Gerede YeniGün Gazetesi
Markuşa suyu yok oldu!
11 Temmuz 2014 14:16
Font1 Font2 Font3 Font4
Markuşa suyu yok oldu!

Salur Köyü’nde bulunan Markuşa deresindeki yaşanan çöküntü sonrası marula çayı olarak da bilinen suyu toprak ana yuttu. Böylelikle Salur Köyü, Mircekiraz, Hacılar ve Balcılar dere yatağı kurudu.

Yaşanan çöküntü sonrası günlerdir akan su garip bir şekilde çöküntünün bulunduğu alanın içine doğru akıyor. Birden fazla köyümüzü ilgilendiren Markuşa dere yatağının kuruması canlı yaşamını olumsuz yönde etkilerken, yine hayvancılığın yoğun şekilde yapıldığı köylerimizde hayvanların su ihtiyacının karşılanması noktasında çiftçiler büyük sıkıntıyla karşı karşıyalar.

Markuşa deresinde yaşanan çöküntünün geçtiğimiz ay yaşanan yoğun yağışlar sonrası oluştuğu şüphesi üzerinde durulurken, vatandaşlar yetkilileri harekete geçirdi. Markuşa Deresinin çöküntünün içine doğru aktığı alana İl Genel Meclis Üyesi Yusuf Gökçe ile birlikte gelerek incelemelerde bulunan Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, burada yetkililer tarafından yapılacak araştırmanın ardından bir sonuca varılacağını, sorunun giderilmesi için çalışmalara hemen başlanacağını belirtti.

Bizans tüneli iddiası

Yaklaşık 1 haftadır toprağın içine doğru akan Markuşa deresi suyunun nereye gittiği belirsizliğini korurken, konuya ilişkin bir takım iddialar ortaya atılmaya başlandı. Yerin altında Bizans döneminden kalma tünellerin olduğu söylentileri kulaktan kulağa dolaşırken, muhtemelen Markuşa deresinden akan suyun bu tünellere aktığı belirtiliyor. Yapılacak çalışmalar sonunda işin aslı ortaya çıkacak.

Kaymakam uyardı!

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Markuşa deresinde yaşanan sorunla ilgili yaptığı açıklamada, “Derenin Salur Köyü’ne 2 kilometre mesafedeki yayla yolu üzerinde oluşan 15 metre çapındaki obruk iki gün boyunca dere suyunun tamamını içine alarak köy istikametine olan akışını durdurdu. Özel İdare Müdürlüğümüzün iş makinesi ile yapılan çalışmayla dereye geçici yol verildi ve durum DSİ’ye bildirildi. Bu bölümde yeni obrukların oluşumu gözlemlendiğinden vatandaşların obruklara yaklaşmamaları ve dikkatli olmaları gerekiyor.”dedi.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa