 firma parsel satın aldı

Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika yapımı için inşaat ruhsatı alan ve parsel satın alan firmaların OSB’de hangi işlevde bulunacaklarını açıklayan Kaymakam Arslan Yurt, burada çok önemli bir bilgiyi ilk kez kamuoyu ile paylaştı. Yurt, bir lastik firmasının OSB’den parsel satın aldığını ve inşaat ruhsatını ilgili firmanın almak için girişimlere başladığını ifade etti.

Lastik fabrikası kuracak işletmeciye 130.000 metrekare arsa tahsis edildiğini belirten Kaymakam Yurt, orman ürünleri işlemesi yapacak bir firmaya 8 parsel (80.000 metrekare), yine orman ürünleri işlemesi yapacak bir başka firmaya 20.000 metrekare, çelik Hasır üretimi (inşaat demiri) üretecek firmaya 5.000 metrekare, rulo kağıt makinesi üretimi yapacak firmaya 10.000 metrekare ve 4 adet geri dönüşüm işlevi yapacak fabrikaya 10.000 metrekare arazi tahsisi yapıldığını belirtti.

İnşaat ruhsatları alınıyor

Son dönemde satışı gerçekleştirilen parseller için firmaların inşaat ruhsatlarını almaya başladıklarının bilgisini veren Kaymakam Arslan Yurt, “Karma OSB’den parsel satın alan firmalarımızın bir kısmı inşaat ruhsatlarını aldılar. Özellikle son dönemde gerçekleştirdiğimiz parsel satışlarından umutluyuz. 3. teşvik bölgesi imkanlarından faydalanmamız ve yol ağımız en büyük avantajımız. Bundan sonra gelecek yatırımcının yeri Gerede olacaktır.”dedi.

Bakanı ziyaret edecekler

OSB’nin alt yapı ve iç yollarının yapımı için projeleri hazırladıklarını belirten Yurt, yolların yapımı ve alt yapı ile ilgili projenin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve kendisinin olduğu bir heyetle sunulacağını söyledi. Bakanlık ziyaretinde ayrıca bir takım isteklerin de bildirileceğini ifade eden Kaymakam Yurt, Gerede’yi olumlu gelişmelerin beklediğini dile getirdi.

Yeni arıtma sinyali!

Gerede OSB’nin ekonomik anlamda şu anda yağında kavrulan bir yapıda olduğunu belirten Yurt, OSB’de yoğun çalışmaların kendilerini beklediğini, önümüzdeki yıl inşaat ruhsatı alan fabrikaların hepsinin devreye girdiğinde arıtma yapmak durumunda kalacaklarını ve önümüzdeki yıl OSB’de çok sayıda fabrika dumanı tüteceğini ifade etti.

2’nci karma OSB

Yenigün’e verdiği bu özel röportajda lastik fabrikası yanında bir başka önemli bilgiyi de paylaşan Kaymakam Yurt, “Parsel satışları sonrasında önümüzdeki 2 yıl içersinde karma OSB en kötü ihtimalle %70 doluluk oranına ulaşmış olacak. Bu da Gerede’ye 2’nci bir OSB’nin kurulması anlamına geliyor. OSB %70 doluluğa ulaştığında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 2’nci OSB’nin yapımı için kredi talebinde bulunulacak. Netice itibariyle Gerede ekonomik anlamda umut verici gelişmeler yaşıyor.”dedi.

Deri OSB’deki gelişmeler

Son olarak Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan gelişmelere de değinen Yurt, “2015 yılı sonunda Deri OSB alt yapısı bitmiş olacak. Yani 2016’da fabrikaların yapılması gerekiyor. Tüm üyelerin Deri OSB’de parsel hakları var. Bir de parselasyon yapılırken kimyacılar ve ortak şirketlere yer ayrılmamış. Bunlar bir eksiklik ancak çözümü çabuk olabilecek eksiklikler. Önemli olan büyük bir aşama kaydedilmiş durumda. Bakıldığında önümüzdeki yıl karma OSB %70 doluluk oranına ulaşıyor, 2’nci bir OSB için çalışmalara başlıyoruz, Deri OSB alt yapısı önümüzdeki yıl bitiyor. Son yıllarda büyük aşamalar kaydediliyor ve bu aşamaların üstüne koyularak çalışmalar devam ediyor.”ifadelerine yer verdi.

Lastik fabrikası kuruluyor Yazısına 2 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa