Gerede YeniGün Gazetesi
Meralar imara açılıyor!
3 Eylül 2014 18:28
Font1 Font2 Font3 Font4
Meralar imara açılıyor!

TBMM, 28 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı töreninden sonra Torba Tasarıyı kanunlaştırmak için çalışacak. Torba yasa tasarısında Gerede Belediye’sinin elini güçlendirecek 2 madde ile ilçede önemli ölçüde değişiklikler yaşanacak. Bu değişikliklerin başında ise Gerede’nin gelişim alanı sıkıntısının ortadan kalkıyor olması olacak.

Milletvekillerinin 28 Ağustos’tan sonra mesai yapacağı Torba Yasa Tasarısı 150 maddeyi geçerken meclisin kabul etmesi durumunda meralar imara açılacak. Ayrıca meralarda, alternatif olmaması durumunda kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri de yapılabilecek.

Bu ne anlama geliyor?

Gerede’nin özellikle Dayıoğlu Mahallesi’nden sonra yapılaşmaya uygun düz bir yapıya sahip olan ve mera olarak gözüken arazileri imara açılacak. Yine bugüne dek mera arazisi olması nedeniyle herhangi bir çalışmanın yapılamadığı Gerede Gölü ve çevresi de turizme kazandırılabilecek. Geçmişte Ahmetler Köyü ile mera konusundaki davaları kaybeden Gerede Belediyesi’nin ilçenin gelişimi noktasında TBMM’de görüşülerek karara bağlanacak bu madde ile eli güçlenecek. Gerede’nin gelişmesi noktasında büyük önem taşıyan bu maddenin yasalaşması halinde Gerede Ahmetler Köyü güzergahına doğru büyüyebilecek. Ayrıca Bolu istikametine giderken karayolunun sağ kısmında kalan araziler de uygun görülürse yapılaşmaya açılarak Ibrıcak Köyü ile Gerede’nin birleşmesi ilerleyen yıllarda mümkün olabilecek. II. Etap TOKİ için Gerede’de yeteri büyüklükte arazi bulunamaması sorunu da Torba Yasa Tasarısının meralara inşaat izni veren 115. maddesi ile 4342 sayılı Mera Kanunu’nun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasına eklenen (İlgili belediye sınırları içerisinde alternatif alan bulunmaması şartıyla Bakanlar Kurulunca kentsel dönüşüm ve gelişim projesi alanı olarak ilan edilen) maddesiyle ortadan kalkacak. Yenimahalle ve Bahçelievler Mahallelerinin bitişiğinden itibaren başlayan mera arazileri de inşaata açılacak.

Belediyelere teleferik izni

Torba Yasa Tasarısında belediyelere teleferik izni veren madde de yer alıyor. Bu da yıllar önce görüşülen ancak kaynak noktasında yaşanan sıkıntı nedeniyle yapılamayan Gerede Teleferik Projesi’ni gün yüzüne çıkaracak. Gerede Belediyesi’nde yıllar önce proje haline getirilen ve Gerede ilçe merkezinden binilerek Keçi Kalesi’nde inişin yapılmasının planlandığı teleferik sitemi için madde oylamalar sonucu geçerse taşınmazların üzerinde veya altında teleferik ve benzeri ulaşım hatları ile her türlü köprü, metro ve benzeri raylı taşıma sistemlerinin kamulaştırma olmaksızın yapılmasına izin verilecek.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa