Gerede YeniGün Gazetesi
Mantar sevdasına yolu bulamadılar!
5 Kasım 2014 13:50
Font1 Font2 Font3 Font4
Mantar sevdasına yolu bulamadılar!

Mantar toplamak için dağa çıkan 6 kişilik aile dağda yolu kaybedince mahsur kaldı. Kaybolan ailenin imdadına jandarma ekipleri yetişti.

Ankara’dan Gerede ilçesine bağlı Akbaş Köyü yaylasına mantar toplamak için gelen 6 kişilik aile, ormanlık alanda ilerleyince geldikleri yolu bir daha bulamadı.

Alo biz kaybolduk!

Ormanda mahsur kalan S.C., M.C., G.C., U.C., G.C. ve E.C. bir süre sonra cep telefonunun çektiği bir alana giderek jandarma ekiplerine kaybolduklarını bildirdiler. Cep telefonu sinyalinden yerleri tespit edilen aile jandarma ekipleri tarafından bulunarak kurtarıldı. Yaklaşık 1 saat süren çalışmanın ardından bulunan aile ilçe merkezine getirilerek ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Ayı uyarısı

Bu arada Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, son zamanlarda ormanlık alanda istenmeyen olayların yaşandığına dikkat çekerek mantar toplamaya dağa çıkanları için ayı uyarısı yaptı. Karaağaç, “Ormanlık alanda mantar toplamak isteyenlerin sayısı artınca mutlaka ayıyla karşılaşılıyor ve istenmeyen olaylar yaşanıyor”dedi.

Ormandan mantar toplamak isteyenlerin zaman zaman ayıların yaşam alanlarına girdiğine dikkat çeken Karaağaç, “Ormanlarda bulunan ayı sayısında artış olmadı.  Ayı sayısı normal seviyelerde fakat ormana giren insan sayısında artış yaşanmakta. Ayılar kendilerine zarar verilmediği takdirde insana saldırmaz. Ayılar kış uykusuna yatmadan önce yağlanmak istiyor. Bunun için de ormanda sürekli hareket halinde. Ormanlık alanda mantar toplamak isteyenlerin sayısı da artınca mutlaka ayıyla karşılaşılıyor.”diye konuştu.

Hava kararmadan toplayın

Karaağaç, mantar toplamak isteyenlere uyarıda bulunarak, “Öncelikle mantar toplamak için ormana giden kişi nereye gittiğini, nerede, hangi bölgede mantar toplayacağını yakınlarına söylemeli. Mantar toplamak için ormana gidecek olanlar özellikle tek başlarına gitmek yerine gruplar halinde gitmeli. Gidildiğinde de ormanların iç kısımlarına kadar ilerlemek yerine yola yakın kısımlarda mantar aranmalı. Toplanacak mantarlar havalar kararmadan toplanmalı” şeklinde konuştu.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa